Halloweenská dýně – Tipy a postup, jak vyřezat dýni
H

Halloweenská dýně je nedílnou součástí Halloweenu. Proto byste na ni neměli zapomínat ani při zařizování svého domu. Protože vyřezávání může být náročné, připravili jsme pro vás návod, který vám to usnadní. V článku najdete také tipy, jak vyřezat dýni pomocí vrtačky a vykrajovátek na sušenky.

shutterstock 300573317

Jak vyřezat halloweenskou dýni

Pokud jste si již koupili vhodnou dýni, je čas ji vydlabat. Zde najdete podrobný postup:

Příprava pracovního prostoru

Než začnete dýni vyřezávat, je třeba připravit pracovní plochu, aby nedošlo k jejímu poškození. Pro vyřezávání dýní si vyberte rovné, pevné místo – například jídelní stůl.

Nejprve položte na povrch velkou starou plachtu, která zachytí případné tekutiny, a na ni položte staré noviny. Jako ochranu můžete použít i velký pytel na odpadky rozříznutý napůl.

Vystřihněte horní otvor

Černým fixem nakreslete na horní část dýně obrys otvoru. Otvor by měl být alespoň tak velký, aby se do něj při vydlabávání semen vešla vaše ruka. Vezměte zubatý nůž a začněte vyřezávat horní část dýně pod úhlem 45 stupňů. Pokračujte v řezání podél obrysu, dokud nebudete moci víko sundat.

Poznámka: Řezání pod úhlem 45 stupňů usnadní celý proces a zabrání pádu víka dovnitř dýně.

shutterstock 712736767 1

Vydlabání dužiny

Lžící začněte vydlabávat dužinu dýně spolu se semínky. Vydlabejte co nejvíce dužiny a semen a dejte je do velké mísy.

Náš tip: Dýňová semínka nevyhazujte. Usušte je, upečte a nechte si je jako svačinu, např. k televizi.

Nakreslete fixem design dýně

Vezměte si jakoukoli fixu, kterou budete moci z dýně snadno smýt. Začněte na dýňovou kůži kreslit design podle svých představ. Pokud se vám náčrtek nelíbí, jednoduše jej smyjte vlhkým hadříkem a začněte znovu.

Po dokončení kreslení označte křížkem úseky, které chcete vyříznout. Předejdete tak vyřezávání nesprávných částí dýně.

Vyřezávání dýní

Vroubkovaným nožem, kterým jste vyřezávali víko dýně, začněte řezat podél předkreslených obrysů. Nejprve vykrojte obrys uprostřed dýně a pak pokračujte směrem k okrajům.

Tvrdou kůži prořízněte kývavým nebo řezavým pohybem. Začněte hrubými řezy a později je upravte. Abyste se vyhnuli zranění, řežte vždy směrem od těla.

Náš tip: Nevyhazujte vyřezané kousky dýní. Můžete je použít později. Pokud například vyřezáváte zvíře, můžete ze zbytků vyrobit uši.

Prodlužte životnost dýně

Oříznuté okraje dýně potřete vazelínou. Tím se zabrání hnilobě a plísním a prodlouží se životnost halloweenské dýně.

shutterstock 2037838130

Další tipy na vyřezávání dýní

Dýni můžete vydlabat i jiným způsobem, například nožem. Ti kreativnější se je mohou pokusit i zkombinovat.

Použijte vykrajovátka na sušenky

K vykrajování dýní můžete použít také vykrajovátka na sušenky, která se obvykle používají při pečení vánočního cukroví. Přiložte vykrajovátko na povrch dýně a poklepejte na něj kladívkem. Pokud se vykrajovátko na sušenky v dýni zasekne, vytáhněte ho kleštěmi.

Malým vroubkovaným nožem vyřízněte obrázek podle vzoru vytvořeného vykrajovátkem. Po vykrojení vytlačte obrázek rukou z vnitřní strany dýně ven.

Použijte vrtačku

Pokud chcete na dýni udělat tečky, udělejte je jednoduše vrtačkou. S elektrickou vrtačkou bude práce hotová rychle a bez námahy.

Než začnete vyřezávat tečky, vytvořte na dýni vzor teček pomocí smývatelného fixu. Pak začněte vrtat do předkreslených bodů. Po vyvrtání otvorů vytáhněte zbytky dýně z jejího vnitřku a máte hotovo.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here