Kolik podob má umyvadlo?

0

Říká se, že výkladní skříní každého bytu či domu je právě jeho koupelna. Je to přece jenom prostor, kam chodíváme poměrně často a měli bychom tam chodit rádi. A věřte, že pokud tam často chodit nebudeme, následky se brzy dostaví a nebude to nic příjemného. A k základům každé koupelny patří pořádné umyvadlo. A jak tedy vybrat takové, ke kterému se budeme rádi vracet?

 

Tvar a velikost

Obecně se dá říct, že pokud máte malou koupelnu a v ní obří umyvadlo, je to špatně. V koupelně by měl být dostatek prostoru (ideálně více než 80 cm před umyvadlem) pro ledacos a veliké umyvadlo v maličké koupelně působí spíše komicky. Ale samozřejmostí je, že se vám do něj vždy měly pohodlně vejít obě ruce, aniž by při mytí voda stříkala úplně všude. To radši trochu toho místa obětujte. Naopak ve velikých koupelnách se vůbec nebojte se trochu rozšoupnout. Velké umyvadlo se stane ozdobou a jednou z dominant vaší koupelny. Samozřejmě za předpokladu, že zvolíte ten správný design.

A zde si dovolíme opět lehké zobecnění. Do tradičně či rustikálně zařízených koupelen se hodí spíše kulatá umyvadla, jejichž tvar k tomuto stylu prostě sedí lépe. Do koupelen moderního ražení se pak nebojte s tvary všelijak experimentovat. Velmi trendy jsou kupříkladu hranaté kusy všech velikostí.

Jak se dá umyvadlo umístit?

Dnes už skoro jakkoliv. Ale je pochopitelné, že taková odpověď asi nestačí, a tak se na to pokusíme podívat trochu podrobněji.

Závěsná umyvadla

Nade vší pochybnost je tento způsob umístění nejběžnější nejen pro tuzemské domácnosti, a to hned z několika důvodů. Předně je na trhu nepřeberné množství umyvadel tohoto typu a jsou k dostání ve všech možných velikostech. Jsou zavěšena přímo na zdi a odtok odpadu bývá kryt nohou ve stejném designu. Toto řešení tedy nezabere příliš místa a najdete kousky v tomto provedení, které je možno pořídit i velmi lacině.

Zápustná umyvadla

Tento typ je dobré zvolit v případě, že byste chtěli pod umyvadlem mít ještě nějaké drobné úložné prostory, do kterých můžete uložit koupelnové nezbytnosti. Tato umyvadla jsou svým designem určena k tomu, aby byla zapuštěna v nějaké skříňce. V tomto případě je pak na vás, zda zvolíte zcela zapuštěnou variantu nebo jen tu polozapuštěnou. V případě druhé z možností budou prostory pro ukládání věcí přece jen o něco málo větší. Na co je třeba si dát pozor, je to, aby spoje okolo umyvadla byly dobře provedeny, tedy aby vám netekla voda do skříňky. Jinak je to ale typ, který dokonale snoubí funkčnost s elegancí.

Něco pro fajnšmekry

Pokud však chcete svou koupelnu proměnit v oázu moderního designu, je tu pro vás umyvadlo na desku. Samotná může mít mnoho podob, ať už se to týká barev nebo velikostí, a tvoří praktickou a elegantní odkládací plochu. Umyvadlo pak stojí nebo je částečně zapuštěno do desky a dohromady tvoří spolu jedinečně elegantní a osobitou dvojici.  

Koupelnové speciality

Výše uvedené druhy samozřejmě nejsou kompletním výčtem všech možností. Ne každému se třeba hodí klasické umyvadlo, ale spíše jej potřebuje umístit do rohu. To samozřejmě není žádný problém, rohových kusů je na trhu celá řada. Jiný zase opravdu nemá dostatek prostoru. I s tím se dá žít, stačí si pořídit maličké umývátko, které se vejde skoro kamkoliv. Mnohé dokonce do koupelny neční více než 10 cm.

SAPHO PATERNA keramické umyvadlo rohové 41x26,5x12cm
SAPHO PATERNA keramické umyvadlo rohové 41×26,5x12cm

Pro nejnáročnější

A pro ty z vás, kteří si zase nevystačí pouze s jedním umyvadlem, jsou tu dvojumyvadla. Ta pochopitelně zabírají více místa, ale zase si může spolu čistit zuby skoro celá rodina vedle sebe.

Materiál není radno podcenit

Koupelnová umyvadla si asi všichni představujeme jako kus bílé glazované keramiky. To je nestárnoucí klasika, která tu s námi bude patrně ještě dlouhé dekády. A není se čemu divit. Je to materiál, který hodně vydrží a velmi dobře se čistí. Pokud byste však přece jen chtěli zazářit s něčím neotřelým a neokoukaným, tak dnes je už možné dostat do koupelny umyvadlo i z jiných materiálů. Velmi oblíbený je kupříkladu mramor, který se hodí do větších koupelen, které jsou navrženy ve starobylém duchu. Ryze moderní je pak ocel nebo sklo, které naopak udělají parádu třeba v koupelnách v industriálním stylu. A v neposlední řadě jsou tu umyvadla z kamene či dřeva, které se podle svého tvaru a designového provedení dají umístit skoro kamkoliv. Samozřejmostí je, že tyto materiály se dají různě kombinovat a výsledek může být opravdu něco úžasného.

Keramické umyvadlo na desku Rea Sofia Gold
Keramické umyvadlo na desku Rea Sofia Gold

Umyvadlo není jen bílé

A samozřejmě to samé platí i o barvách. Není třeba se vázat na sterilní bílou. Vždy ale mějte na paměti, že by se barvy měly navzájem v interiéru dobře doplňovat. Do menších prostor pak volte raději něco světlejšího, něco divočejšího si můžete bez obav dovolit v rozměrnějších koupelnách.

Každopádně si vyberte tak, abyste si nad svým umyvadlem rádi umyli ruce.

Předchozí článekJak na dobrou kávu levně a přitom kvalitně
Další článekJak vybrat kvalitní a funkční trezor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno