Zelená stěna může být i v interiéru
Z

Čím více se lidé vzdalují přírodě a jsou odkázáni na šedivé bydlení ve spletitých ulicích velkoměst, tím raději se zelení obklopují, kdekoli je to možné. Samozřejmě i doma. Zelené stěny jdou přitom ještě o krok dál než pár rostlinek v květináčích…

 

Chybí vám doma příroda a zeleň a pár květin v truhlících a květináčích už vám ke spokojenosti nestačí? Zelené stěny jdou ještě o kus dál.

Rostliny jsou nedílnou součástí interiérů už dlouho. Zelené stěny ale představují – dalo by se říct – další stupeň vývoje v této oblasti. Technologicky sice nepředstavují žádný nový objev, nicméně jako vybavení interiéru jsou originální a neokoukané. Tyto stěny využívají hydroponickou metodu, při které nejsou rostliny pěstovány v půdě, ale v živném roztoku. Toto řešení je pro vnitřní použití nesrovnatelně výhodnější.

Jak to funguje?

Zelená stěna je zpravidla tvořena perforovanou nosnou deskou, do které jsou zakomponovány jednotlivé obaly s roztokem a rostlinkou. Tyto obaly mohou být zcela zakryty zelení a stěna tak vypadá jako přirozená bariéra. Další možností je naopak obaly zdůraznit a vytvořit opticky zajímavou a členitou stěnu. V tom případě se používají různá dekorativní řešení a nádoby např. z terakoty, kovu, porcelánu, keramiky nebo jiných materiálů s vysokou estetickou hodnotou.

A proč se používá právě hydroponie? Pro tyto účely a interiérové prostředí je velmi výhodná, protože na rozdíl od běžného pěstování nevytváří tolik živné půdy pro působení různých škůdců, plísní a dalších nepříjemností. Zároveň vyžaduje i minimální údržbu.

Jaké rostliny zvolit?

U zelené stěny je samozřejmě velmi důležité vhodné druhové složení. Můžete se rozhodnout pro jednotnou stěnu osazenou pouze jediným druhem rostliny, ale taky můžete vytvořit pestrou paletu různých květů a listů. Obvykle se sahá po pokojových rostlinách a velmi oblíbené jsou dračince, begonie, voděnky, monstery nebo třeba i břečťan a mnohé další.

Pokud se vyznáte, můžete si stěnu takto seskládat a vytvořit sami. Nepatříte-li mezi „odborníky“ na rostlinstvo, není problém najít si dodavatele, který vám stěnu vytvoří, a dokonce třeba i zajistí pravidelnou údržbu.

Zelené stěny mají výhody i nedostatky

Velkou předností zelených stěn (kromě krásného vzhledu) je snadná údržba a minimum nutné péče – roztok se doplňuje jednou za několik týdnů. Dalším plusem je rychlejší růst rostlin, plodů a květů a menší náchylnost na množení škůdců, vznik alergenů apod. Zelené stěny ani nejsou náročné na světlo a příjemně zvlhčují vzduch.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady a větší složitost systému. Zatímco o rostlinku v květináči zvládne pečovat skoro každý, hydroponická stěna vyžaduje vyšší znalosti. Tyto stěny jsou taky náchylnější na chlad a průvan.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno