Uklidní a osvětlí: to umí svíce. Podrží svíci a zkrášlí dům: to je svícen.
U

Svíce byly nepostradatelnou součástí domácností od nepaměti. To proto, že se používaly prostě jako jediný možný zdroj světla. Dnes je to s nástupem elektrického osvětlení se svíčkami přece jen trochu jinak, přesto se těší stálé oblibě. Mnoho výzkumů dokonce potvrzuje, že pohled do plamene ohně (třeba i svíčky) dokáže člověka uklidnit a napomáhá odbourávat stres. Svíčky tedy mohou být i skvělý sluha. A spolu se svícemi jsou samozřejmě potřeba svícny. Ty mohou být skvělý detail, který dokáže vaše obydlí zútulnit a postará se o hřejivý domov plný lásky.

 

Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala
Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala

Jak se při výběru nespálit?

Svícny dnes seženeme v mnoha různých provedeních a barvách. Navíc se vyrábí ze všech možných materiálů. Setkáte se s kovem, sklem, keramikou či dřevem. Zde platí, že je nejlepší volit takové materiály, které jsou již v interiéru zastoupeny, aby se zbytečně netloukly. Proto je důležité nákup svícnu neuspěchat a vše dobře promyslet, abyste zbytečně jedním doplňkem nenarušili harmonii vašeho domova.

Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala
Svícen Nappula 107mm, bílý Iittala

Pokud máte interiér zařízený spíše v moderním stylu, měly by tomu odpovídat i svícny. Moderní doplňky do bytů jsou často právě z kovu či skla v různých úpravách, avšak je možné sehnat třeba i betonové. Linie a tvary bývají jednoduché a maximálně elegantní.

Naopak pokud si potrpíte např. na tradiční venkovský styl, nebude žádný problém sehnat vhodné svícny. Ty by měly být více ornamentální a zdobnější. Často takové předměty působí historizujícím dojmem. Co se týče materiálů, i zde se setkáváme s kovy či keramikou, ale najdete i skleněné nebo dřevěné.

Zpravidla se dají sehnat svícny na jednu i na více svíček. Zde platí, že by se výběr měl odvíjet od prostoru, který máte k dispozici. Na malý stolek se vám lépe hodí jednoduchý svícen, do větších místností s více možnostmi padne dobře i ten několikaramenný.

Nejen dovnitř.

Když je řeč o svícnech, nemusíte je nutně držet jenom vevnitř. Takové doplňky totiž budou vypadat pěkně i venku na zahradě či na balkoně. V takovém případě bude nutné, aby pro svíci uměly vytvořit závětří. Jinak by plamen samozřejmě dlouho neplál.

A samozřejmě je na závěr potřeba zmínit to nejdůležitější kritérium, podle kterého byste měli vybrat ten pravý svícen, ať už dovnitř či ven. A to je, aby se vám prostě líbil a měli jste z něj radost.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno