Zasklení balkonu může rozšířit užitnou plochu celého bytu a přirozeně zvýšit komfort bydlení. Nově prosklený prostor přináší několik výhod a slouží také jako ochrana před hlukem, prachem, deštěm, extrémními teplotami a také jako úspora nákladů na vytápění bytu.

Pokud i vy přemýšlíte o zasklení balkonu, máme pro vás několik informací, které byste měli vzít v úvahu, než se do toho pustíte.

Průvodce skleněnými balkony

Co je to skleněný balkon?

Prosklený balkon je venkovní prostor obklopený skleněnými rámy. Prosklený balkon vám umožní inteligentně optimalizovat další metry čtvereční vašeho bytu. Může se tak proměnit v pracovnu, malou jídelnu, šatnu, dětské hřiště nebo dílnu pro kreativní členy rodiny. Můžete na něm začít pěstovat rostliny nebo vytvořit prostor pro svého domácího mazlíčka.

TIP: Co vám v létě nesmí na balkoně chybět? Začtěte se.

Balkon nebo lodžie?

Mnoho majitelů bytů tyto dva pojmy zaměňuje. Zasklení lodžie je jednodušší, protože je ze dvou stran uzavřena stěnami – je „uvnitř“ obytného prostoru. Balkon je konstrukce vyčnívající ze stěny fasády budovy. „Visí“ nad zemí.

Způsob zasklívání – za studena nebo za tepla?

Zasklení za studena se skládá z jedné vrstvy skla a lehkého rámu. Tento způsob poskytuje relativní zvukovou izolaci, chrání místnost před prachem, větrem a slunečním zářením, pokud je sklo opatřeno UV filtrem, ale nezadržuje teplo. To je užitečné, pokud používáte balkony pro skladování potravin.

Teplé zasklení je složitější, těžší, spolehlivější, ale dražší. Obvykle se skládá z dvojitých okenních rámů s dvojitým zasklením a těsněním, které mají schopnost udržet pokojovou teplotu na balkoně v každém ročním období.

Typy zasklených balkonů

Existují dva typy skleněných balkonů: rámové a bezrámové.

Bezrámové zasklení tvoří skleněné tabule s průhledným balkonovým těsněním mezi skly, které umožňuje nerušený výhled. Bezrámové řešení je praktické i pro netradiční tvary balkonů, včetně obloukového zasklení.

Rámové zasklení se skládá z oken v rámech, které se posouvají na kolejničkách a skládají se za sebe. Tento systém lépe odolává nepřízni počasí, je pevnější a méně hlučný při silném větru.

Materiály

Výběr materiálu závisí na účelu balkonu a na vašich finančních nákladech na úpravy.

Plastové rámy

Pro levné opravy postačí jednoduché rámy z PVC a jednoduchá skla. Rám z PVC na vnitřní straně se rovněž skládá z řady přihrádek, propojek (výztuh). Jejich účelem je vytvořit v dutině profilu segmenty vyplněné vzduchem. Čím více přepážek, tím vyšší tepelná odolnost.

Úroveň tepelné ochrany závisí na tloušťce skla a vzdálenosti mezi nimi. Nejtepleji bude na balkoně, který je zasklen dvojitými okny.

Dřevěné rámy

Trend instalace dřevěných rámů stále roste. Jsou útulné, přírodní a šetrné k životnímu prostředí. Mezi jejich nevýhody patří skutečnost, že vyžadují dobrou péči. Dřevo musí být ošetřeno speciálními ochrannými lazurami a barvami, jinak rychle ztratí svůj vzhled a začne hnít.

Hliníkové rámy

Hliníkový profil je nejmodernější variantou zasklení balkonů. Hliníkový profil je vhodný i pro malé balkony. Umožňuje ušetřit nebo dokonce rozšířit prostor. Rámy z tohoto materiálu vypadají esteticky a jsou poměrně odolné. Pokud je natřete ochranným emailem, výrazně se zvýší jejich trvanlivost.

Jejich další výhodou je, že do místnosti propouštějí mnohem více světla než profily ze dřeva nebo plastu.

Opatření

Pokud se chystáte zasklívat okna sami, promyslete si, jak minimalizujete riziko nejen pro sebe, ale i pro kolemjdoucí, ještě než začnete pracovat. Před plánovanými pracemi proto nezapomeňte informovat své sousedy.
Doporučujeme také pořídit si vakuové přísavky, které vám usnadní práci se sklem.
Protože sklo je velmi křehký materiál, doporučujeme zavolat několik lidí, kteří s ním umí pracovat, nebo dokonce profesionály na zasklívání balkonů. Sklo je poměrně těžké – proto je optimální používat při práci manipulační prostředky.

TIP. Je na balkoně libo více soukromí? Vyzkoušejte praktické i elegantní zástěny z květináčů. Více jsme se o nich rozepsali tady.

Výhody prosklených balkonů

 1. Zvětšení užitného prostoru
  Pokud je váš balkon chráněn sklem, promění se z příležitostně využitelného prostoru v místo, které můžete využívat téměř po celý rok.
 2. Chrání váš balkon i nábytek
  Změny teplot mohou poškodit váš balkon i venkovní nábytek a vést ke zvýšeným nákladům na budoucí údržbu. Díky sklu budou konstrukce balkonu a nábytek chráněny před vnějšími vlivy.
 3. Snižuje hluk a zvyšuje bezpečnost
  Balkonové sklo slouží nejen jako ochrana proti větru a dešti, ale také k tlumení hluku zvenčí. Slouží mimo jiné také jako ochrana dětí a domácích zvířat.
 4. Snižuje spotřebu energie
  Pokud je zasklený balkon v chladných měsících zavřený, snížíte také spotřebu energie na vytápění, protože okny nebude foukat.

Zasklení balkonu je rozhodně jednou z investic, která se vyplatí. Systém zasklení snižuje náklady na energii a prodlužuje životnost balkonu o několik let. Pokud se pro takové řešení rozhodnete, je to lepší nejen z finančního hlediska a pro vaše osobní pohodlí.

Předchozí článekTrezor do domácnosti: Jak ho správně vybrat?
Další článekPískování jako ideální metoda čištění povrchů

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno