Jak vybrat tu nejvhodnější jídelní soupravu?
J

Je to místo, které využíváme klidně pětkrát denně. Místo, u kterého se můžeme sejít s našimi přáteli. Místo, u kterého se dobře najíme. Prostě místo, které je srdcem našeho domova. Ano, je to jídelní sestava. Právě u ní se toho tolik odehrává. A proto, že je dnes trh vstřícný ke všem, můžete vybírat přesně podle svého gusta a dokonce pořídit jídelní soupravu levně. Než ale za svůj nový přírůstek do bytu zaplatíte, podívejte se, na co nesmíte před koupí zapomenout.

Připravte si místo na jídelní set

Tím prvním a vlastně nejdůležitějším, na co byste měli při výběru jídelního setu myslet, je velikost prostoru. Pokud totiž nemáte samostatnou prostornou jídelnu, je potřeba nákup neuspěchat. I když totiž toužíte po velkém stole, u kterého se naobědvá celá rodina i s rodinou vzdálenější, nemusíte mít na něj dostatek místa. Proto vytáhněte metr a ověřte si potřebná čísla. Absolutní minimum na průchod kolem židlí by měl být 60 cm. To proto, že židli odsouváte, ale také proto, že sedící člověk zabere 40 až 50 cm. Základní prostorová řešení jsou pak samozřejmě dvě – rohová jídelní souprava nebo ta klasická. S umístěním se pojí ještě jedna nenápadná, ale důležitá věc. Světlo. Nejlepší variantou je umístit jídelní set v blízkosti okna, ale pokud tahle možnost nepřipadá v úvahu, myslete na dostatečné osvětlení prostoru. Vhodně zvolené světlo totiž projasní váš den, i když budete snídat za sychravého počasí.

Jak je to s tvarem a velikostí stolu

Když už víme, že by měla být velikost soupravy přizpůsobena místnosti (ale také počtu jedlíků), můžeme se konkrétněji zaměřit na vlastnosti stolu. Tvar bývá nejčastěji čtverec nebo obdélník. Na ty se zpravidla lépe naskládá nádobí. Do menších jídelen padnou čtvercové stoly o rozměrech 80×80 nebo 90×90 cm. Stejně tak se v případě menších možností hodí do jídelny stůl rozkládací. Oválné a kulaté stoly jsou vhodné zejména do prostornějších místností, protože kolem sebe vyžadují více prostoru než stoly hranaté. Na druhou stranu jsou sympatické právě proto, že jim chybí rohy, a tak jsou v rodině s dětmi bezpečnější. Navíc je právě kulatý stůl symbolem rodiny a přátelství. Obdélníkové stoly jsou oblíbené hlavně v rozměrech 140×80 nebo 160×190 cm. Jsou totiž dostatečně prostorné, ale nejsou zbytečně velké. A víte, k čemu je právě prostor potřeba? Nejde jen o talíře a skleničky, které se musí na stůl vejít. Občas jsou to totiž také ochucovadla, džbány s limonádou, ubrousky, svíčky nebo třeba květiny. Takže klidně dekorujte, ale každý strávník musí mít dost prostoru sám pro sebe.

Dobrej matroš

Otázka materiálu je neméně důležitá. Při výběru jídelní sestavy je potřeba myslet na to, že má sloužit dobře a dlouho. Materiál proto musí být praktický na údržbu, odolný i pohodlný. Nejde přece o doplněk, který za měsíc vyměníte. Zároveň je potřeba zvolit takový typ materiálu, který bude svým vzhledem ladit do celkového interiéru jídelny.  

Tradičním a také nejčastějším materiálem je dřevěný masiv. Takový jídelní set je totiž velice odolný a interiérově prakticky univerzální. Platí u něj ale také to, že bez práce nejsou koláče. Musíte dbát na pravidelnou údržbu. Zvlášť pokud zvolíte tropické dřeviny, ty je potřeba jednou za čas naolejovat. Pokud dáváte přednost tomu nejmodernějšímu, pak vybírejte ze skla a kovu. Docílíte luxusního vzhledu. Ale také zjistíte, že je na skle všechno vidět. Takže vás čeká leštění. A musíte myslet i na bezpečnost malých dětí. To takové lamino vydrží spoustu nárazů i odření. Je to nejpraktičtější materiál, který se hodí. V současné době jsou také oblíbené MDF desky. MDF se chová jako dřevo a může být ve všech možných barevných odstínech. Jeho nevýhodou je ale to, že hůř odolává vlhkosti. No a tou nejdražší variantou je dýha. Stylový a ušlechtilý materiál, který ale vyžaduje opatrné zacházení. Nehledě na to, že jde o přírodní záležitost, takže časem změní odstín kvůli vnějším vlivům. Pokud byste chtěli od všeho něco, dostupné jsou i soupravy, které kombinují zmíněné materiály.

Ještě to chce židle

Jak už vám je asi jasné, i při volbě jídelních židlí je potřeba myslet na prostor. Výběr se bude odvíjet od toho, zda pořizujete židle do malé jídelničky nebo palácové místnosti. Do menší kuchyně je lepší zvolit jemné židle, které jsou lehké. Nebo také barové či sklápěcí. Do většího prostoru klidně vybírejte z nabídek masivnějších celočalouněných židlí s područkami či vysokými opěradly. Co se materiálu týče, ten se odvíjí od materiálu stolu. Musí se k sobě prostě a jednoduše hodit. Židle se dnes vyrábí nejčastěji ze dřeva, překližky, kovu, plastu nebo v jejich kombinacích. Co se barev týče, těch je samozřejmě nepřeberné množství. Zvlášť v případě potahových textilií, pokud si potrpíte na sezení v měkkém. Ty jsou navíc často upravené tak, aby byly odolné vůči poškození, polití a dalším nečistotám. Pokud preferujete tvrdší povrch, můžete klidně sedět jen na dřevě. Nezapomeňte si ale ověřit, kolik vámi vybraná židle unese. Existují totiž jídelní židle s omezenou nosností. Kolik jich koupíte, je jen na vás, respektive na počtu strávníků. Tipem na závěr by mohlo být ještě konstrukční řešení. Kvalitní židle jsou totiž obohacené o nožní spoje, které zabraňují jejich rozviklání. Pohodlné sezení na židle zkrátka zajistí, že se všichni budou cítit komfortně a rádi u vás posedí.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Na závěr už je potřeba popřát jen ono příjemné posezení, rodinné zážitky a hlavně dobrou chuť!

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno