Čas zahojí všechny rány, přináší růže a čas jsou taky peníze. Čas utíká a nikdy se nezastaví. A my s tím nic nezmůžeme. Ale můžeme se mu přece jen podívat na zoubek, tedy lépe řečeno na ručičku. Podíváme se totiž na to, jak dobře vybrat hodiny k vám domů a jaký zvolit budík do ložnice.

Ručička nebo číslice

To první, co při výběru hodin budete patrně řešit, je, jestli koupit ty analogové nebo digitální. Obojí má něco do sebe. Digitální hodiny jsou velmi snadno čitelné a jejich provoz je zcela tichý. Oproti tomu analogové, tedy ručičkové hodiny, vám čas sice zobrazí taky přesně, ale mnohdy je tento údaj hůře čitelný (u některých designových kusů dokonce prakticky nečitelný). A v neposlední řadě ty s ručičkami tikají. Na druhou stranu si zase můžete vybírat z většího množství hodin tohoto typu a z mnoha různých designových provedení.

Aby bylo vše v harmonii

Při výběru hodin, stejně jako jakéhokoliv jiného nábytku či dekorace, je potřeba dbát na to, aby vše ladilo s ostatními prvky interiéru a s jeho rozměry. Hodiny jsou perfektní způsob, jak své obydlí ozvláštnit skutečně pěkným designem. Dnes se vyrábí prakticky z čehokoliv a v obrovském množství barevných kombinací. A nemusí být ani kulaté. Není problém sehnat hodiny čtvercové, ale třeba i šestiúhelníkové.

Do menších prostor

Kde není místa nazbyt je určitě dobré volit spíše takové kousky, které nezaberou příliš mnoho prostoru a nebudou tolik nápadné. Ideální jsou proto hodiny nástěnné. Tak například do moderního interiéru se budou skvěle hodit ty ze skla, kovu, ale třeba i z betonu. Tam, kde je interiér zařízený v teplejších barvách, budou velmi pěkně působit i nástěnné hodiny ze dřeva. Pro domácnosti v rustikálním nebo třeba provence stylu jsou na trhu takové, které podtrhnou tento osobitý styl vašeho obydlí. Avšak komu se nástěnné typ nezamlouvá, i tak si může vybrat z celé řady alternativ. Existují kupříkladu moderní celokovové kyvadlové hodiny, které jsou tvořeny prakticky jen dlouhým kyvadlem a designovými ručičkami, které ukazují čas. Je to velmi nadčasové a vskutku okouzlující řešení i do menších, moderně zařízených prostor.

Kde je místa více

V prostornějším interiéru si můžete dovolit více experimentovat. Přičemž pořád je potřeba dbát na to, aby bylo vše sladěné. Samozřejmě klasické nástěnné hodiny se hodí i do velkých místností, ale nemusí zůstat jen u nich. Můžete si do místnosti například postavit ty skříňové s kyvadlem neboli pendlovky. Rozměrné hodiny, kterým dominuje kovové kyvadlo, jehož pohyby uvádí v chod hodinový strojek. Vyrábí se i v moderním designu, ale samozřejmě lze koupit i krásně zdobené pendlovky inspirované třeba secesním slohem. Kyvadlové hodiny je také možné zavěsit na stěnu. Ty k tomu určené jsou většinou o něco menší, avšak stále dost velké. Prostě a jednoduše působí velmi příjemně a vaši místnost perfektně zútulní.

Nalepte to nebo si zakukejte

Další, dnes velmi populární variantou jsou nalepovací hodiny. Je to opravdu minimalistické, ale skutečně působivé řešení. Jednotlivé části, tedy samotný strojek s ručičkami a číslice, se lepí přímo na stěnu. Takový užitečný doplněk zabírá opravdu značnou část zdi. Proto by okolo něj nemělo být moc dalších rušivých prvků, jako jsou třeba obrazy či fotografie. A pro opravdové milovníky starých dob a exkluzivních detailů jsou tu stále kukačkové hodiny. Ty bývají velmi zdobené, takže slouží především jako nenahraditelná a originální dekorace. Ta je samozřejmě určena spíše tam, kde není potřeba úplné ticho. Takže do ložnice si kukačky raději nekupujte.

Mazur 3D nalepovací hodiny Earth černé
Mazur 3D nalepovací hodiny Earth černé

Pro hrátky s časem

Sice vám neřeknou, jaký je zrovna čas, přesto mohou být užitečné. Co je to? Přece přesýpací hodiny. Ty mohou sloužit k měření časových intervalů, ale zároveň mohou být skvělou dekorací třeba na váš psací stůl. Hlavním použitým materiálem bývá sklo či průhledný tvrdý plast, doplňkovými materiály mohou být různé kovy nebo dřevo. V hodinách samotných je pak zpravidla písek, ale mohou se přesýpat třeba i malé zmagnetizované částečky, které během odměřování času vytváří neuvěřitelné tvary.

Vstávat a cvičit!

Dostáváme se k poslednímu typu hodin, který má navíc tu skvělou vlastnost, že vás dokáže vytáhnout z postele. Řeč je samozřejmě o budících. Obdobně jako u hodin můžeme vybírat ze dvou základních typů. Tedy analogových a digitálních. Budík by samozřejmě měl vzhledově korespondovat se zbytkem vaší ložnice. Ručičky ocení každý vyznavač vintage stylu, digitální pomocník se hodí do moderní ložnice. V případě výběru budíku však kromě jeho vzhledu nesmíme opomenout jeho důležitou funkci. A tou je buzení. Zvuk budíku vám bude „zpříjemňovat“ každé ráno, proto byste měli být se zvukem v pohodě. Ty analogové zpravidla neumí nic víc než jen jediný, onen známý crčivý zvuk. Oproti tomu spousta digitálních budíků má kromě svého pípání i radiopřijímač, takže vás může budit každý den jiná písnička nebo hlas moderátora vaší oblíbené stanice.

Takže dobré ráno a nebojte se, že něco zmeškáte!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno