Pořiďte si do koupelny pisoár!
P

Je tomu už dávno, co spatřil světlo světa první unikát patentovaný v roce 1866 v USA. A dokonce uběhlo již více než sto let od Duchampova pisoáru, který znamenal průlom ve světě umění. Dnes jsou pro nás pisoáry běžnou součástí pánských toalet v restauracích, nákupních centrech či hotelích. A těší se velké oblibě. Proto se dostávají čím dál častěji do domácností. Proč tomu tak je a k čemu si vlastně takové zařízení pořídit, je ve skutečnosti nesmírně jednoduché.

Nejdůležitější výhody pisoárů

To, proč se ve veřejných budovách staly pisoáry oblíbené, je především možnost rychlejšího střídání návštěvníků toalety. Tohle hledisko u vás doma pravděpodobně nehrozí, pokud si nechcete pořídit několik exemplářů vedle sebe, aby mužské osazenstvo nikdy nemuselo čekat. Výhody, které ale doma rozhodně oceníte, jsou zejména ty ekonomické. Pisoár totiž spotřebuje mnohem méně vody než klasická záchodová mísa. A vy tak ušetříte. Pokud máte malou koupelnu, nebo v ní jen chcete šetřit každičký centimetr, ekonomický pisoár oceníte i v tomhle. Zabere totiž mnohem méně místa.

Dělení pro snadnou orientaci

Samozřejmě že v domácnostech nefigurují taková zařízení, jako v divadlech či restauracích. Abyste ale netápali při výběru, není od věci ujasnit si, jak se pisoáry rozdělují. Pisoárové stěny a pisoárové boxy často najdete právě ve veřejných budovách. Jsou založené na tom, že jednotlivé pisoáry jsou od sebe oddělené zástěnou, aby měl každý své soukromí. Domů ale rozhodně zvolte jen obyčejnou pisoárovou mísu. Protože s cizími lidmi se doma zpravidla nepotkáte.

Typy splachování

V dnešní době už technika pokročila natolik, že si i v rámci obyčejného splachování můžete dopřávat komfortní luxus. A je jedno, co přesně to pro vás znamená.

Klasika, u které to všechno začalo

Základním typem splachování je samozřejmě to ruční. Je založené na tom, že buď stisknete tlačítko, nebo zatáhnete za splachovadlo a celá pisoárová mísa se spláchne. Tento poněkud zastaralý způsob ale bývá nahrazován z důvodu bezpečnosti. Kontakt se splachovadlem bezprostředně po použití pisoáru je totiž nehygienický.

toilet 1542514 960 720 e1550951790790

Čas či teplota umí divy

Splachování může být také nastaveno podle času. A to v tom smyslu, že se pravidelně mísa spláchne po určitém časovém intervalu. Nicméně tato technologie nebere ohled na to, zda někdo toaletu použil či nikoliv. Naopak teplotní čidlo zabudované v pisoáru rozezná změnu teploty a až po jejím zvýšení mísu spláchne.

Novodobá klasika

Čím dál tím častěji se ale setkáváme s pisoáry, které se splachují samy od sebe, jakmile od nich člověk odejde. Taková zařízení jsou opatřená infračerveným senzorem. Ten snímá osobu, která u pisoáru stojí déle než pár sekund a po jejím odchodu vyhodnotí, že je čas na úklid.

urinal 2667278 960 720 e1550951840231

Chytré řešení

Kromě výše zmíněných typů ale můžete narazit i na takové pisoárové mísy, které se zkrátka vůbec, ale vůbec nesplachují. Samozřejmě jsou to ty nejekologičtější typy, neboť nespotřebovávají ani vodu, ani elektřinu. Navíc u nich zpravidla nehrozí nepříjemný zápach, protože bakterie v moči obsažené se tvoří až ve vodě. A tu tedy v tomhle případě nikde nenajdete. Nehledě na to, že tento typ je uzpůsoben tak, aby dokázal pohltit pach i z trubek zajišťujících odtok. Používají se nejčastěji tam, kde je s přívodem vody problém.

Zvažte i přívod vody

Pokud si zařizujete zbrusu novou koupelnu a teprve veškeré rozvody plánujete, můžete váhat nad tím, jak to bude s pisoárem. Ale ať už narazíte na horní, vnitřní či zadní přítok vody, volba je zcela na vás a nemůžete šlápnout vedle. Pokud pisoár pořizujete do již postavené koupelny, nejlepší je připojit jej k odpadu umyvadla nebo klasické záchodové mísy.

Parametry, na kterých také záleží

Na závěr je také důležité zvážit estetiku celé koupelny, aby se i tak potřebná věc stala vhodným doplňkem vašeho interiéru.

toilet 1280276 960 720

Materiál bez starostí

Abyste nemuseli v budoucnu řešit žádné opotřebení nebo snad problémy kvůli hygieně, je nejideálnější volbou keramika. Ta totiž ani po častém používání a styku s močí nezmění barvu, ani pevnost. Vyplatí se ověřit si povrchovou úpravu, protože dnes už seženete takové pisoáry, které brání i usazování nečistot a šíření mikroorganismů.

Jedna toaleta, vícero tvarů

Pravdou je, že dnes seženete stovky nejrůznějších tvarů pisoárů. Klasické rozdělení ale počítá se dvěma. Tím prvním je mísa bez ochranného okraje. Ta bývá většinou o něco rozměrnější a jejím hlavním úkolem je působit designově. Druhou variantou je pisoár s ochranným okrajem, který zabraňuje nežádoucímu postříkání osob. Výsledný tvar ale také závisí na možnosti již zmíněného přítoku a odtoku vody.

wc 2364071 960 720 e1550951655658

Detaily, které mají moc

Protože v koupelně častokrát počítáme s bílou barvou keramiky, u pisoárů tomu není jinak. Ale neznamená to, že byste se s bílou museli spokojit! Pořídit si můžete klidně černý nebo červený kousek. Záleží jen na tom, do jakých barev máte koupelnu a veškeré doplňky sladěné. Estetičtějším řešením může být i příklop pisoáru. Ten zamezuje průniku pachů do místnosti a z obyčejné mísy dělá elegantní zařízení. Ve všech designových libůstkách ale musíte počítat s o něco vyšší cenou.

Díky vlastnostem pisoárů je tak zřejmé, proč se stále častěji dostávají do našich domácností. Takže pokud patříte mezi ženy, které nesnáší zvednuté záchodové prkénko, můžete mít o starost méně. No a pokud jste muž, který zbožňuje svůj komfort, teď už víte, že i doma můžete mít vytoužené pohodlí za každé situace.  

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here