Jak se nezbláznit z rekonstrukce
J

Jednou za čas přijde období, kdy se konečně odhodláme pustit do renovace bytu či domu. Úpravami chceme docílit moderního domova, který nám bude příjemný nejen po estetické, ale také po praktické stránce. Ne vždy je však rekonstrukce jednoduchá. Kromě toho, že nás stojí určitou investici, mnohdy způsobuje také nepříjemný stres. Jak se vyhnout stresu a rekonstrukci si užít v klidu a v pohodě?

Realizace jídelního koutu - ilustrační obrázek, zdroj
Realizace jídelního koutu – ilustrační obrázek, zdroj

Příprava

Začněme rovnou od samotného začátku. Jakmile se jednou pro rekonstrukci rozhodnete, přijde čas na přípravy. Pokud se pořádně připravíte a budete vědět, co vás čeká a co renovace bude obnášet, nebudete pak muset stresovat ani řešit situace, které by vám mohly být nepříjemné. V rámci příprav řešíme několik důležitých bodů:

  • Finance jsou opravdu důležité. Určete si dopředu dva stropy, tedy hranice, které si můžete dovolit uvolnit z rodinného rozpočtu. První bude ta, kterou byste rádi skutečně investovali, druhá by měla být vyšší o možnou rezervu, kdyby se cokoliv pokazilo. Nedojde tak k tomu, že vyčerpáte své účty, že byste si museli brát nový úvěr nebo dokonce nechali část nedodělanou.
  • Úklid by měl být v rámci příprav nezbytný, ušetříte si spoustu starostí. Lépe se totiž pracuje v místě, kde není nadbytek zbytečných věcí, lapačů prachu a podobně. Před rekonstrukcí se vrhněte na domácí očistec a odstraňte alespoň dočasně pryč vše, co by překáželo při rekonstrukci. Odklidit můžete také to, co byste si neradi v rámci rekonstrukce zašpinili nebo zničili.
  • Představa je základním kamenem rekonstrukce. Bez ní byste se těžko hnuli z místa. Proto si udělejte jasnou představu o tom, JAK budete rekonstruovat, jestli renovaci provede firma nebo vy svépomocí, kdy a do jakého časového horizontu budete přestavovat své obydlí a nakonec co budete muset nakoupit. Díky tomu se vrátíte do bodu jedna a získáte jasný finanční rozpočet.

Organizace

Dobrá organizace rovná se pohodlná renovace. Organizujte svůj čas a také volno vašich dětí s ohledem na probíhající práce. Řemeslníci nebo vy tak budete moci v klidu pracovat, aniž byste se neustále navzájem s blízkými pletli pod nohy. Střídejte se v plánování rodinných aktivit, aby se dostalo na každého a současně aby někdo byl přítomen u rekonstrukce.

Kontrola

Ať už si děláte rekonstrukci sami, nebo vám pomáhá firma, vsaďte na kvalitu. Ještě před rekonstrukcí můžete nechat svůj dům nebo byt zkontrolovat inspektorem nemovitostí, který odhalí, co je nutné v rámci rekonstrukce opravit, abyste za pár let neabsolvovali renovaci znovu. Získáte tak jasnou představu, co by se dalo upravit již nyní v rámci rozpočtu. V podstatě tak ušetříte své budoucí peníze.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here