Ve víně je pravda, ve vinotéce je víno
V

Pokud patříte mezi ty, kteří si s oblibou vychutnávají nápoj s několikasetletou tradicí v Evropě, tedy vína, a nemáte zrovna doma prostory na zbudování vinného sklípku, nezoufejte. Jestli chcete víno skladovat v optimálních podmínkách a mít jej vždy po ruce, stačí pořídit jednoduchou domácí vinotéku. A jak vybrat tu pravou se dočtete na následujících řádcích.

K čemu to je?

Každá vinotéka by měla sloužit tak, aby dokázala zajistit vínu přesně takové podmínky, které potřebuje. Ty základní jsou dobrá a hlavně stálá teplota a vlhkost, ve které je tekutina uchovávaná. Lahve jsou uloženy ve vodorovné poloze a jsou velmi dobře chráněny proti otřesům, které jim také nedělají příliš dobře.

Jak si dobře vybrat?

Dále se podíváme na několik důležitých kritérií, která zpravidla hrají důležitou roli při samotném výběru konkrétní vinotéky.

Kam s ní?

Pro někoho bude zásadní, kam vinotéku umístit a jak velkou pořídit. Tedy kolik lahví do ní bude možné umístit. V zásadě existují malé vinotéky pro několik málo lahví. Tyto typy se dají docela pěkně zakomponovat i do kuchyňské linky. Asi nejpoužívanějšími modely jsou pak volně stojící vinotéky, které se také liší svou velikostí. Ty největší dokáží pojmout i kolem sta lahví, standardně však něco okolo třiceti kusů. Zde záleží opravdu čistě na vašich potřebách, prostorových možnostech a finančních dispozicích.

Whirlpool ARC229 vestavná vinotéka
Whirlpool ARC229 vestavná vinotéka

Jaké víno pijete?

Další zásadní otázkou je, jaké víno bude ve vinotéce uchováváno. Jiné podmínky totiž potřebuje víno červené a jiné zase bílé nebo třeba šumivé. Pokud nejste vyhranění vinaři, tedy pochutnáte si na tom i tom, potom je patrně nejlepší volbou dvouzónová (popřípadě i vícezónová) vinotéka, kde jsou v každé zóně jiné podmínky. V případě, že chcete pořídit vinotéku pouze na jeden typ vína, nejlepší bude ta jednozónová. Speciální typ pak představují jednozónové vinotéky, kde se ale teplota směrem ze shora dolů snižuje.

Důležité nezbytnosti

V poslední řadě už pak zbývá jen doladit ty nejmenší detaily, jako je kupříkladu materiál polic. Ty jsou zpravidla buďto chromované nebo dřevěné. Obojí má své výhody i nevýhody. Dřevo napomáhá udržovat správnou vlhkost uvnitř vinotéky, ale zase jsou o něco málo nákladnější než je tomu v případě polic chromovaných. Ty jsou zase tvarovány tak, aby lépe držely lahve s vínem. Co se může také hodit, je kupříkladu osvětlení vinotéky, UV filtr ve skle vitrínky, popřípadě zámek proti nežádoucím návštěvám. Pro milovníky kvalitního kuřiva jsou pak vinotéky, jejichž součástí je i humidor pro správné uchovávání doutníků.

Každopádně ať už vyberete jakoukoliv vinotéku, věříme, že vám bude dobře a dlouhá léta sloužit, aby vaše zážitky s vínem byly co nejpříjemnější.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno