Otevřete ty správné dveře
O

Dveřmi budete procházet, chtě nechtě, opravdu často. Často je budete zavírat, otevírat, a často se na ně budete i dívat. Takže je jen a pouze ve vašem zájmu, abyste si pořídili takové dveře, na které bude radost pohledět a které navíc i něco vydrží. A jak takové dveře mohou vypadat a jak je vybrat?

photo 1481277542470 605612bd2d61 e1561911692918

Začněme vchodovými dveřmi

Vchodové dveře, jak už název napovídá, slouží jako vstupní brána do vašeho domu či bytu. Samozřejmě by se jim dalo říkat i východové dveře, ale co je podstatné, většina lidí je uvidí pouze jako dveře vchodové, přestože jimi třeba nikdy nevejdou. Tyto vrata jsou tak zároveň vizitkou vašeho vkusu a mnohdy také toho, jak si ceníte svého majetku, který nepochybně máte uvnitř obydlí.

photo 1532365199385 0b4f6222fcfa e1561911788837

Dobrá vizitka

Dveře jsou důležitým designovým prvkem exteriéru vašeho bytu či domku. Jejich vzezření kolemjdoucímu napoví mnohé o vašem osobitém vkusu. Pokud si libujete ve starodávném rustikálním stylu, vaše dveře mohou být z dřevěného masivu, s pěknou kovanou klikou, popřípadě i nějakým pěkným klepadlem. Pro vyznavače nejnovějších trendů v oblasti designu budou ta pravé vrátka opravdu jednoduchá, bez žádných ornamentů. Prostě dveře, které plní svou vchodovou a východovou funkci. A je to. A pro milovníky westernových filmů budou jistě k dostání oblíbené lítačky jako v tradičním saloonu. Pravda, v tomto případě hrozí, že vám do domu vletí kdejaký pocestný, ale s tím si jistě poradíte. Pokud chcete designové, ale zároveň kvalitní a bezpečné vchodové dveře, mrkněte na nabídku Porta Doors, která zahrnuje nejrůznější typy vchodových dveří, barvy a dekory, povrchová provedení i tvary výplní a skel.

Nemáte o nezvané hosty zájem?

Pokud však nechcete, aby vám do bytu lezl jen tak někdo, je potřeba pořídit takové dveře, které jen tak někoho nepustí. Tedy takové, které jsou dostatečně bytelné a samozřejmě osazené kvalitním bezpečnostním zámkem. Tak je šance, že váš dům zůstane v bezpečí.

Dveře do interiéru

Vchodové dveře nejsou pochopitelně jediné, které v každém obydlí musí být. Důležitou součástí vašeho interiéru jsou dveře, které oddělují jednotlivé místnosti a které je rovněž potřeba vybírat opravdu obezřetně. A to zejména s ohledem na celkový styl a vizuální charakter útrob vašeho domu či bytu.

Jaký typ zvolit?

I pro interiérové dveře platí, že je z čeho vybírat. Samozřejmě se setkáme s klasickými dveřmi, které se otevírají prostě a jednoduše na pravou nebo na levou stranu, ale i stále více oblíbené lítačky nebo posuvné dveře. Poslední zmíněný typ se hodí zejména tam, kde není příliš mnoho místa a dveře by tak bylo obtížné otevírat. Pokud uvažujete o klasických kouscích na obyčejných pantech, můžete je povýšit na zcela jinou úroveň, pakliže tyto typy budou dvoukřídlé. K tomu ale přece jen je zapotřebí, aby takováto vrata vedla do poněkud prostornější místnosti. Máloco by totiž působilo horším dojmem než dveře jako z versaillského zámku vedoucí do malého pokojíčku, kam se sotva vejde postel a stůl. Zvažte tedy pečlivě, kam jaké dveře umístíte.

Aby vše ladilo, jak má

Pochopitelně i interiérové dveře na vás ledacos prozradí a není proto radno jejich výběr uspěchat a podcenit. Kromě jejich funkčnosti je totiž velmi důležitý i jejich vzhled.

Skleněné posuvné dveře Domino 775x2050mm
Skleněné posuvné dveře Domino 775x2050mm

Materiál není nepodstatný

Materiál, ze kterého budou vaše dveře zhotoveny, bude určovat pochopitelně hlavně to, jak dlouho vám vydrží. Každý materiál má svá pro a proti a každý je třeba jinak udržovat. A z čeho se dveře vyrábí?

Dřevěná dýha

Dřevo je pochopitelně jedním z nejpoužívanějších materiálů a používá se pro tyto účely už pěknou řádku let či dokonce století. Mezi hlavní výhody samozřejmě patří nezaměnitelný vzhled a dokonce i vůně. Tyto dveře tedy můžete skutečně vnímat takřka všemi smysly, jelikož i po hmatu poznáte, že se jedná o dřevo. Každé nábytek zhotovený z tohoto materiálu je pak naprosto unikátní díky jedinečné kresbě. Ovšem nevýhodou může být to, že postupem času, kdy dřevo zraje, může svou barvu měnit. Avšak můžete jej pak libovolně mořit a dát tak dveřím jakoukoliv barvu či odstín. Samozřejmostí je, že můžete zvolit hned několik typů dřevin, ať už běžně se vyskytující u nás, jako je borovice, smrk, dub či ořech, tak i exotičtější kusy.

Laminát

Laminát je umělý materiál, který má však opravdu dobré předpoklady pro to, aby z něj byly vyráběny i dveře. Je to materiál vysoce odolný vůči mechanickému poškození, pokud je tedy kvalitní, a nabízí ještě větší spektrum dekorů než klasické dřevo. Přičemž i dřevo dokáže opravdu věrně napodobit. Výhodou je pak nižší pořizovací cena i barevná stálost.

Dveře ACCRA 80, bílé, folie, panty vpravo
Dveře ACCRA 80, bílé, folie, panty vpravo

Sklo

Sklo patří k materiálům, které se zejména v moderních interiérech používá stále častěji. Zejména pak pro to, že působí čistým a harmonickým dojmem a dokáže místnost opticky zvětšit a neuvěřitelně prosvětlit. Co se dveří týče, tak ty mohou být buďto celé zhotoveny ze skla nebo může být sklo jednou ze součástí. Může být buďto průhledné nebo v matné variantě. Možností je zkrátka opravdu dost.

Barva dveří

Naposled se ještě krátce zastavíme u barvy. Tu pochopitelně není třeba tolik řešit u dveří ze skla, avšak u jiných materiálů hraje opravdu podstatnou roli. Barva by měla ladit k ostatním prvkům vašeho interiéru a pokud máte již nějaký nábytek ze dřeva, dveře by měly být ze stejného nebo alespoň podobného dekoru a barevného tónu. Obecně se pak doporučuje do menších interiérů volit světlejší barvy, které stísněnější místnosti více provzdušní a opticky zvětší.

Každopádně dveře a jejich výběr opravdu nepodceňujte, zejména tedy ty vchodové pro vaši osobní bezpečnost. A dveře do interiéru zvolte zkrátka takové, které se vám líbí a kterými bude radost procházet.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here