Šest jednoduchých kroků, které vás dělí od adopce psa z útulku
Š

Každý rok se do psích útulků dostanou tisíce nových pejsků z nejrůznějších příčin. Je zde o ně ve většině případech dobře postaráno, ovšem klasický domov jim to nikdy nemůže nahradit. Pokud jste se tedy rozhodli adoptovat pejska z útulku a dát mu tak novou, lepší šanci na život, v tom případě se nacházíte na správném místě. V několika málo bodech se v tomto článku podíváme na to, jak adoptovat pejska krok za krokem.

Potvrďte si vaše rozhodnutí

Pokud jste se rozhodli adoptovat pejska z útulku, pak byste měli být opravdu pevně rozhodnutí. V klidu si na chvíli sedněte a popřemýšlejte, zda na něj máte dost času, finančních prostředků a hlavně energie. Tím, že byste si takového pejska vzali domů a následně jej vrátili, byste mu maximálně tak ublížili, což je přesný opak toho, co pravděpodobně chcete. V neposlední řadě byste měli být pevně rozhodnutí, jaký typ psa hledáte.

Vydejte se do místního útulku pro informace

Pakliže jste již rozhodnutí, že právě pes z útulku je to, co opravdu chcete, je na řadě vydat se do útulku ve vašem okolí (samozřejmě můžete i dále), kde se můžete na pejsky osobně podívat a promluvit si s pracovníky. Získáte tak dokonalou představu nejen o tom, jaké pejsky zde mají, ale také o jejich vlastnostech a případných nemocech.

shutterstock 1308968416
Zdroj foto: hedgehog94 / Shutterstock.com

Prohlédněte si pejsky, kteří se zde nacházejí a pokud vám některý z nich padne do oka, pak už máte z poloviny hotovo. Měli byste se pracovníků ve vámi vybraném útulku zeptat na vše okolo tohoto pejska, například na jeho povahu, věk, případně zdravotní omezení. Mezi pejsky je stejně jako u lidí spousta alergiků a je dobré tuto informaci zachytit v čas. Dnes už to není žádný velký hendikep a ve většině případech vše vyřeší kvalitní hypoalergenní granule pro psy.

Vyplňte žádost o adopci a počkejte na její schválení

Máte vybraného nového společníka do vaší domácnosti? Výborně, teď na vás bude čekat trochu byrokracie. Musíte vyplnit žádost, ve které se vás nejčastěji ptají na informace o vašem bydlení, zkušenostech se psy a jaké máte vyhlídky do budoucna. Opravdu se nemusíte ničeho bát, jedná se prakticky jen o formalitu, díky které si ověří, že pejsek putuje do správných rukou. Po vyplnění a odevzdání musíte počkat několik dní, maximálně týdnů, kdy žádost prověřují.

Během schvalovacího procesu připravte váš domov

Během čekací lhůty, jejíž délku bohužel nijak neurychlíte, se můžete pustit do posledních příprav. Přichystejte váš domov na příchod nového čtyřnohého člena. Vyberte mu vhodné místečko a vydejte se na nákup základních potřeb. Těmi jsou například misky na jídlo a vodu, pelíšek, vodítko a hračky. Nezapomeňte také samozřejmě pořídit pamlsky a krmivo pro psy. S tím, co má pejsek rád, vám zajisté poradí pracovníci z útulku. 

Hlavně u jídla, obzvláště granulí, je dobré zjistit, čím byl pejsek krmen a pokud nechcete pokračovat ve stejné značce nebo typu krmení, pak se doporučuje pomalý přechod. Tedy koupit stejné krmení, které dostával a následně pomalu přecházet na stravu, kterou chcete. Například pokud byl zvyklý na granule „A“ a vy chcete přejít na granule „B“, kupte tedy původní a postupně je čím dál tím více namíchávejte s novými – tento proces trvá pár dní, než si zvykne, proto není třeba kupovat desetikilové balení.

shutterstock 2239597571 1
Zdroj foto: PeopleImages.com – Yuri A / Shutterstock.com

Tip pro vás: https://www.inspiri.cz/proc-radeji-koupit-hotovou-boudu-pro-psa/

Vyzvedněte si svého nového kamaráda

Doma je vše nachystáno, schvalovací proces je u konce a už vám nic nebrání v tom, abyste se vydali do útulku a vašeho nového člena rodiny si tam vyzvedli. Pokud budete potřebovat nějaké poslední informace předtím, než si ho odvezete, pak máte poslední příležitost se zeptat. Pracovníci vám zajisté moc rádi poskytnou rady a informace pro péči o vašeho nového psa.

Přivítejte ho doma

Poslední a ten nejpříjemnější krok v celé adopci je určitě přivítání vašeho nového člena v domácnosti. Myslete na to, že k tomu, aby si zvykl na nové prostředí a lidi bude možná potřebovat trochu času. Buďte proto pokud možno co nejvíce trpěliví a laskaví. Nijak netlačte na pilu a pokuste se mu toto sblížení s novým místem co nejvíce zpříjemnit. Nejpozději za pár dní už se u vás sžije a bude se určitě cítit pohodlně a v bezpečí.

Adoptování psa z útulku je nádherný způsob, jak poskytnout domov zvířeti, které ho potřebuje. S těmito kroky můžete začít svou cestu k adopci a těšit se na radost a společnost, kterou vám váš nový pes přinese. Navíc, jak sami vidíte, nejedná se o nijak složitý proces.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here