Tři výhody využití myčky před mytím nádobí v ruce
T

“Běž umýt nádobí!” “Proč zase já? Sestra je na řadě,” taky občas zazní i u vás doma? Proč si nepořídit myčku na nádobí?! Dokáže uspořit váš čas, energie a tím i peníze. Kamarádka vám povídala, že nádobí z myčky není lesklé a ještě proteče hodně vody. Ale je tomu skutečně tak? Pojďme si shrnout tři výhody, proč si pořídit tohoto domácího pomocníka. Mimochodem, myčka se stává běžným standardem v českých domácnostech. Podle statistik si ji do bytu pořídila více než polovina českých domácností.

Ušetříte čas

Naskládáte nádobí do myčky, dáte tabletu s leštidlem, zavřete a zvolíte nějaký z nabízených programů. Místo mytí nádobí po obědě máte spoustu času, který můžete využít k užitečnější činnosti než stání u dřezu s nádobím. Jediné, na co je dobré myslet, je vhodné zaplnění myčky a opláchnutí pánví od připálených zbytků jídla. Pokud chcete myčku efektivně využívat, je potřeba ji dostatečně zaplnit. Na trhu existují různě velké myčky. Liší se množstvím sad, které jde do nich umístit.

Úspora vody

Mezi hospodyňkami je stále vžitý omyl, že během mytí nádobí v myčce proteče více vody. Nové modely myček nádobí spotřebují na jedno umytí přibližně 10 až 12 litrů vody. Většina dnešních myšek navíc obsahuje úsporné programy, které toto množství vody dokážou snížit až na 6 litrů. Navíc moderní myčky obsahují programy, které za pomocí senzorů zjišťují, jak moc je nádobí znečištěné. Na základě toho automaticky zvolí vhodný program a množství vody. Senzory rovněž detekují rozložení nádobí v myčce a umí zvolit program pro mytí se zaměřením na horní či dolní část myčky.

Myčka nádobí
Myčka nádobí

Energetická úspora

Při výpočtu energetické úspory se vychází z předpokladu, že myčku použijete jednou denně. Ukazuje se, že výsledkem může být úspora až kolem 800 kWh za rok. Poslední kusy myček na trhu dokážou s úspornými programy stlačit tuto hodnotu až na pouhých 200 kWh ročně. Energetická náročnost provozu se označuje písmeny na tzv. energetickém štítku, který podle směrnic EU musí být povinně umísťován na spotřebiče. Zásadně vybírejte bílou elektroniku s A+, A++ nebo nejlépe A+++.

Dnešní myčky umožňují vypnout závěrečné horké opláchnutí. To opět ušetří hodně energie, která se spotřebovala na ohřev vody (až na teplotu 70 °C). O to, že se nádobí nevysuší, se bát nemusíte. Jednoduše otevřete po skončení programu dvířka od myčky a nechte nádobí “zapařit”. Díky použitému leštidlu vám na nádobí žádné šmouhy nezůstanou.

Pokud jste domácnost s dětmi, už je nenechávejte stát po obědě u dřezu. Ať se raději proběhnou venku. Právě jsme si ukázali, že myčka se vyplatí, a to už od domácnosti se dvěma členy. Ale je pravda, že jeden talíř od snídaně zvládnete opláchnout i v ruce.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here