Světlíky – elegantní řešení pro ploché střechy
S

Světlíky jsou důležitým prosvětlovacím prvkem nejen průmyslových, ale i komerčních
objektů. Ne nadarmo se totiž říká, že nad přirozené světlo není. Za poslední dobu se vývoj
střešních světlíků i řešení výstupů na terasu značně posunul. Jaké jsou možnosti a na co si dát
pozor? Proč staré světlíky nemusí vyhovovat?

Proč staré světlíky nemusí vyhovovat? 

U starších, většinou panelových domů, nastává potřeba výměny a renovace starších světlíků. Dochází zde totiž k orosení skel, promrzání, zatékání a především kvůli vlhkosti tvorbě plísní, které jsou nežádoucí pro lidský organismus. Tyto problémy jsou způsobené hlavně realizací ze 70. a 80. let minulého století, kde nebyl kladen důraz na tepelné vlastnosti světlíků. Jediným řešením je tak jejich výměna, protože stávající ocelová konstrukce a nevhodné zasklení nelze opravit.

Konstrukce světlíků

Světlíky, které vám může pomoci realizovat například společnost REMING, jsou nerezové a svou pevností, konstrukcí a nízkou vodivostí proti běžné oceli výrazně pomáhají tepelným vlastnostem. Úzké spáry tvoří prosklený strop velmi subtilní. Tato konstrukce je z exteriéru kompletně obložena speciálním pevným tepelným izolantem. Zasklení je z bezpečnostních dvoj nebo trojskel a skla jsou z venkovní strany mezi sebou a konstrukcí vyplněna speciálním, k tomu určeným tmelem. Tato metoda je mnohonásobně kvalitnější a nesrovnatelná s ocelovou konstrukcí a polykarbonátovým zasklením co do kvality, životnosti, údržby, vzhledu a hlučnosti zejména při dešti.

Co dělat, aby světlík správně fungoval?

Pro správnou funkčnost světlíku je důležité dodržovat základní principy zejména ohledně tepelných mostů. Každá realizační firma by vám měla důkladně vysvětlit problematiku tepelných mostů, použitých materiálů a navrhnout vám optimální řešení včetně zasklení. V opačném případě riskujete do budoucna velké a často neopravitelné problémy, kdy začne docházet k zatékání promrzání, tvorbě plísní a dalším nepříjemnostem.

Typy světlíků 

  • pevné světlíky bez možnosti otvírání celku nebo jejich částí
  • světlíky otvírací částečně i celkově
  • světlíky s výstupem na střechu 

Zde je možné vybudování např. střešní terasy. Tyto světlíky jsou populární zejména u bytů v zajímavých lokalitách a v historických částech měst. Terasa svým majitelům umožní nové možnosti a zároveň zvýší hodnotu bytu. Světlíky jsou vyrobeny z bezpečnostního skla, které brání vniknutí do bytu, rozbití a dalším očekávaným událostem.

20181022 121525 1
Výstup na střešní terasu bytového domu
olomouc velký 1
Celo otvírací elektrický světlík s výstupem na střešní terasu
184232 resize rodinny dum 6 kk u brehu hostivar praha 10 1
Hydraulicky otvírací stěna bazénové haly

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here