Jak vyprat boty v pračce a nepoškodit je při tom
J

Nemusíte nutně projít blátem, aby se vám nové boty zašpinily. Na světlé i tmavé obuvi se brzy projeví i prašné prostředí města. Jak jí tedy navrátit původní lesk? Vyperte ji v pračce! Ale pozor, ne každý materiál je pro to vhodný.

Praní oblečení bereme jako naprostou samozřejmost. Asi nikdo z nás by nechodil v měsíc nepraném tričku. Jenže co s botami? Na ty se s péčí často zapomíná. Přitom špinavá obuv může zkazit vzhled celého outfitu. Pokud tedy vaše boty vypadají, že už něco zažily, pojďte je vyprat v pračce. Jen raději zjistěte, jestli je materiál vaší obuvi pro praní vhodný, a rovnou mrkněte na podrobný návod, jak vyprat boty v pračce, aby zase vypadaly jako nové.

shutterstock 1622104738

Je praní bot v pračce bezpečné?

Bojíte se dát špinavou obuv do pračky, abyste si nezničili nejen boty, ale také samotnou pračku? Obojí se může stát, ale jen v případě, že nedodržíte jednoduchý návod, který jsme pro vás v článku sepsali. Pokud zvolíte vhodnou obuv a budete prát podle instrukcí, nemusíte se bát boty ani o pračku.

TIP: Mějte na paměti, že pokud jsou vaše boty stále v záruce, a praní v pračce nemají uvedené jako doporučený způsob údržby, vypráním záruka zanikne.

Které boty do pračky patří a které nikdy neprat?

Jak už jsme zmínili na začátku, ne každý materiál by praní v pračce zdárně přežil. Pokud chcete mít jistotu, že si boty vyčistíte bez poničení, zjistěte nejprve, z jakého materiálu jsou vyrobené.

Látkové boty

Textilní obuv je pro praní v pračce rozhodně nejvhodnější. Plátěné boty nebo tenisky oživení v pračce jednou za čas v pohodě vydrží. Textilní vlákna jsou náchylná k usazování prachu a nečistot, a právě praní je nejjednodušší způsob, jak je vyčistit. V pračce můžete vyprat látkové boty z bavlny i syntetických vláken, jako je polyester nebo nylon.

shutterstock 1923728813

Semišové boty

Semišové boty naopak praní v pračce nepřežijí bez újmy. Semiš je na údržbu poměrně náročný. Než se do jeho čištění pustíte, připravte si speciální kartáč na semiš, vycpěte boty papírem, aby držely tvar, a následně kartáčujte jemně jedním směrem. Vždy čistěte za sucha, jinak byste špínu jen zapracovali hlouběji do materiálu!

shutterstock 219537598

Koženkové a kožené boty

Další materiál, který do pračky rozhodně nesmí, je kůže a koženka. Koženkové a kožené boty ideálně jen otřete vlhkým hadříkem (můžete přidat trošku mýdla nebo speciální přípravek na kůži/koženku). Jakmile boty uschnou, nezapomeňte je vždy naimpregnovat, aby materiál nepopraskal.

shutterstock 1908231220

Goretexová obuv

Goretexová membrána tvoří na obuvi nepromokavou vrstvu, která by se praním v pračce s obyčejným pracím prostředkem zničila. Takové boty ideálně perte v pračce nebo v ruce jen s použitím speciálního pracího prostředku, který je vhodný na membránové materiály.

shutterstock 1890718609

TIP: Do pračky také nedávejte boty, které na sobě mají nalepené různé ozdobné prvky. Mohly by se poškodit, případně úplně odlepit a napáchat neplechu i v pračce.

Jak prát boty v pračce krok za krokem

Chcete vyčistit boty, které praní v pračce v pohodě zvládnou? Pojďte se podívat na podrobný návod, díky kterému si nepoškodíte obuv ani pračku.

Co budete potřebovat

Než se do praní pustíte, zjistěte, jestli máte vše potřebné. Potřebovat budete následující:

  • Tekutý prací prášek – klasický prášek se totiž nerozpouští tak dobře a mohl by vytvořit na botách mapy.
  • Síťku na praní jemného prádla (případně povlak na polštář), do které vložíte obuv a tkaničky. Takto chráníte obuv před mechanickým poškozením, stejně jako i buben pračky.
  • Měkký kartáček na vyčištění podrážek. Klidně můžete použít starý kartáček na zuby.
  • Starý ručník nebo jinou látku vhodnou k vyplnění pračky.

