Správně zvolený truhlík je cesta ke krásným květinám
S

Kdo by nemiloval rozkvetlé květy. S přicházejícím létem začínají rozkvétat balkony i zahrádky. Aby se však květinám na terase nebo balkóně dařilo, je důležité vybrat jim správnou nádobu.

kvetinac

V první řadě musíte vzít v úvahu místo, kde budou truhlíky postavené. Klima bude jiné na jižní straně, kde žhne slunce celý den, a jiné na severní nebo západní straně. Proto při výběru pěstební nádoby zvažte možné aspekty, které budou mít vliv na pěstování rostlin.

S běžnými truhlíky hrozí přeschnutí nebo přelití rostlin

Běžné plastové truhlíky jde koupit v délka od 40 do 100 cm. Pro pěstování rostlin však nejsou úplně nejvhodnější. Voda z nich nemůže nikam odtéct a při vydatném dešti mohou kořeny rostlin uhnít z důvodů nadměrného vlhka. Hrozí však i opačný stav, kdy rostliny uschnou kvůli přeschnutí. Zvlášť pokud jsou vystavené jižní straně a občas je zapomenete zalít.

kvetinac 2

Pokud jste však rozhodnutí si pořídit právě tento typ truhlíků, které jsou nejlevnější, určitě nezapomeňte do dna navrtat díry pro odtok vody a vespod dát drenážní vrstvu z malých kamínků. Do takových truhlíků však nesázejte rostliny, které jsou náročné na přísun vody. Jen stěží se vám v nich podaří vypěstovat krásné závěsy pnoucích pelargonií nebo petúnií.

Samozavlažovací truhlíky

Ani samozavlažovací truhlík však nemusí být garancí úspěchu a nádherných převislých květinových závěsů. Na trhu je jich nepřeberné množství a systémy, které používají k samozavlažování, se značně liší.

Vyrábějí se v délkách od 40 cm do 80 cm s vložkou na dně, která na základě různých systémů zásobuje rostliny vodou. Mezi kvalitní truhlíky se řadí ty s knoty, ale najdete i varianty bez knotů jen s dvojitým dnem a nožkami. U těchto typů voda vzlíná otvory ke kořenům, ale o samozavlažovací truhlík ve své podstatě nejde.

Samozavlažovací truhlík COMBI 56cm, černý
Samozavlažovací truhlík COMBI 56cm, černý

Dostatek prostoru je základem

Truhlíky s pěti knoty a hlubokou miskou, která pojme až 5 litrů vody, jsou dokonalým pomocníkem při pěstování nádherně vypadajících převisů. Rostliny dostávají díky pěti knotům rovnoměrnou zálivku a objem nádoby zajišťuje, že je vody i v horkých dnech pro rostliny dostatek.

Navíc misky jdou u některých dokoupit zvlášť, takže pokud  se vám rozbijí, nemusíte hned kupovat celý truhlík. Při výběru nádoby myslete na to, že musí být dostatečně hluboká pro kořenový systém rostliny. Volte raději větší truhlíky. Vhodné jsou ty 15 cm široké, 15 cm vysoké a 40, 60 nebo 80 cm dlouhé.

Pokud jste se rozhodli pro samozavlažovací varianty a máte doma jen hromadu starých truhlíků, nezoufejte. Stačí je zaslat do zahradnictví v Boskovicích, kde je předělají a zašlou vám je nazpět. Pak stačí pouze vybrat správný a vkusný držák a můžete se pyšnit nádhernými výpěstky.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here