Stručný průvodce potřebami koček
S

Často myslíme na své nejbližší, kterým rádi děláme radost. O naši pozornost si ale říkají i naši mazlíčci. A zrovna kočky to umí báječně. Teda v případě, že mají zrovna náladu se mazlit. Víte ale, jaké doplňky jsou pro kočky ty nejlepší?

Jak je to s pelíškem?

Jestli máte doma kočkovitou šelmu, víte moc dobře, jak umí být vybíravá. A nejen v jídle. Můžete jí pořídit sebeměkčí pelíšek a ona si stejně zaleze do kartonové krabice. Neznamená to, že se jí nelíbí pelech, který jste vybrali. Jen má prostě své nálady. Když už jí ale jeden pořídíte, určitě ho umístěte tak, aby z něj dobře viděla na co největší kus svého teritoria. Kočka potřebuje mít přehled o všem, co se doma šustne. Raději ho nedávejte ke dveřím, ruch z chodby či ulice by ji mohl stresovat. A časté otevírání dveří a noví příchozí jakbysmet. Chlupatý člen rodiny se musí cítit hlavně v bezpečí. K tomu jsou ideální kukaně nebo iglú. Kočička je v nich celá schovaná a může jen nenápadně pozorovat, co se zrovna děje. Zároveň jí bude v kukani teplo, protože v ní nehrozí průvan. A protože mají kočky rády teplo opravdu hodně, můžete jí pořídit i pelíšek na topení. Ten ocení hlavně v zimě, kdy topné těleso vydává tolik hřejivého tepla, že vaše kočka bude příst od rána do večera.

Škrabadlo je základ

Kočkám dorůstají drápky celý život. A pokud nechcete, aby vám ničily nábytek, stačí si pořídit škrabadlo. Obecně platí, že čím vyšší, tím lepší. Kočky zbožňují výšky a šplhání. Na vysokém škrabacím stromě se proto parádně vyřádí. Pokud ale máte třeba už staršího kocourka, kterému se do pohybu moc nechce, stačí koupit škrabací sloupek. Ten je často ještě spojen s pelíškem, nebo prostě jen prostorem na odpočinek. A jestli doma nemáte místa nazbyt, zvolte škrabací podložku.

Každý den je čas na hrátky

Vybrat vhodnou hračku pro kočku nemusí být úplně snadnou záležitostí. Když je ještě kotě, vyhraje si úplně se vším. Koťata jsou zvědavá a plná energie, takže to vaše může zbožňovat obyčejnou igelitovou tašku nebo jen váš palec na noze. Pokud ale chcete kočku potěšit něčím novým, vybírejte podle její osobnosti. Také myslete na bezpečnost. Hračka nesmí obsahovat tak malé části, které by zvíře ukouslo a spolklo. I s těmi taškami a sáčky dávejte pozor. Kočka se do nich při hře může nebezpečně zamotat. Proto v tomhle případě vždycky na hru dohlížejte.

Rychlý pohyb je zábava

Vábítka. To jsou peříčka, míčky, balonky a stužky připevněné na plastové nebo dřevěné tyčce jsou u koček  jednou z nejoblíbenějších hraček. Škádlítka, která vypadají jako rybářský prut, nestojí moc peněz, takže nevadí, že ho váš mazlík možná brzy rozkouše. A hlavně skvěle pomáhají rozvíjet kočičí svalstvo, protože nutí kočku k pohybu.

Nejsem pes, ale míček mi hoď

Jsou kočky, které rády aportují. Moc jich ale není. Přesto kulaté, tvrdé i měkké balonky mají rády. I když vám je třeba nepřinesou. Míčky s rolničkou uvnitř nebo měkkými výstupky na kousání zaměstnají pozornost i té nejlínější šelmy.

Karlie-Flamingo Catnip duhové míčky s peřím, pr. 3 cm
Karlie-Flamingo Catnip duhové míčky s peřím, pr. 3 cm

Kočičí dráha pro divochy

Pokud je vaše kočka spíš energická než tulivá, není od věci jí vyrobit přímo opičí (nebo tedy spíš kočičí) dráhu. V takovém případě nesmíte zapomenout na tunel. Prohoďte jím třeba sisalovou myšku a uvidíte, jak se bude moct kočka přetrhnout, aby ji vylovila. Kromě tunýlků jsou také v oblibě houpací sítě a žebříky. Zkrátka takové doplňky, na kterých může micka řádit. A nedivte se, že vás do hry na honěnou možná zapojí také.

Moderní doba si žádá moderní hračky

Někdy se může stát, že pár dní musíte zůstat v práci déle. A vaše kočka z toho nebude nadšená. I když to tak mnohdy nevypadá, tahle zvířata potřebují cítit vaši přítomnost. A to i v případě, že si vás spíš nevšímají. Vědí, kdy jste doma, i když celý den prospí. Aby se na vás nezlobila a nenudila se, pořiďte jí interaktivní hračku. Ta ji zabaví i v případě, že se občas vrátíte až v noci. Výběr už záleží jen na vás. Můžete zvolit třeba míček, ve kterém je ukrytý pamlsek. Kočka ho uslyší i ucítí a bude ho chtít malým otvorem dostat ven. Jiným typem jsou hračky s pružinou, do které když kočka ťukne packou, rozkývá se na všechny možné strany. A šelma bude napínat své instinkty tak, aby hračku na konci pružinky polapila. Existují i hračky na baterky, které jednoduše zapnete a váš mazlíček bude u vytržení z pobíhajících myšek. Nebo s laserového světla, za kterým se vydrží honit hodiny.

S malou šelmou na výlet

Jen málokterá kočka vám ochotně půjde u nohy a ještě k tomu na vodítku. Jednou za čas ji budete muset vzít k veterináři, nebo třeba odvézt na hlídání. A proto je dobré pořídit jí přepravku, ve které se bude cítit pohodlně. Kočky dávají přednost jistotě, proto vybírejte spíše pevné přepravky než látkové tašky. Taky myslete na to, že musí být dostatečně velká, aby v ní malá šelma měla prostor a necítila se stísněně. Musí mít místo na to, aby si v ní pohodlně lehla a otočila se. Na trhu najdete i přepravky s miskami na vodu či krmivo. Ty oceníte především v případě delších cest autem. A pokud takovou cestu plánujete, vyberte přepravku, která se dá připevnit k sedačce pomocí bezpečnostního pásu.

I mourek musí na záchod

Pokud nemáte to štěstí, že se vaše kočička naučila chodit na lidskou toaletu (a takové kočky opravdu jsou), musíte jí koupit vhodný kočičí záchod. Ideální je ten se zvýšeným okrajem, abyste neměli stelivo vyhrabané všude okolo. Skvělou volbou je i celokrytá toaleta, která navíc nepropouští zápach do bytu. Některým kočkám ale nevysvětlíte, že má vlézt dvířky dovnitř. V tom případě vám postačí nekrytý záchod. Každopádně jej umístěte tak, aby kočka při tomhle aktu nebyla nikým a ničím rušena. A taky měla v toaletě dostatek místa.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno