Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala
Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala

Svíce byly nepostradatelnou součástí domácností od nepaměti. To proto, že se používaly prostě jako jediný možný zdroj světla. Dnes je to s nástupem elektrického osvětlení se svíčkami přece jen trochu jinak, přesto se těší stálé oblibě. Mnoho výzkumů dokonce potvrzuje, že pohled do plamene ohně (třeba i svíčky) dokáže člověka uklidnit a napomáhá odbourávat stres. Svíčky tedy mohou být i skvělý sluha. A spolu se svícemi jsou samozřejmě potřeba svícny. Ty mohou být skvělý detail, který dokáže vaše obydlí zútulnit a postará se o hřejivý domov plný lásky.

 

Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala
Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala

Jak se při výběru nespálit?

Svícny dnes seženeme v mnoha různých provedeních a barvách. Navíc se vyrábí ze všech možných materiálů. Setkáte se s kovem, sklem, keramikou či dřevem. Zde platí, že je nejlepší volit takové materiály, které jsou již v interiéru zastoupeny, aby se zbytečně netloukly. Proto je důležité nákup svícnu neuspěchat a vše dobře promyslet, abyste zbytečně jedním doplňkem nenarušili harmonii vašeho domova.

Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala
Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala

Pokud máte interiér zařízený spíše v moderním stylu, měly by tomu odpovídat i svícny. Moderní doplňky do bytů jsou často právě z kovu či skla v různých úpravách, avšak je možné sehnat třeba i betonové. Linie a tvary bývají jednoduché a maximálně elegantní.

Naopak pokud si potrpíte např. na tradiční venkovský styl, nebude žádný problém sehnat vhodné svícny. Ty by měly být více ornamentální a zdobnější. Často takové předměty působí historizujícím dojmem. Co se týče materiálů, i zde se setkáváme s kovy či keramikou, ale najdete i skleněné nebo dřevěné.

Zpravidla se dají sehnat svícny na jednu i na více svíček. Zde platí, že by se výběr měl odvíjet od prostoru, který máte k dispozici. Na malý stolek se vám lépe hodí jednoduchý svícen, do větších místností s více možnostmi padne dobře i ten několikaramenný.

Nejen dovnitř.

Když je řeč o svícnech, nemusíte je nutně držet jenom vevnitř. Takové doplňky totiž budou vypadat pěkně i venku na zahradě či na balkoně. V takovém případě bude nutné, aby pro svíci uměly vytvořit závětří. Jinak by plamen samozřejmě dlouho neplál.

A samozřejmě je na závěr potřeba zmínit to nejdůležitější kritérium, podle kterého byste měli vybrat ten pravý svícen, ať už dovnitř či ven. A to je, aby se vám prostě líbil a měli jste z něj radost.

Předchozí článekJak vybrat nejlepší přebalovací pult?
Další článekJak vybrat tu nejvhodnější jídelní soupravu?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno