5 praktických tipů pro výběr stylové stojací lampy
5

Stojací lampy získávají v moderních interiérech důležitou roli. Jak si ale vybrat tu správnou? Inspirujte se výběrem několika tipů a rad, na co se při výběru a pořizování lampy zaměřit, aby co nejlépe splnila vaše očekávání.

Stylová stojací lampa do obývacího pokoje
Stylová stojací lampa do obývacího pokoje

Stojací lampy získávají v moderních interiérech důležitou roli. Podívejte se na 5 tipů, jak si vybrat tu správnou!

Stojací lampy jsou v kurzu. Umožňují navodit příjemnou atmosféru, zaměřit pozornost na ta správná místa, dodat interiéru na útulnosti nebo poskytnout čistě praktické bodové osvětlení pro práci, čtení a další činnosti. Výběr svítidel je ale obrovský a snadno se v záplavě možností ztratíte. Pojďte se tedy podívat, co byste při hledání ideální lampy neměli opomíjet.

1.  Myslete na účel lampy v kontextu pokoje

Je to jasné. První musíte vědět, k čemu vám vlastně lampa bude sloužit. Teprve potom si můžete správně vybrat. Každý pokoj má přitom svá specifika. Potřebujete spíše tlumené, klidné, nebo doplňkové osvětlení? Chcete bodové, vydatné světlo na čtení? Bude lampa především designovým prvkem dotvářejícím celek, nebo důležitou součástí pokoje? Ujasněte si tyto otázky, jinak hrozí, že sáhnete vedle.

2.  Praktická dvojkombinace

Mezi oblíbené varianty stojacích lamp patří typ, který disponuje dvěma světelnými zdroji. Jeden zpravidla nabízí atmosférické, rozptýlené osvětlení zaměřené na zeď a ke stropu. Druhý pak bodové osvětlení menších rozměrů. Tento zdroj bývá upevněn na polohovatelném ramenu a lze jej namířit například na gauč, stůl nebo křeslo. Poslouží vám třeba při čtení.

3.  Důležitý designový doplněk

Stojací lampa může sloužit i jako významný prvek celkového designu interiéru. Lampou můžete osvětlit ta správná místa, upoutat pozornost na umělecká díla či atraktivní bytové doplňky a kousky nábytku. Dokonce samotná stojací lampa dokáže být dostatečně zajímavá a pozoruhodná. Designových variací je nekonečné množství. Velké oblibě se těší retro styl, ale i různé umělecké a extravagantní variace.

Stojací lampa Demer 160 cm přírodní
Stojací lampa Demer 160 cm přírodní

4.  Se stmívačem máte větší možnosti

Velice praktickou součástí stojacích lamp je stmívač, kterým lze plynule regulovat intenzitu osvětlení. Asi není potřeba rozvádět, o kolik efektivněji může lampa sloužit s tímto zlepšovákem. Moderní stmívače využívají obvykle LED technologii a nabízejí stabilní světlo, které máte plně pod kontrolou.

5.  Vyberte to správné světlo

Důležitý není jenom vzhled a tvar lampy. Zásadní roli samozřejmě hraje samotné světlo. Jeho barva, teplota, intenzita. Chcete lampu jako doplněk do obývacího pokoje? Chcete s ním dokreslit atmosféru? V takovém případě sáhněte raději po slabší intenzitě (cca 2700 K) a teplejších barevných odstínech světla. Pro kancelář, pracovnu, psací stůl a jiné praktické účely je naopak vhodnější studenější světelný odstín a vyšší výkon kolem 4000 K.

S výše zmíněnými radami zvládnete výběr stojací lampy bez komplikací. Zkrášlete si interiér a udělejte si radost stylovým doplňkem, který bude navíc spolehlivě sloužit.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here