Jak si doma vytvořit zdravé návyky

0
176
žena v posteli s knihou

Hektický život se dříve či později odrazí na našem zdraví. Nepravidelný spánek, málo pohybu a nesprávná životospráva jsou malé a pomalé kroky k tomu, abyste onemocněli. Zvykněte si doma na návyky, které vás udrží ve fit formě nejen fyzicky, ale i psychicky. A začněte rovnou dnes!

Vydatný a pravidelný spánek

Dostatek spánku je základem dobrého zdraví. Když býváte zaneprázdnění, často doháníte resty na úkor spánku. V ložnici se proto musíte cítit pokojně a pohodlně. Správná atmosféra vám pomůže uvolnit tělo i mysl.

Pokud chcete vytvořit pokojnou auru v ložnici, začněte úklidem nočního stolku a zbavte se nepořádku a všeho, co už nepotřebujete. Ukliďte přečtené knihy, staré časopisy, krémy na ruce anebo další předměty.

Ponechejte si jen takové věci, které používáte, například lampičku, budík a telefon. Nebo i ty, které vás uspokojují anebo vám přináší radost, třeba fotografii milované osoby, malou vázičku anebo speciální knihu.

Máte-li na nočním stolku jen několik věcí, usnadníte si také úklid.

postel s výhledem do přírody

Pohyb je přirozený

Vymezte si prostor na cvičení, ale i na cvičební pomůcky. Pokud je vaším cílem cvičit několikrát týdně, zvažte, zda si nevyčlenit část skříně na oblečení a ručník na sport. Tím, že budete mít všechno na jednom místě, ušetříte čas. To je užitečné zejména tehdy, pokud cvičíte ráno a chcete si vychutnat každou minutu spánku.

Podobně udržujte i svoje sportovní vybavení (jógové podložky, činky…). Všechno příslušenství, které potřebujeme na rychlou chůzi anebo běh – sluneční brýle, kšiltovka, šátek, rukavice, sluchátka, krém na opalování – nechte například v zásuvce, ideálně v předsíni.

Zdravá a vyvážená strava

Protřiďte chladničku a špajzku. Pokud musíte pobrat hodně věcí, abyste si shromáždili ingredience a připravili jídlo, je dobré tento proces zkrátit. Nedovolte, aby nepořádek v lednici byl překážkou právě při přípravě zdravých pokrmů.

Po vyhození starých potravin seskupte zbylé položky podle kategorie: zelenina, ovoce, maso, koření, snídaně. Díky tomu tak budete mít lepší přehled.

Pokud nejčastěji jíte například salát, zvažte uložení veškerých přísad na podnos anebo do malého košíku, abyste mohli všechno vytáhnout najednou.

lednice s popisky

Čas jen pro vás

Naplánujte si čas na oddych v čistém prostoru. Čas vyhrazený jen pro vás je dobrý pro seberozvoj, sebereflexi, sebeuvědomění a nebo jen jednoduše pro vaši duši. Je těžké najít si na to prostor. V pokoji si přečtěte knihu a meditujte. Nebo dělejte to, co vás baví.

Najdete si 15 minut, během kterých opravdu vypnete. Lehněte si nebo se pohodlně usaďte. Zavřete oči a dýchejte. Tento moment je jen pro vás a věřte, že vaše mysl a tělo se vám odvděčí.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here