Rozzařte vaši zahradu s vhodným osvětlením
R

Baví vás budovat skalky, přesazovat záhony a na vaší zahradě jste jako doma? Nezapomeňte svoji námahu zúročit více než jenom sběrem chutného ovoce a nařezáním květin do váz. Vaše zahrada i vše v ní si zaslouží rozzářit. Nevíte však, co všechno byste mohli osvětlit? Pak se inspirujte v dnešním článku.

Osvětlení zahrady - ilustrační obrázek, zdroj.
Osvětlení zahrady – ilustrační obrázek, zdroj.

Než se pustíte do osvětlování zahrady, vždy si položte následující otázky:

  • Kde se na zahradě nejčastěji pohybujete?
  • Chcete nasvítit jezírko nebo bazén?
  • Máte dostatečně osvětlenou přístupovou cestu do domu a garáže?
  • Chcete nechat vyniknout nějaký dekorativní prvek?

Co všechno je možné nasvítit?

Rychlá odpověď zní, že s dnešními technologiemi jde najít vhodné osvětlení už pro všechny příležitosti. Mezi nejčastěji osvětlenými plochami v zahradě ale stále vedou přístupové cesty, vchod do domu, vjezd do garáže a případně i venkovní posezení.

Ale není problém umístit světla i v okolí venkovního jezírka nebo bazénku. Pokud máte na zahradě nějaké skalky, krmítka pro ptáky nebo dekorace v podobě soch, i ty jde večer rozzářit.

Při výběru světel myslete na normy. Venkovní osvětlení musí být odolnější vůči počasí i prašnosti oproti tomu interiérovému. Odolnost osvětleni vůči vniknutí cizího tělesa a kapaliny (nejčastěji vody) do vnitřku osvětlení vyjadřuje tzv. IP kód. Najdete ho na zakoupeném zboží pod zkratkou IP, kterou následují dvě číslice. Například IP20 jsou všechna osvětlení, která jsou vhodná pouze dovnitř bydlení. Pro vaše účely hledejte kódy IP44 až IP69.

venkovní lampa Massive 1x60W E27
venkovní lampa Massive 1x60W E27

Osvětlujeme zahradu

Začneme na místech, kde se vyskytujete nejčastěji a bez světla se neobejdete. Tím je vchod do domu a vjezd do garáže. V obou případech je nejlepší využít fotobuňky, kdy čidlo rozezná buď teplo vyzařující z osoby, nebo váš pohyb, a sepne se. Nemusíte tak myslet na neustálé zhasínání osvětlení. Šetříte svůj mozek i peněženku díky nižší energetické spotřebě.

Přesuňme se teď společně na cestičky. Tady máte celou řadu možností, jak se kreativně “vyřádit”. Na trhu existují různé typy sloupků. Například ty solné působí netradičním dojmem. Ozáří sice menší část plochy, ale zase vám ušetří nějakou tu korunu za energie. Využít můžete i dekorativních světel se zápichem. Díky bodci je manipulace s nimi rychlou záležitostí. Jednoduše je zabodnete přímo do zeminy podél cest.

Nemusíte ale zůstávat pouze u sloupků vysázených podél cestiček. Existují i zemní zapuštěná osvětlení, která jednoduše vložíte do středu cesty. Například solární zápustná LED svítidla každého skvěle navedou přímo do domu.

Koupat se večer při svitu hvězd touží nejedno srdce romantika. Ale co když je zataženo? Pak přichází na řadu bazénové osvětlení. Pořiďte si podvodní svítidla nebo voděodolné LED pásky.

Solární lampa na zahradu KOULE, na zakotvení-přibití, Ø 20 cm8719202139556
Solární lampa na zahradu KOULE, na zakotvení-přibití, Ø 20 cm8719202139556

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here