Je pořízení palandy do dětského pokoje dobrý nápad?
J

Palanda neboli patrová postel představuje tradiční a velmi praktické řešení, pokud má jednu místnost obývat více nocležníků. V dětských pokojích jsou oblíbené, protože poskytnou sourozencům dostatek soukromí a přitom neukrajují z volného prostoru pro hraní. Palandy mají řadu výhod, ale samozřejmě taky pár nedostatků.

 

Patrová postel pro dvě děti model DMP 160 x 70 cm
Patrová postel pro dvě děti model DMP 160 x 70 cm

V dětských pokojích jsou patrové postele neboli palandy velmi oblíbené, protože poskytnou sourozencům dostatek soukromí a přitom neukrajují z volného prostoru pro hraní.

V dnešní době mohou palandy nabývat rozmanitých a velmi atraktivních podob. Představa prosté, nepohodlné pryčny stlučené z pár prken je dávno zcela mimo mísu. Klasická dvoupatrová palanda se bude vyjímat v každém dětském pokoji a vaše ratolesti si ji jistě zamilují. Moderní palandy mohou navíc kombinovat komfortní postele i s úložným prostorem a herními nebo jinými prvky.

Jak má vypadat správná palanda?

Palandy jsou velmi praktické a úsporné řešení, ale je třeba dodržet určitá pravidla. Do horní postele musí být zajištěn bezpečný přístup, ideálně v podobě schůdků, a od stropu by ji mělo dělit minimálně 80 centimetrů. Samozřejmostí je použití kvalitních materiálů a všechny hrany musejí být zaoblené.

 

Dětská patrová postel Erika šedá 190x80cm Bílý detail
Dětská patrová postel Erika šedá 190x80cm Bílý detail

Palanda pro děti by neměla nikdy představovat úsporu prostoru na úkor pohodlí a optimálních zdravotních vlastností pro dokonalý spánek. Nekvalitní matrace se mohou na dětech ve vývoji podepsat mnohem více než na dospělých.

Palanda dotažená k dokonalosti

Palanda může nabídnout mnohem víc než jen místo na spaní. V moderních dětských palandách jsou často zakomponovány různé úložné prostory. Ve spodní části může být i vysouvací lůžko navíc, které oceníte, pokud budou vaše děti mít návštěvu. Konstrukce může být opatřena šuplíky, regály, ba i skříněmi a zajistit tak maximální zužitkování prostoru.

MebloBed Patrová postel Jakub III - trojlůžko
MebloBed Patrová postel Jakub III – trojlůžko

Existují dokonce palandy, jejichž součástí je i menší pracovní stůl. Další možností jsou herní prvky. Klouzačkou místo schůdků nebo žebříku počínaje a různě zapracovanými prolézačkami nebo bunkry konče.

Výhody a nevýhody palandy

Výhody použití paland jsou celkem zřejmé. Mohou zajistit nanejvýš efektivní využití prostoru. V jediné konstrukci je místo pro spaní, hry i uschování věcí a hraček a z pokoje zůstává zachováno maximum volné plochy. Palanda je navíc pro děti velmi přitažlivým řešením, zejména zvolíte-li opravdu zajímavou designovou variantu.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Nedostatky se ale taky najdou. Palandy se nehodí zejména do pokojů s nižším stropem. Nahoře se drží teplý a vydýchaný vzduch a to může být nevhodné zejména ve špatně větraných a menších pokojích nebo místnostech pod střechou. Obtíž může představovat i horší přístup k hornímu lůžku – např. pro rodiče, když se potřebují starat o nemocné dítě. Je tak ve výsledku pouze na vás, abyste zvážili všechny vlastnosti a rozhodli se, zdali je palanda zrovna ve vašem případě vhodným řešením.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno