Jak vybrat vhodný sprchový kout bez jediné chybičky?
J

Milujete stát pod tekoucí vodou? Zpívá se vám lépe ve sprše? Nebo si prostě jen plánujete pořídit nový sprchový kout? V takovém případě je třeba vybrat takový, který vás maximálně nadchne.

Z jakých typů sprchových koutů můžete vybírat?

Rozdělení sprchových koutů se odvíjí od jejich konstrukce. Obecně se rozlišují tři typy. Rámový sprchový kout získal své označení díky rámům, do kterých je zasazené každé jeho sklo (popřípadě jiná výplň). Tento druh je nejpoužívanější, a to i díky jeho odolnosti vůči nešetrnému zacházení. Půlrámový sprchový kout se obejde bez svislých rámů. Tím je zajištěné odlehčení konstrukce a taky ona výplň mnohem víc vynikne. No a sprchové kouty bezrámové jsou samozřejmě zcela bez rámů. Ty jsou nahrazené kováním, které vše drží hezky pohromadě. Takový kout pak působí čistým a elegantním dojmem, zato je ale dražší než předchozí dva typy.

Jakou výplň zvolit?

Když už byla řeč o výplni, nejčastěji se pro sprchové kouty používá sklo nebo plast. V prvním případě jde samozřejmě o sklo bezpečnostní, aby se v případě nehody nikdo neporanil. Skleněná výplň může být čirá, matná i vzorovaná. Výběr záleží jen na vašem vkusu. Stejně je tomu i u plastové výplně, která je navíc odolnější vůči škrábancům. Oba povrchy ale snadno vyčistíte běžně dostupnými prostředky.

Kam s ním? Aneb o velikosti a tvaru.

Tím zásadním parametrem, který hraje roli při výběru sprchového koutu, je samozřejmě prostor. Nesmíte opomenout minimální prostor kolem něj, který budete využívat tak, abyste měli pohodlí. Nechcete se přece soukat ze sprchy nebo hned narazit do pračky. V tom je důležitý také způsob otevírání, kdy pro šetření místa zvolte posuvné nebo zalamovací dveře. O rozdílu mezi nimi se hned dozvíte víc. Z hlediska rozměrů najdete „sprcháče“ od 70×70 cm až po 150×150 cm. Co se tvarů týče, každý má své výhody. Čtvercový sprchový kout působí díky ostrým hranám moderně a hodí se do menších koupelen. Pokud ale nemáte opravdu místa nazbyt, vybírejte z čtvrtkruhových koutů. Ty jsou prostorově nejúspornější. No a pokud máte štěstí na obrovskou koupelnu, vsaďte na obdélník. Obdélníkové sprchové kouty jsou totiž báječně prostorné a zajistí vám tolik vytoužené pohodlí.

Jak lehce otevřít svět nekonečné vody a jak se v něm snadno zavřít

Správné otevírání je jednou z dalších podmínek dobrého výběru. I když se může na první pohled zdát, že jde o detail, není tomu tak. To, jak se vám bude otevírat a zavírat sprchový kout totiž ovlivní váš komfort. Vybrat si můžete zpravidla z posuvného, zalamovacího, shrnovacího nebo pantového otevírání. Posuvné otevírání, jak už bylo zmíněno, se hodí do menších koupelen. Je to dané tím, že takové „dveře“ žádný prostor nepotřebují. Jednoduše překryjí jednu ze stěn koutu. Nespornou výhodou je také to, že vám žádná voda nesteče na podlahu. Při výběru dbejte na kvalitní pojezdy, aby byla manipulace s dveřmi co nejsnazší. Prostorově nenáročné je také zalamovací otevírání. Dveře se totiž zalomí do vnitřku koutu a nezaberou tak žádné místo navíc. A i u tohoto typu stékají kapky vody zpátky do sprchy. Shrnovací otevírání je pak záležitostí sprchových koutů s lamelovým systémem. Díky lamelám je zajištěný velký průchod, ale také odolnost. Tím posledním základním typem je pantové, otočné otevírání. Samozřejmě je prostorově nejnáročnější, protože má podobu klasických dveří, na jaké jsme zvyklí. Na druhou stranu jde o nejelegantnější řešení, které upozorňuje svou moderností. A problém kapající vody jednoduše vyřešíte okapničkou.

Poslední záležitost – vanička!

Když už máte vyřešené všechny otázky, zbývá jen zhodnotit, jakou vaničku oceníte nejvíce. Samozřejmě je to záležitost materiálu. Tím nejstarším, který se na koupelnové vybavení používá, je smalt. Ten se těší oblíbenosti především pro svou odolnost. I kdybyste si to chtěli ověřit, hřebíkem ho nepoškrábete. Také na něj můžete používat chemické a pískové čisticí prostředky. Zvládne to. Obecně platí, že vaničky, u kterých tvoří smalt 0,6 mm a 2,9 mm ocelový základ jsou tím nejlepším, po čem můžete sáhnout. Kromě smaltovaných vaniček se ale také už dávno staly ceněné i ty akrylátové. Lépe se tvarují, a přesto poté zůstávají pevné. Akrylát v tomhle případě pokrývá polyuretanovou pěnu se skelným vláknem. Nicméně jednu nevýhodu má. Náchylnost k odření. Nemůžete proto používat pískové čističe a taky dejte pozor na nečekané kamínky z oblečení vašich ratolestí. Trendem poslední doby jsou ale bezpochyby lité vaničky. Ty jsou velice pevné a stabilní. Je to dáno i jejich vahou, která se pohybuje okolo 30 kg. Proto je mnohem náročnější je osadit. Když se ale pro litou vaničku přece jen rozhodnete, nemůžete litovat. Můžete ji totiž zabudovat přímo do podlahy, aby tvořila jednu rovinu s koupelnovou dlažbou. Takové řešení oceníte při snížené pohyblivosti členů domácnosti i v případě dětí. Vaničky jsou totiž povrchově upravené tak, aby snižovaly riziko úrazu a vy jste měli zajištěné bezpečné sprchování. Nehledě na to, že umělý kámen také tlumí hluk padající vody. Takže se i přes puštěnou sprchu uslyšíte, jak hezky zpíváte.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Posledním tipem na závěr je už jen připomínka, že sprchový kout vám má sloužit po dlouhá léta. Proto myslete na kvalitu a jednotlivé detaily. Pokud by se vám ale žádný z typů nelíbil, trh nabízí i atypické tvary. Nebo dokonce možnost navrhnout si vlastní sprchový kout sám. Rozhodnutí už je jen a jen na vás.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno