Podrobný průvodce výběrem žárovek
P

Ať už máte doma jen lustry, nebo si potrpíte na lampy i lampičky, bez žárovek se neobejdete. Ne každý ale ví, jak vybrat žárovku tak, aby splnila všechna vaše očekávání. A proto si na ten správný výběr teď pořádně posvítíme.

Number one pro správný výběr – patice

Patice žárovky je prvním z nejdůležitějších parametrů, podle kterého se musíte při výběru řídit. A paticí není myšleno nic jiného než klasický závit. Pokud byste ho ignorovali, dost dobře by se mohlo stát, že žárovku do svítidla prostě nenašroubujete. Podle závitu svítidla pak poznáte, jakou patici má žárovka mít.

Klasický typ

Nejčastěji se setkáte s paticí typu E14 a E27. Nižší číslo signalizuje menší šroubovací závity, tzv. miňonky, které se využívají u malých žárovek. Ty pak užijete samozřejmě u menších svítidel, jako jsou lampičky. Závit E27 je potřebný pro žárovky s větším výkonem, a proto se hodí do  stropních lustrů, ale i stojacích lamp.

Oblíbené bodovky

Stále větší oblibě se těší bodová světla. U těch se rozlišují dva typy patic, GU10 GU5.3. Rozdíl v označení značí milimetrový rozestup kolíků. GU10 pak využívá běžné síťové napětí, druhý typ pak napětí nižší.

A ještě tři typy navíc

Poslední rozlišení se týká specifických typů osvětlení, která rozhodně nenajdeme v každé domácnosti. Patice G4 se také týká bodovek, ale těch malých a označovaných jako LED. Pro zářivky zase využijete patici G5, která je vyrobená právě pro trubicová světelná tělesa. Ale pozor, pokud máte doma silnější zářivky typu T8, budete potřebovat patici G13.

Který druh žárovky chcete?

Zpravidla narazíte na čtyři základní typy žárovek. A jak už to tak bývá, každý má své pro a proti. Abyste se při výběru i výměně žárovky nespálili, je dobré ujasnit si, co všechno od světla očekáváte.

Klasické žárovky se stále drží

I když je na území Evropské unie prodej klasických žárovek zakázán, stále je na pultech obchodů najdete. Je to dáno tím, že výrobci označují žárovky například jako tepelný zdroj, a proto mohou zákon obejít. Klasická žárovka je stále oblíbená zejména proto, že se okamžitě rozsvítí na své maximum a také vydává příjemné teplé světlo. Ve skutečnosti ale mění až 90 % příkonu na nepotřebné teplo a jen zbylých 10 % vytváří požadované světlo. Navíc se jejich životnost pohybuje jen kolem tisíce hodin.

Moderní každým coulem

V dnešní době je kladen důraz na maximální úsporu, ať už jde o čas nebo peníze. Proto stále roste obliba LED žárovek, které jsou úspornější až o 80 % oproti těm klasickým. Vyznačují se totiž nízkou spotřebou elektrické energie, i když za ně zaplatíte o něco víc. Ve výsledku se vám ale tahle investice vyplatí, protože s nimi můžete svítit až 25 tisíc hodin. A to všechno za minimálního tepelného záření.  Navíc jim vůbec nevadí časté rozsvěcování a zhasínání. A také se vám hned rozsvítí na 100 %.

Parádní světlo

Vyšší životnost oproti klasice, ale stejně dokonalé barevné podání světla? Řeč není o ničem jiném než o halogenových žárovkách. Vydrží vám i 2 tisíce hodin a kromě okamžitého rozsvícení se dají také stmívat. Jejich nevýhoda je ale ve vyzářeném teple. Mohou se zahřát až na 250 stupňů, a proto je dobré je zvolit jen do dobře větraných prostor.

Konkurent pro klasické žárovky

Kompaktní zářivky, nebo také lidově úsporné, vám ušetří až 80 % energie tam, kde používáte klasické žárovky. Vydrží vám klidně 10 tisíc hodin, ale nerozběhnou se hned naplno. Pokud byste je tedy zamýšleli do místností, kde se často rozsvěcuje a zhasíná, raději zvolte jiný typ.

Proč zvážit i hodnotu CRI?

Když už víte, jaký typ patice potřebujete a rozhodli jste se, která žárovka vám poslouží nejlépe, zaměřte se i na hodnotu CRI (Color Rating Index). Tenhle parametr totiž značí věrnost barevného podání světelného zdroje. Označuje se číslem a písmeny Ra, kdy hodnota 100 říká, že vidíme barvy tak, jak doopravdy vypadají. Při hodnotě 0 naopak nedokážeme rozpoznat žádnou barvu. Nejde ale jen o zkreslení vnímání barev. Pří nízké CRI hodnotě jsou naše oči rychleji unavené, hůř se prostorově orientujeme a odhadujeme vzdálenost. Z hlediska CRI jsou proto nejlépe hodnocené LED žárovky, které mají zpravidla více než 80Ra a skvěle se tak hodí například do kuchyně. Protože na barvě jídla záleží víc, než se může zdát. Kromě správného osvětlení v domácnostech je ale vysoká hodnota CRI důležitá ve výstavních prostorách či restauracích.

Jak dobře osvětlit jednotlivé místnosti?

Poslední parametr, který je potřeba zvážit, je barva světla. Ta se udává v Kelvinech, protože správně jde o teplotu chromatičnosti. I tahle hodnota má vliv na náš organismus a příjemné vnímání světla. Obecně platí, že do ložnic, dětských a obývacích pokojů nejlépe padne teplé světlo. Teplá bílá barva znamená 2700 až 3400 K a podporuje tvorbu melatoninu, dobrou náladu i relaxaci. Naopak tam, kde potřebujete pracovat, oceníte studené světlo. To znamená, že potřebujete světlo o 5800 až 6500 K, které podporuje uvolňování serotoninu, lepší soustředění a aktivní výkon. A nakonec neutrální bílé světlo, které se pohybuje kolem 5000 K, využijete v místnostech jako je koupelna. To proto, že podporuje čistý a hygienicky nezávadný vzhled.

Správně doladěný interiér tak není jen o typu svítidla. Teď už je naopak jasné, že vhodná volba žárovky zajišťuje vyšší komfort, ušetření financí i zajištění bezpečnosti. A vám už nebude dělat problém vybrat si tu pravou! Sviťte si doma jedna báseň a nebojte se ani o své zdraví a ani o peníze.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno