Jak efektivně vyčistit spáry v koupelně?
J

Obklady a kachličky je lehké najít prakticky v každé domácnosti. Když se blýskají, vypadají krásně. A navíc mají i dlouhou životnost a snadno se čistí. Výjimku z posledního pravidla však představují bílé spáry mezi obložením. Ty naopak figurují v nočních můrách nejedné hospodyně.

Jak udržet koupelnu stále v plném lesku?
Jak udržet koupelnu stále v plném lesku?

Máte doma obklady a kachličky? V tom případě vás určitě bude zajímat, jak efektivně vyčistit spáry, třeba v rodinné koupelně!

Problém šednutí spár se nevyhne žádným obkladům. Špína se v nich prostě usazuje, i když máte pocit, že úzkostlivě dbáte o jejich čistotu. A obyčejné prostředky jsou bohužel zpravidla na šednoucí, nebo dokonce černající spáry krátké. Existuje však řada způsobů, jak tento neestetický stav zvrátit a vrátit mezerám původní barvu. Případně můžete sáhnout i po různých alternativních řešeních.

Pomůcky typu „co dům dal“

Pokud se chcete vrhnout na čištění spár, nemusíte se hned ohlížet po drahých prostředcích a speciálních nástrojích. Zkuste nejdříve zaútočit těmi nejobyčejnějšími ingrediencemi za pár korun, které nejspíš najdete doma. Osvědčená je směs octa, jedlé sody, citronové šťávy a teplé vody. Další varianta kombinuje kypřící prášek, vanilkový puding, vodu a opět jedlou sodu. A pak už vás čeká jenom drhnutí a drhnutí. Ale výsledky vás pravděpodobně mile překvapí.

Moderní prostředky ušetří práci

Nedáte na rady maminek a babiček? Přemýšlíte, jak si práci co nejvíce usnadnit? Pak vás by vám mohl přijít vhod parní čistič. S tím vám ubude spousta nepříjemné, mravenčí práce. Vysoké teploty dlaždicím nevadí. Pozor ale dejte na dřevěné prvky. Ty by se na vysoký tlak horké páry nemusely tvářit nadšeně. Při manipulaci s čističem se vyhněte nábytku.

Předcházejte problémům v zárodku

Pokud vás představa soustavného udržování čistoty spár straší, můžete sáhnout po vychytralých řešeních. Jedním z nich je spárová hmota, na které usazeniny nebudou tak patrné. Hmoty jsou dnes k dostání v různých odstínech. Zdaleka vám nezbývá jen opravdu ryze nepraktická bílá varianta. Co zkusit neutrální, tmavší odstín? Špínu sice neodradí, ale šikovně ji zamaskuje. Další vítanou pomoc představují speciální impregnační prostředky. Díky ochranné vrstvě, která na povrchu obkladů vznikne, bude jejich údržba mnohem jednodušší.

Dejte spárám sbohem

A konečně se dostáváme k elementární otázce. Jsou spáry a jejich čištění vůbec nezbytnou součástí našeho života? Ovšemže ne. A není třeba se přitom loučit s jakýmkoli obložením. Naopak – v současnosti jsou stále oblíbenější kalibrovaná obložení. Díky dokonalé přesnosti seříznutí jednotlivých dlaždic mezi nimi nevznikají téměř žádné spáry. Mezery mají maximálně milimetrovou tloušťku. S takovými nepostřehnutelnými mezírkami si už není třeba dělat se špínou těžkou hlavu.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here