Obývací stěny se vrací do našich domácností. Jak vybrat tu správnou?
O

Obývací stěny jsou již po mnoho dekád velmi oblíbenou součástí našich interiérů. Avšak dávno pryč jsou ty doby, kdy nekvalitní překližkové kusy obývaly celé stěny a z pokoje dělaly stísněnou a vizuálně nepříjemnou část bytu. V současnosti se klade maximální důraz na co největší vzdušnost, jednoduchost a především funkčnost. Jak tedy vybrat takový kus, aby perfektně zapadl do vašeho obýváku?

Nejprve začněte s metrem v ruce

Dříve než se pustíte do vybírání obývací stěny, je potřeba si ujasnit, kam ji umístit a jaké rozměry bude mít. Potom vybírejte pouze z těch, které jsou v souladu s vašimi představami. Dále je potřeba brát v potaz, co přesně bude součástí obývací stěny. Dnes seženete spíše jednotlivé komponenty zvlášť a můžete tak pořídit jenom takové, které se vám budou hodit. Cílem by mělo být tedy zastavit co nejmenší plochu. Pokud je to tedy možné, oblečení a podobné každodenní nezbytnosti umístěte někam jinam. Zároveň pokud plánujete včlenit do této stěny i televizi, myslete na to, že by neměla být přímo naproti oknu, aby vám sluneční paprsky opírající se do obrazovky nekazily kvalitní podívanou. Stěna by měla být zároveň dobře dostupná, a aby opravdu nepůsobila stísňujícím dojmem, měl by okolo ní být na každé straně alespoň jeden metr volného místa.

Obývací stěna SHARK
Obývací stěna SHARK

Barvy a design není radno podcenit

Je potřeba dbát na především to, aby ve vašem obývacím pokoji vše ladilo a dohromady tvořilo harmonický a vkusný celek. Obývací stěna by tedy měla korespondovat s ostatními kusy nábytku v místnosti, ať už to je stůl, židle či všelijaké poličky a skříňky, ale taky třeba sedací souprava. Pokud tedy máte místnost zařízenou kupříkladu ve skandinávském, provensálském nebo opravdu moderním stylu, obývací stěna musí takřka nutně být s tímto stylem za jedno. V opačném případě bude interiér působit neuspořádaně a chaoticky. Veďte v patrnosti i ty nejmenší detaily, jakými jsou třeba úchyty skříněk. Pokud součástí obývací stěny budou kupříkladu matné kovové úchyty a zbytek kovových doplňků se bude lesknout, bude to drobně rušit celkový vizuální dojem. Co se barev týče, tak obecně platí, že by okolní barvy měly dát obývací stěně maximálně vyniknout. Ať už se jedná o podlahu či strop. Měl by zde vznikat určitý kontrast, aby vše nesplynulo v neurčitý barevný celek. Samotná obývací stěna by pak měla mít spíše méně výrazné barvy, které je možné doplnit o všelijaké menší barevné prvky. Do menších místností se pak snažte vybrat spíše světlejší odstíny, aby interiér působil vzdušnějším dojmem. Do prostornějších pokojů si pak můžete dovolit sáhnout i po tmavých variantách.

Obývací stěna VIGO 22, bílá/latte (Moderní bezúchytová obývací stěna se systémem PUSH/CLICK)
Obývací stěna VIGO 22, bílá/latte (Moderní bezúchytová obývací stěna se systémem PUSH/CLICK)

Materiál

Co se týče materiálu, je dnes na trhu opravdu z čeho vybírat. Nejčastěji se pak setkáme s dýhou, laminem a dřevěným masivem. Každý materiál má pak svoje výhody i nevýhody, na které se zde podíváme.

Dýha

Jedná se o tenký plát dřeva, který je následně nalepen na podkladovou desku. Dýha tedy vypadá do určité míry jako dřevěný masiv. Avšak je mnohem levnější. Zároveň jsou podkladové desky zhotoveny tak, aby se v průběhu času nekroutily, což se v případě masivu stát může. Mylně se někdy o tomto materiálu hovoří jako o náhražce skutečného dřeva. Dýha je materiál, který mnozí designéři označují za kvalitnější materiál než dřevo, se kterým se navíc skvěle pracuje. Co může být kamenem úrazu, jsou lišty, které kryjí boční strany a po čase se mohou začít odlupovat, což potom opravdu nevypadá hezky. Pokud se tedy rozhodnete pro dýhu, dbejte především na kvalitu hran a spojů.

Moderní bytový nábytek Celeste U
Moderní bytový nábytek Celeste U

Lamino

Nejlevnější a nejméně náročné na údržbu je lamino. Rozhodně se ale nejedná o materiál, nad kterým bychom se měli jakkoli pohoršovat. Pokud jsou desky vyrobené kvalitně, vydrží opravdu hodně a navíc i budou dlouhá léta pěkně vypadat. Dnes se jedná o materiál, který je užívaný čím dál víc. A to i proto, že je možné vyrobit snad nekonečné množství barevných variant a dekorů, což je třeba v případě masivu takřka nemyslitelné. I zde jsou pak hlavní nevýhodou na první pohled viditelné spoje na hranách, které se mohou časem odlepit.

Masiv

Masiv je stálice mezi materiály pro výrobu nábytku a v současnosti představuje i určitý luxus. Masivní nábytek je tvořen deskami zhotovenými pouze z jednoho kusu dřeva. To se samozřejmě promítá do pořizovací ceny, která je nutně o něco vyšší než v předchozích případech. Tento materiál je opravdu jedním z těch, které vydrží sloužit po dlouhá léta, ba snad i dekády. Jeho údržba je pak o něco náročnější, ale zato působí opravdu jedinečným luxusním dojmem. Co může být nevýhodou tohoto materiálu, je situace, kdy je dřevo příliš zatěžováno a po čase se začne kroutit. Vybírejte proto takové kusy, u kterých toto nebezpečí nehrozí. Tedy aby nebyla deska příliš dlouhá bez jakékoliv opory.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

A samozřejmě to nejdůležitější při výběru obývací stěny je, aby se vám zkrátka líbila a abyste byli ve svém domově se svým nábytkem spokojení.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno