Jak a čím vyčistit skvrny?
J

Známe to snad všichni. V domácnosti se vyskytnou skvrny, které nejdou odstranit, ani když se usilovně snažíte. I když na trhu existuje celá řada chemických přípravku na skvrny, kdo byl někdy v obchodě a chtěl si je koupit, po chvíli zjistil, že není vůbec jednoduché se v nich zorientovat a vybrat ten správný přípravek. V dnešním článku vám ukážeme, že na každou skvrnu existuje účinná metoda.

spinave dite

Aby se skvrny daly vyčistit, je potřeba držet se následujících rad:

  • skvrna se čistí ihned poté, co vznikla;
  • na začátek se namočí do teplé vody, výjimku tvoří krev, která se čistí ve studené vodě;
  • v případě chemického prostředku je lepší ho vyzkoušet na nepotřebném kousku materiálu, nebo na nepohledové části oděvu, aby se předešlo jeho poškození;
  • rozpouštědla je nutné volit v závislosti na podkladu, na kterém skvrna vznikla;
  • v případě použití tekutého čistícího přípravku (rozpouštědla), podložíme místo jiným sacím materiálem, aby se do něj mohlo rozpouštědlo vsáknout;
  • na světě neexistuje univerzální čistící prostředek, který odstraní všechny typy skvrn.

skvrny cokolada

Do boje proti skvrnám

Na čokoládu platí benzín a po jeho vyschnutí kartáč. Skvrny od vajec se nechají zaschnout  a poté se čistí teplým 1,5% roztokem boraxu. Na kečup si vystačíte s vodou s octem. Dřevo od krve očistíte 3% roztokem peroxidu vodíku s kapkami čpavku. Žvýkačku z oděvu odstraníte, když oděv umístěte do mrazničky a po zmrznutí žvýkačku sundáte.

Plíseň na kožených věcech pustí po potření roztokem 80 ml vody, 20 ml zředěného roztoku peroxidu vodíku a 20 ml čpavku. Poté stačí věci důkladně vymýt vodou. Olejovou barvu na tkanině odstraníte benzínem nebo terpentýnovými silicemi. Krém na boty umyjete benzínem nebo trichlóretylénu a káva pustí po namočení oděvu do chladného mléka a následném vyprání.

cisteni bot

Na červené víno platí sůl a vyprání ve studené vodě. Stolní olej pustí benzínem, chloridem uhličitým, terpentýnem nebo  trichlóretylénem. Skvrny po jiných tucích se odstraní stejně jako u stolního oleje. Železo, měď a vodní kámen vyčistíte roztokem 10 g uhličitanu amonného rozmíchaného ve 100 ml vody.

Saze se vytírají čerstvým chlebem nebo mýdlem. Pokud je skvrna zažranější, můžete použít  směs z benzenu a bílé hlinky nebo trichlóretylénu a bílé hlinky, kterou namícháte do kašičky a skvrnu jí potíráte. Po vyschnutí je třeba vše vykartáčovat. Na ostružiny si vystačíte se solí a citronem, které střídavě nanášíte.

Tráva pustí lihem a následném vyprání v čistícím prostředku. Pokud vám na parkety ukápne tuk, nemusíte hned věšet hlavu. Odstraníte ho kaší z benzínu a bramborové mouky. Po vyschnutí pak směs stačí sloupnout nožem. Rtěnka zmizí za pomocí lihu stejně jako inkoust. Ten jde vyčistit i čerstvou citronovou šťávou a následně čpavkem.

kalhoty od travy

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here