Jak správně nastavit bodovky?
J

Jakmile si vyberete bodové osvětlení, je na řadě důležité rozhodování o tom, kam budou jednotlivé světla umístěna a kam budou přesně mířit. Pokud toto pořádně nepromyslíte, může vás pohled na výsledek opravdu zklamat.

Lucide AUDI LED 26191/12/12 Stropní Bodovky matný chrom matný chrom LED - 4 x G9 max. 2,5W 5,8 x 26 x 28 cm
Lucide AUDI LED 26191/12/12 Stropní Bodovky matný chrom matný chrom LED – 4 x G9 max. 2,5W 5,8 x 26 x 28 cm

Rozmístění bodových světel zásadním způsobem ovlivňuje to, jak bude konkrétní prostor působit a jak se vám v něm bude žít. Nesprávně umístěná světla mohou opticky ubírat místo a vytvářet stísněnou atmosféru. Obecně platí pravidlo, že byste první bodové světlo měli umístit k hlavnímu bodu celé místnosti. Tím může být například jídelní stůl, křeslo, nebo sedací souprava.

Před instalací

Přibližně jeden metr od tohoto světla začněte s instalací dalších světel. Pokud máte vysoké stropy, můžete si dovolit větší rozestupy. Rozhodně nezačněte jednotlivá světla instalovat jen tak, aniž byste si něco předem změřili.

Rádi měníte pozici nábytku a celkově vám vyhovuje, když při změnách v interiéru máte volnou ruku? Bodová světla nějakým velkým přesunům zrovna dvakrát nefandí, a proto je praktické při výběru rovnou vsadit na výklopné bodovky. Ty si dokážete bez komplikací nasměrovat přesně tam, kam potřebujete.

LUCIDE BINARI Spot LED 2x5W 2700K L30 W10 H14 Black, bodové svítidlo, bodovka
LUCIDE BINARI Spot LED 2x5W 2700K L30 W10 H14 Black, bodové svítidlo, bodovka

Nastavení pro to správné světlo

A jak bodovky nastavit? Ideální je osvítit hlavní body zájmu, stěny pro zvětšení prostoru a máte-li tu možnost, tak nevynechejte ani dekorativní prvky. Tím, že je umístíte do světla, vynikne jejich krása. Skvělým příkladem jsou sošky, knihovny, vázičky a obrazy. Jakmile na ně začne dopadat večer a v noci světlo, rozehrají nádhernou hru o pozornost.

Stíny jsou žádoucí ve spojení se zajímavými předměty, ale na stěnách už jim to tolik nesluší. Dávejte světla alespoň metr od rohů, aby byly řádně osvětlené. V opačném případě v nich budete mít stíny. Ty opticky zmenší celou místnost.

Searchlight 4234SS QUAD lišta v kovu matný chrom LED integrovaný zdroj
Searchlight 4234SS QUAD lišta v kovu matný chrom LED integrovaný zdroj

Nechcete žít ve tmě?

Přebývat v prostorách, kde není k dispozici dostatek světla, není v případě běžného bydlení zrovna dvakrát příjemné. A nastavení bodového osvětlení s tím má mnoho společného.  Když není rozmístění bodových světel po místnosti rovnoměrné a vy kvůli tomu musíte nějaká místečka přehlížet, vyplatí se pořídit další zdroj světla. I malá lampička na stolku dokáže problémy vyřešit. Dalším důležitým faktorem je žárovka. Při jejím výběru do bodových světel nekoukejte pouze na cenu, ale také na barvu světla a další parametry. Není nic horšího, než když do jedné sestavy světel nakombinujete žárovky, které se vám podařilo sesbírat v domácnosti.

Světlo do vašeho bydlení

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Bodové osvětlení je cenově dostupné, nezabírá prakticky žádné místo a hlavně umožňuje prostor nasvítit dle individuálních potřeb. Poslední zmíněné výhody se neváhejte chytit a vše si přizpůsobte. Pomohou vám v tom hlavně výklopné verze a výše zmíněné rady.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here