Matrace jako základ spánku
M

Nechceme říci, že by vůbec nezáleželo na faktu, jakou postel pořídíte do vaší ložnice. Samotná její konstrukce taky hraje velkou roli, i když si troufneme říci, že jde spíše o roli estetickou. Kvalitu spánku přece jen vytváří matrace, popřípadě kvalita roštu umístěného pod ní. Výběr té správné matrace tedy neponechávejte náhodě a pečlivě ho promyslete.

Spaní jako v pohádce
Spaní jako v pohádce

Nezapomínejte však, že parametry, která budou ideální pro vás, bývají vždy velmi individuální. Ta nejlepší matrace pro vašeho známého, kterou vám doporučil, nemusí vůbec vyhovovat vám a naopak.

Tvrdost matrace

Jedním z nejdůležitějších faktorů, který musíme zvážit při výběru matrace, je její tvrdost. Obecně lze říci, že ženy preferují spíše měkčí matrace, muži zase naopak spíše tvrdší. Tvrdost matrace však záleží i na preferencích kupujícího či jeho hmotnosti. Orientačně můžeme říci, že velmi měkké matrace se hodí převážně pro osoby lehčí 70 kilogramů, pro starší osoby či osoby, které mají problémy s klouby.

Velmi měkké matrace jsou vhodné spíše pro přechodné spaní, například na chatách. Nejoblíbenější kategorií jsou pak matrace měkké (cca 70 – 100 kg) a tvrdé matrace (do 120 kg). Velmi tvrdé matrace vhodné pro osoby do 150 kg pak upřednostňují spíše lidé vyšší váhové kategorie, kteří potřebují větší oporu a matraci s delší dobou opotřebení.

Pokud si chcete s partnerem zakoupit dvojlůžko a každý z vás má jiné preference, nemusíte zoufat. Lze zakoupit i manželské matrace s dvojí tvrdostí, kde je každá polovina uzpůsobena dle individuálních potřeb.

Materiál

Materiálů, ze kterých si vybrat, je mnoho. Záleží opět na jednotlivcích, které materiály jim budou příjemné na dotek a které jim budou vyhovovat. Máte na výběr z matrací ze studené pěny, viskoelastické pěny, bio pěny, gelových matrací a sousty dalších. Nejčastějšími však bývají  obecně pěnové matrace, pružinové a latexové. U pružinových matrací se nemusíte obávat, že by vás jednotlivé pružiny tlačily do zad. Jsou chráněny silnou vrstvou filcu.

Při výběru materiálu musíte vzít v potaz i rošt, který bude umístěn pod ní. Pružinové se například nehodí k polohovací roštům. Latexovým matracím zase nesvědčí pevná deska a hodí se spíše na lamelové rošty.  

Rozměry matrace

O hmotnosti budoucího spáče jsme se zmiňovali, je však třeba vzít v potaz i jeho velikost. Ideální velikost matrace by měla být vždy alespoň o 20 až 25 cm delší než tělo. Tloušťka by pak měla být alespoň 15 centimetrů.

Životnost

Přestože prodejci uvádějí životnost až kolem 20 let, může být tato informace občas zavádějící. U pružinových matrací může například postupem let docházet k jejímu proležením. Podle ortopedického hlediska je vhodné měnit matraci zhruba každých sedm let.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here