Zbavte boty největších nečistot

Do bubnu nepatří boty, které mají plné podrážky bahna nebo kamínků. Proto obuv nejprve očistěte od hrubé špíny, která by mohla poškodit pračku a také ještě více zašpinit zbytek obuvi. K předčištění poslouží kartáček, kterým vyčistíte podrážky i gumové části bot.

shutterstock 2175607533

Vyndejte tkaničky a vložky

Jakékoli části, které nejsou pevnou součástí obuvi, sundejte. Většinou se jedná o tkaničky a vložky do bot. Kdybyste nechali tkaničky v botách, obuv by se nemohla vyčistit rovnoměrně. Vložky by se pak v pračce mohly zdeformovat.

Tkaničky nikdy neperte samostatně vložené do pračky, protože by v bubnu mohly způsobit nepříjemnosti. Respektive by se mohly dostat z bubnu dál do útrob pračky a museli byste volat opraváře, aby je vyndal. Vždy je proto perte vložené do sáčku na jemné prádlo, případně je vyperte v ruce. V ruce pak vyperte i vložky do bot.

Dejte boty do pracích sítěk a vyplňte buben

Abyste ochránili boty před mechanickým poškozením, vložte je do síťky na praní jemného prádla nebo povlaku na polštář. Abyste ještě víc minimalizovali obouchání obuvi během praní, můžete do bubnu vložit i staré ručníky nebo deku. Určitě ale obuv neperte s běžným oblečením.

TIP: Vždy použijte jen takovou výplň, u které jste si jistí, že nebarví a nepouští chloupky nebo žmolky.

shutterstock 1979547530

Jaký zvolit program a prací prostředek

Teď už zbývá jen přidat tekutý prášek na praní a zvolit jemný program s teplotou 30 °C, maximálně pak 40 °C. Novější pračky dokonce i mívají speciální program přímo na boty.

Pokud ho vaše pračka nemá, vyberte program na jemné tkaniny, nebo jiný program bez odstřeďování. Případně je ještě možné zvolit odstřeďování na co nejnižší otáčky.

Jak boty správě sušit

Boty jsou vyprané, zbývá je jen usušit. Ideálně se vyhněte sušení v sušičce, kde by mohlo dojít k poškození obuvi vysokými teplotami. Jedinou výjimku tvoří sušení v sušičce, která disponuje programem na sušení bot. Vždy ale použijte speciální držák na obuv, který do sušičky umístíte, abyste předešli mechanickému opotřebení.

Kvůli vysokým teplotám není příliš vhodné ani sušení přímo na topení. Naopak se osvědčilo nechat obuv samovolně uschnout na slunci nebo položenou vedle radiátoru.

shutterstock 2043771449

Před sušením nechte nejprve odkapat z bot přebytečnou vodu, případně dejte do obuvi zmačkané noviny, které vlhkost odsají a zároveň pomáhají držet správný tvar obuvi. Jakmile noviny budou nasáklé, vyměňte je za suché.

Jak boty po vyprání ošetřit

Boty jsou vyprané a vysušené. Co s nimi dál? Abyste je nemuseli prát za chvíli znovu, doporučujeme je naimpregnovat. Impregnace boty chrání před ušpiněním a zároveň prodlužuje jejich životnost.

shutterstock 1567489432

Nezapomínejte o boty pravidelně pečovat

Jak vyprat boty v pračce už víte, teď ještě zbývá zjistit, jak se o obuv starat, abyste ji mohli prát co nejméně.

Nezapomínejte na pravidelnou impregnaci, která zabrání nečistotám pronikat hlouběji do obuvi.

Pokud se vám boty ušpiní, nechte je vždy uschnout a nečistoty následně odstraňte zasucha pomocí kartáčku. Je možné, že ne všechno zasucha odstraníte. V takovém případě použijte na skvrny mýdlovou vodu a měkký kartáček.

Boty je vhodné po nošení vždy nechat nejprve vyschnout, než je uklidíte do uzavřeného botníku. Díky tomu nebudou smrdět a nenamnoží se vám v nich bakterie nebo plísně.

Boty budou voňavé, když vnitřek bot budete pravidelně ošetřovat speciálními spreji, které zabraňují množení bakterií a tím pádem i zápachu, který přemnožené bakterie způsobují.

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here