Jak si vybrat zahradní domek?
J

Po zimním spánku potřebuje zahrada připravit na další sezónu. Ať už máte zahradu v zahrádkářské kolonii, nebo u vlastního domu, je důležité mít možnost si někam uskladnit nářadí.

zahradní domek LANITPLAST ZINA 398 x 557 cm
zahradní domek LANITPLAST ZINA 398 x 557 cm

Schováváte ho v dřevěné bedně a už se vám tam nevejde? Musíte vyndat všechno ven, abyste našli vidle, které se schovávají až na samém dně bedny? Vozíte si z domu sekačku, protože ji nemáte na zahradě kam uschovat? Zahradní domek vám pomůže tyto problémy vyřešit. Budete mít všechno důležité po ruce, chráněné nejen před rozmary počasí, ale také před zloději.

Co od domku očekáváte?

Před pořízením domku zvažte vaše požadavky včetně výhledu do budoucna. Raději počítejte s nejhorším – s tím, že se vaše sbírka nářadí a zahradního nábytku rozroste. Abyste pak za rok nebourali a nerozšiřovali. Co tedy zvážit před koupi?

  • K čemu má domek sloužit? K úschově nebo i k přespání?
  • Co do něj chcete schovat?
  • Budete do něj zavádět elektřinu?

Jaký typ domku zvolit?

Domky lze řadit do dvou kategorii. Ryze účelové a ty s rozšířeným využitím. První jsou velikostně do 10 m2 a patří sem plastové, plechové nebo menší dřevěné domky. Druhá kategorie se pohybuje od 12 – 25 m2 a slouží jako malá chata.

Nejvíce prodávané jsou dřevěné domky. Dřevo krásně splyne s prostředím zahrady a vnáší do ní své kouzlo. Uvažujete o možnosti občasného přespání na zahradě? Pak zvolte domek s okny, případně s pergolou či předzahrádkou. Získáte místo na odpočinek a pokud necháte vinnou révu se plazit po pergole, bude užitek na konci léta umocněn sladkými hrozny.

zahradní domek LANITPLAST DORIS 449 x 250 cm
zahradní domek LANITPLAST DORIS 449 x 250 cm

Dřevěný domek nepostavíte sami. Je zapotřebí minimálně 2 osob. S koupí si však můžete objednat rovnou montáž, takže vám odpadá hledání pomocníka. Pro domky větších rozměrů se neobejdete bez stavebního povolení a betonové základní desky. Aby vám domek sloužil dlouhá léta, dejte při výběru pozor na druh dřeva a nezapomínejte na pravidelnou údržbu. Ochranný nátěr je nutné aplikovat po sestavení, a pak ideálně každý rok.

Dalšími vhodnými materiály pro výrobu domků jsou plast nebo plech. Domky z těchto materiálu se hodí pouze pro uskladnění. Jejich výhodou je snadná montáž a bezúdržbovost. Nevýhodou plastových domků je jejich nízká váha. Zvažte možnost ukotvení do země.

Keter SCALA 41445 Zahradní plastový domek 226 x 185 x 152 cm
Keter SCALA 41445 Zahradní plastový domek 226 x 185 x 152 cm

Pokud chcete plast, ale líbí se vám dřevo, nezoufejte. Plastové domky se vyrábí v dekoru dřeva. Domky z těchto materiálu bývají levnější oproti dřevěným protějškům. Nepotřebujete na ně stavební povolení a snadno si je postavíte sami. Plech má navíc dlouhou životnost a někteří výrobci dávají dlouhou záruku na prorezavění dílů.

Ideální rozměry

Chcete domek používat jen pro uskladnění? Pak vám bude stačit velikost 3 x 4 m. Uvažujete v něm tu a tam přespávat? Pak volte minimálně půdorys o rozměrech 4,5 x 8 metrů.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here