Aku vrtačka: smontujete s ní nábytek, vyvrtáte díry do zdi

0
Carpenter drilling into a wooden surface

V každé domácnosti musí být kufr se základním nářadím, o tom žádná. Půlkilové kladivo, kombinačky, pár nejběžnějších typů šroubováků. Do kufru saháme, když potřebujeme přitlouct hřebík, přecvaknout drát nebo vyměnit dětem baterky v autíčku na ovládání.

Koho kutilství baví nebo je majitelem domku či chaty, ví, že si s běžným vercajkem nevystačí. Velmi užitečnou vychytávkou pro každého, kdo je alespoň trochu manuálně zručný, je akumulátorová vrtačka.

Tahle šikovná věcička je opravdový dříč, s aku vrtačkou smontujete nábytek, přišroubujete plaňky k plotu, vyvrtáte díry do kovu i do dřeva. A když si pořídíte příklepovou, uděláte s ní také díru do zdi.

Carpenter drilling into a wooden surface

Funkce aku vrtačky

Ačkoliv se obecně vžilo označení aku vrtačka, správně se stroj nazývá aku vrtací šroubovák. Aku vrtačka umí šroubovat do různých druhů materiálů (různým krouticím momentem), po nasazení vrtáku a přepnutí do režimu vrtání s ní vyvrtáte díru do kovových a dřevěných materiálů.

Příklepová aku vrtačka navíc vyvrtá díru do cihlové zdi. Avšak pozor – příklep je pouze mechanický, pokud byste chtěli vrtat do panelu, musíte si vzít k ruce kladivo s elektropneumatickým příklepem.

Z výše uvedeného vyplývá, že k aku vrtačce budete vždy potřebovat sadu šroubovacích bitů a vrtáků. Oboje se vyměňuje v hlavě vrtačky, nástroje se upínají do sklíčidla, výměna u moderních aku vrtaček probíhá beznástrojově.

Podle čeho vybrat aku vrtačku do domácí dílny?

Výrobci samozřejmě vědí, že aku vrtačka patří k velmi žádaným kouskům nářadí. Proto také v regálech hobby marketů najdete velké množství aku vrtaček s nejrůznějším příslušenstvím a výbavou, až může být problém, vybrat si správnou.

Pokud máte aku vrtačku na kutilství a k práci okolo domu, stačí vám taková, která má základní funkce, k tomu dvě aku baterie, nabíječku a je uložená v přepravním kufříku. Není důležité, jak vypadá, ale jak kvalitně je zpracovaná uvnitř.

Levná aku vrtačka – oči pro pláč

Ačkoliv ceny aku vrtaček v hobby marketech můžou být neodolatelně nízké, vždy vybírejte aku vrtačku značkovou.

Značkoví výrobci dnes nabízejí základní verze strojů, určené pro náročné hobby uživatele, při zachování plné výše záruky, garance dostupnosti servisu a náhradních dílů. Přitom ceny značkových vrtaček nejsou v porovnání s hobby stroji nijak závratné.

Levné stroje i ty značkové můžou na první pohled vypadat stejně, ale nikdy nevíte, co se skrývá uvnitř. Plastová převodovka vs. kovová s ochranou proti prachu se na kvalitě a výdrži stroje projeví velmi rychle. Bohužel obvykle až poté, co si aku vrtačku koupíte a zapřáhnete ji do práce.

Byla by opravdu škoda nechat se zlákat nízkou cenou a mít doma aku vrtačku, z níž se po několika vyvrtaných dírách zakouří a vy budete ztrácet čas tím, jak ji budete chodit reklamovat.

TIP: Oblíbené aku vrtačky jsou od výrobců MAKITA nebo DEWALT. Pokud si stroje po koupi zaregistrujete na jejich oficiálním webu, máte navíc šanci na prodlouženou záruku – ze dvou na tři roky.

Aku baterie

Srdcem každé aku vrtačky je akumulátor. Ten stroj pohání, práce s aku vrtačkou bude do značné míry závislá na tom, v jaké kondici aku baterie je.

U akumulátoru jsou důležité tři parametry: napětí, kapacita, použitá technologie.

Napětí aku baterie

Na pultech obchodů najdete nejčastěji aku vrtačky s napětím 10.8 V, 12 V, 14.4 V a 18 V. Velmi zjednodušeně by se dalo říct, že čím větší napětí, tím výkonnější aku vrtačka. Poučení kutilové sáhnou po aku vrtačce s napětím 18 V, v současnosti je to nejžádanější řada aku nářadí.

Kapacita aku baterie

Udává se v ampér hodinách, zkratka je Ah. Znamená to, jak dlouho aku baterie vydrží pracovat na jedno nabití. Solidní základ je 1,3 Ah, dále se můžete setkat s hodnotami 2,0 Ah a 3,0 Ah.

Typ aku baterie

Dnes se takřka výlučně setkáváme s akumulátory s Li-ion technologií. Dříve byly běžné ještě NiCd a NiMh akumulátory, ty se však nařízením směrnic EU musely přestat vyrábět. Li-ion aku baterie jsou výkonné, neztrácejí kapacitu, můžou se dobíjet v jakémkoliv stavu.

PROFI TIP: Kupujte aku vrtačku se dvěma akumulátory, jeden je málo! Postarejte se, aby před tím, než se pustíte do práce, byly baterie dobře nabité. Když se při práci jeden akumulátor vybije, nasadíte druhý a můžete bez přerušení pokračovat dál.

Konkrétní tip na vrtačku do domácí dílny

Na závěr doporučení na konkrétní tip aku vrtačky, který má velmi pozitivní ohlasy a reference od zákazníků, kteří si stroj koupili a pracují s ním. Jedná se o aku vrtačku Makita HP457DWE. Až budete vybírat svoji novou aku vrtačku, rozhodně tento typ zařaďte do užšího výběru.

Předchozí článekVytvořte si soukromé koupaliště s nadzemním bazénem
Další článekPořiďte si domů trampolínu!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno