Interiér jak z jiného století
I

Vzpomínáte na své dětství na chalupě u babičky v Jižních Čechách? Typická česká chaloupka z 18. minulého s kamennými zdmi, dnes už s klasickou střechou, dříve ještě s doškovou. Uvnitř teplo od ohně v krbu. To nemluvíme o starém vyřezávaném nábytku z masivního dřeva, pravděpodobně dubového.

Kuchyň s kamny - zdroj
Kuchyň s kamny – zdroj

Panelákový byt z venku asi těžko vrátíme do dob 18. století, ale interiér si můžeme přizpůsobit svému stylu. Na dnešním trhu není problém sehnat kousky, které dýchají vintage stylem nebo mají zdobné patinované vyřezávání. Zamlouvat by se vám mohl například designový styl shabby chic. Anglický překlad slova shabby je omšelý nebo také ošuntělý. Zde rozhodně očekávejte kousky s patinou.

Shabby shic stylová lavice - zdroj
Shabby shic stylová lavice – zdroj

Shabby shic spolu například s vintage stylem mají hned několik výhod, pro které se těší dnešní velké popularitě. Interiér v jejich duchu působí romanticky, prostě a jednoduše. Povětšinou nábytek v tomto stylu ani nezruinuje vaši peněženku. Návrháři designy k vytvoření “zastaralých” kousků využívají starý nábytek. Ale zhotovit si ho můžete i vy sami doma, nemusíte hned objíždět starožitnictví.

Jak si vytvořit starodávné kouzlo domova

Zvažte, zda tento styl je vhodný pro vás. Přece jen dřevěný a hojně zdobený nábytek vyžaduje větší péči a starost, než obyčejné sestavené stěny, například z dřevotřísky. Pokud starodávnost vyhrála, přesuňme se do obývacího pokoje a později i do ložnice.

V obývacím pokoji vsaďte na doplňky. Základem je zdobený masivní stůl a komody, které pořizujte v odstínech šedivé. Doporučuje se i bílá barva, ale na ní je prach rychleji znát. Abyste navodili pocit minulého století, myslete na květiny zavěšené u stropu v košících. Pořiďte si taky vintage koberečky, které se vyznačují roztřepeností. Stačí je umístit pod dřevěný stolek na odpolední kávu. V pokoji by vám neměli chybět ani svíčky, případně starodávný víceramenný svícen. Dřevo se krásně kombinuje s kamenem i cihlou. Máte-li tu možnost, nechte si nějakou stěnu v obývacím pokoji holou se zabudovanými cihlami, respektive kameny.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Kuchyni naopak můžete stylizovat do rustikálního vzhledu, který působí jednoduše a efektně. Vsaďte na velký dubový jídelní stůl s několika rustikálními židlemi okolo. Pokud jste opravdu fajnšmekři, nemělo by vám chybět dobové dřevěné nádobí s příborem. My vám ale raději doporučíme mít tyto kousky pouze vystavené na policích na stěně. Přece jenom myčka není kamarádka s dřevěnými kousky a zbytečně byste museli začít mýt nádobí v ruce. Opět barvy laďte do béžové až bíle. Jestli přemýšlíte, jaké spotřebiče zvolit do starodávné kuchyně, nepředpokládáme vaření na peci, pak sáhněte pro ty od značky Gorenje. Nechte si je vestavět. Nenaruší tak celkový starodávný duch celé kuchyně.

Kuchyň v rustikálním stylu - zdroj
Kuchyň v rustikálním stylu – zdroj

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here