Postavte si na zahradě jezírko a ohromujte návštěvy
P

Pánové Bouvard a Pécuchet ze seriálu Byli jednou dva písaři se shodli na tom, že na krásné zahradě nesmí chybět zaručeně pravá zřícenina, jezírko a poustevník. Stavění zříceniny a ubytování svatého muže je však poněkud nákladné, a proto stačí zůstat u jezírka. V případě menších rozměrů bude plnit dekorativní funkci a zvládnete ho postavit během jednoho dne.

Místo pro jezírko na zahradě

Nejdříve se musíte rozhodnout, kam jezírko umístit. Určitě není vhodné jezírko umístit v blízkosti cesty. Trocha nepozornosti by mohla stát za neplánovaným koupáním. Stejně tak nemá smysl jezírko schovávat někam do rohu. Stavíte ho kvůli tomu, abyste ho mohli obdivovat a pohledem na něj relaxovat.

Vyberte rovné místo, nejlépe v blízkosti květin. Určitě není vhodné zahradní jezírko umístit někam, kam v létě dopadá příliš ostré světlo. Stejně tak se vyvarujte umístění v blízkosti stromu. Na podzim by bylo jezírko plné listí, které byste museli neustále odstraňovat.

54006 zahradni jezirko

Jaký typ jezírka vybrat?

Dalším krokem je výběr materiálu, za kterého je vyrobena nádrž jezírka. K dispozici máte hotové plastové formy nebo fólie. V prvním případě je výhodou odolnost a velmi snadná realizace. Na druhou stranu nedokážete ovlivnit tvar jezírka a musíte se spolehnout na nabídku prodejců. Plastové jezírko stačí zakopat do země a břehy zakrýt kusem trávníku. Některé modely mají otvor pro umístění vodotrysku. Velmi dobře vypadají také plovoucí fontány.

Druhá varianta v podobě fólie vám umožňuje rozhodnout se o tvaru a velikosti jezírka. Realizace je však výrazně náročnější. Musíte velmi pečlivě vyhloubit jednotlivé části, použít podklad (například písek), stanovit velikost fólie a tu pak položit. Navíc je třeba počítat s tím, že za teplého počasí se fólie může natáhnout.

Několik tipů pro snadnou stavbu jezírka

Založení zahradního jezírka skutečně nemusí být tak náročné. Aby byla stavba ještě snadnější, bude se vám hodit několik praktických tipů. Tím prvním je kontrola místa, kde chcete jezírko stavět. Nevede místem podzemní zavlažovací systém? Není v blízkosti strom s dlouhými kořeny? Nenechte se překvapit a místo před výkopem maximálně prověřte. Mezi další doporučení patří postupné napouštění jezírka. Voda vám v průběhu stavby může odhalit případné nedostatky a nesrovnalosti. Platí to pro plastové i fóliové jezírko.

Udělejte sobě i vaší zahradě radost. Jezírko je velmi zajímavým prvkem, který má jedinečnou schopnost zaujmout každou návštěvu.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here