Uvařte si vlastní espresso
U

Debaty o tom, zda pití kávy prospívá našem zdraví nebo škodí se povedou asi ještě řadu let. Každopádně vypít šálek espressa nikomu neuškodilo. Co více, doby, kdy jste si museli pro lahodnou kávu dojít do kavárny, jsou díky pokroku už pryč. Dnešní trh s kávovary nabízí pomocníky, které i na pouhý stisk dokáží připravit chutný nápoj, jako byste ho právě zakoupili. Stačí si vybrat, co nejvíce vyhovuje vašim potřebám.

Uvařte si vlastní espresso - ilustrační obrázek, zdroj.
Uvařte si vlastní espresso – ilustrační obrázek, zdroj.

Než se pustíte do prozkoumávání, jaký domácí robot na výrobu espressa je pro vás ten nejvhodnější, položte si otázku: “Kolik kávy za den zkonzumujete?” Je pro vaši spotřebu vlastně nutné hledat automatický kávovar a nevystačili byste si s ruční přípravou jednoho šálku za den v konvičce? Pokud vaše domácnost kávě holduje nebo sháníte kávovar do firmy, pak pomocníka jistě uvítáte. A to i přes vyšší pořizovací náklady. Pojďme si shrnout výhody a nevýhody nejčastějších typů kávovarů.

Kávovar na kapsle

Ideální do zasedačky ve firmě, nebo pokud není vaše spotřeba až tak velká. Přece jenom šálek kávy z tohoto typu kávovarů nevychází nejlevněji. Cena se pohybuje přibližně kolem 5 Kč za kapsli. Dopředu zvažte, jaké značce kávy dáte přednost. Kapsle se totiž většinou nedají zaměňovat s jinou značkou. Výhodou je neuvěřitelně rychlá příprava s možností si vybrat z nepřeberného množství příchutí – od základních kávových přeš karamelové až třeba po ovocné.

Výhody:

+ rychlá příprava
+ velké množství příchutí
+ ve firmě působí dobrým dojmem pro klienty

Nevýhody:

– nepřipravíte více jak jeden šálek najednou
– vyšší cena za šálek kávy díky kapslím
– nutno dokupovat nové kapsle

Kávovar, pressovač na kapsle automat Caffé latte titan silver Cremesso
Kávovar, pressovač na kapsle automat Caffé latte titan silver Cremesso

Standardní kávovar

Asi nejdražší z dnes nabízených možností, zato ale umí nejvíce funkcí. Na vás prakticky zůstává už jenom to zmáčknutí tlačítka a káva se připraví sama. Samozřejmě jsme odmysleli nutnost naplnit dávkovač dopředu zakoupenou namletou kávou. Tento typ kávovaru obvykle zvládne i dva hrnečky zároveň, jemně vyšlehat pěnu a předehřát šálek tak, abyste neměli během chvilky ledovou kávu.

Výhody:

+ opravdu rychlá příprava kávy
+ předehřívání hrnku
+ příprava více šálků v jednu chvíli

Nevýhody:

– vyšší pořizovací cena robota
– pracnější údržba

Bosch TES60523RW volně stojící kávovar
Bosch TES60523RW volně stojící kávovar

Pákový kávovar

Poslední nejrozšířenější variantou je tzv. pákový kávovar. Na rozdíl od předchozích typů nemá v sobě zabudovaný dávkovač na kávu. Budete si tedy muset sítko naplnit před každým vařením espressa. Taky si neobejdete bez mlýnku na kafe. Odměnou vám ale budou nižší náklady za jeden uvařený šálek. Pákový kávovar je tedy vhodný pro všechny “závisláky” na tomto moku.

Výhody:

+ nižší pořizovací cena robota
+ nízká cena jednoho uvařeného šálku kávy

Nevýhody:

– absence dávkovače na kávu – naplnit si sítko při každém vaření
– nemá žádné speciální funkce jako výše zmíněné

Clatronic ES3643 espresso pákové 15bar,1,6L
Clatronic ES3643 espresso pákové 15bar,1,6L

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here