Patchwork je dekorační vzor, který si zamilujete
P

Patchwork si našel cestu do českého bydlení relativně nedávno. Jedná se o specifickou textilní techniku, při které se sešívají malé kousky různých látek. Výsledkem jsou hodně pestré geometrické obrazce, které mohou tvořit nejen různé deky a přehozy, ale klidně celé potahy nábytku. Do určité míry se nejedná o žádnou novinku, protože sešívání různých látek má bohatou minulost. Již v dávné historii k sobě ženy sešívaly různé kůže a zbytky látek. Dnes se však jedná o trend a velmi zajímavý prvek.

Originální patchworkové křeslo - ilustrační obrázek, zdroj.
Originální patchworkové křeslo – ilustrační obrázek, zdroj.

Kam patchwork patří?

V bytě plném pestrých motivů by patchwork, který aktuálně doporučují i renomovaní designéři, zbytečně zapadl. Mnohem více radosti a zajímavého vzhledu přináší do minimalistických a čistých interiérů, kde je o barvy nouze. Tradiční vzhled patchworku v kombinaci s jednobarevnými plochami vytváří zajímavý kontrast. Ten je obohacením a žádaným motivem při vytváření útulné atmosféry v ložnici, dětském či obývacím pokoji.

Jak již bylo zmíněno, patchworkový vzor zdaleka nepatří pouze na deky. Velkou parádu dokáže udělat na závěsech, ubrusech, závěsných kapsářích, polštářích i dalších předmětech v domácnosti. Už jen takový obal na brýle s patchworkovým vzorem může být zajímavým oživením, kterého si při pohledu na interiér všimnete.

Patchworkový nábytek

Patchworkový vzor uchvátil některé designéry a výrobce natolik, že se jím rozhodly ozdobit celé sedací soupravy a skříně. Mezi velmi populární kousky patří patchworkové relaxační a „babičkovská“ křesla. Výjimkou pro umístění patchworku však není ani kancelářský nábytek, který je mixem formálních tvarů s barevným oživením. Pokud si chcete nejdříve zjistit, zda-li se vám bude nábytek se vzorem patchworku líbit, vyzkoušejete si zakoupit něco menšího. Už jen taburet vám může prozradit, zda-li je to styl pro vás.

PATCH Patchwork křeslo
PATCH Patchwork křeslo

Jak se šije patchwork?

V případě, že se vám patchwork líbí a nechybí vám alespoň trošku šikovnosti, vám nic nebrání si ho doma ušít. Ve skutečnosti to ani není tak moc složité. Nejdříve si musíte zvolit pro svůj výrobek látky a barvy. Může se jednat o designové kousky, ale i obyčejné bavlněné hadříky. Kousky musí vzájemně ladit, a proto si vyberte jednu látku, která je vám nejbližší. K té se pak snažte párovat látky zbývající.

Z látek následně začněte tvořit čtverce či trojúhelníky, které k sobě budete sešívat. Řez by měl být rovný a kousky stejně velké. V posledním kroku se kusy látek k sobě sešívají po pruzích, a to nejlépe na šicím stroji.

Vyzkoušíte ho?

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Patchwork jako dekorační motiv sklízí obdiv a není se čemu divit. Je velmi originální a do nudných prostor dokáže přinést pořádnou dávku energie.

Inviro Taburet Cloo Patchwork
Inviro Taburet Cloo Patchwork

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here