Jak vybrat sedací vak, aby splnil všechna vaše očekávání?

0

Sedací vaky představují v poslední době jednu z nejoblíbenějších podob příjemného posezení i poležení. Jsou snadno přenosné, pohodlné a podporují zdravé sezení. Navíc fungují i jako oživení interiéru nebo zkomfortnění venkovního posezení. A jsou určené všem věkovým kategoriím! Dospělí se v nich báječně odreagují a děti si v nich můžou bez obav hrát. Je čas, abyste si jeden pořídili i vy.

Sedací vak RETROit Dunes 2 barevných provedení
Sedací vak RETROit Dunes 2 barevných provedení

Kolik máš tvarů, tolikrát jsi sedacím vakem

Jednou z největších výhod je, že si můžete vybrat přesně takový tvar a odstín, jaký se vám bude líbit. Nebo který parádně zapadne do vašeho interiéru. Základním provedením je sedací polštář. Ten je dostatečně prostorný i pro dvě osoby či případné přespání. Proto ale samozřejmě zabírá více místa. Sedací pytel ve tvaru křesla nebo hrušky se zase naprosto snadno tvaruje a přizpůsobuje aktuální potřebě. Sáhnout ale můžete i po těch, které mají tvar jako křeslo daný a nepohnete s ním. Přesto vám přinese vytoužené příjemné posezení. Aby toho ovoce nebylo málo, na trhu najdete i vaky banány, které jsou spíše lehátkem, ale nezabírají moc místa. Proto je ocení zejména ti, kteří mají méně prostoru. Nebo ti, kteří si svůj pohodlný kousek rádi vezmou i na dovolenou. Pokud by vám ale všechny tvary připadaly tak trochu rozpustilé a nepatřičné do vašeho interiéru, nezoufejte. Můžete si totiž klidně koupit sedací pytel à la taburet, který poslouží i jako příjemná podnožka. V poslední době letí takzvané puffy, které jsou speciálně určené pro sezení nízko u podlahy. Jsou navíc dostatečně pevné, takže mohou posloužit i jako odkládací plocha. A ty ručně pletené dodají vašemu interiéru skvělý nádech přesně v období podzim/zima. No a proto, že byly sedací pytle původně zamýšlené pro děti, můžete si pořídit i míč nebo zvířátko. V dětském pokoji nezaberou moc místa a vaše ratolesti si je naprosto oblíbí.

Pouf Leeds 50cm šeda pletená židle
Pouf Leeds 50cm šeda pletená židle

Materiálu se meze nekladou

S materiálem je to dost podobné jako s tvarem. Ohromné množství! Můžete mít sedací vak z polyesteru, nylonu, plyše, ekokůže, bavlny i umělé kožešiny. Výběr pak čistě záleží na příjemnosti na dotek, která je otázkou individuality. Z praktického hlediska se materiály samozřejmě liší nároky na péči. Plyšové pytle a sedáky z umělé kožešiny vyžadují o něco víc péče. Už jen proto, že určitě chcete, aby vám ta hebkost vydržela. Ekokůže poskytuje značný komfort a navíc není zas tolik náročná na údržbu. Navíc je vhodná pro alergiky. Polyester a nylon jsou hladké materiály, které není těžké vyčistit a přitom si užít pohodlného odpočinku. Poslední doporučení ohledně materiálu se pak týká toho, kde chcete vak používat. Plyš, ekokůže a umělá kožešina je čistě interiérovou záležitostí. Polyester a nylon jsou voděodolné, takže ty klidně a bez obav můžete vytáhnout i na zahradu.

Praktický sedací vak - fotbalový míč 180 L bílošedá - AL12
Praktický sedací vak – fotbalový míč 180 L bílošedá – AL12

Podstatné je, co má uvnitř

U náplně se tradičně potkáte s polystyrenovou drtí, EPS kuličkami nebo vzduchem. Polystyrenová drť přestává být oblíbená. Je to zejména proto, že rychleji slehne a není tak rychle tvarovatelná. Výhodou ale je, že jsou vaky naplněné drtí zpravidla o něco levnější. EPS kuličky jsou z látek přírodního původu, což z nich dělá výplň nezávadnou pro životní prostředí. Navíc jsou značně odolné a hřejivé. Vyrábí se v různých velikostech a platí, že čím větší kuličky, tím pohodlnější sezení. No a co se vzduchu týče, i od něj můžete očekávat pohodlí. Oproti jiným jsou vaky plněné vzduchem mnohem lehčí. Což se vám může zalíbit zejména tehdy, když chcete s pytlem často manipulovat. Například v dětském pokoji. A nebo když si ho chcete vzít na dovolenou. Protože jsou tyhle druhy také maximálně skladné. Nehledě na to, že existují i varianty přímo na vodu.

Zkonstruování také hraje roli

A je ještě jeden aspekt, na který byste se měli zaměřit. A tím je samotné ušití a přístup k výplni. Většina vaků je sešita více stehy, což je ta ideální varianta. Můžete ale narazit i na lepené sedací pytle, které jsou sice levnější, zato ale mívají mnohem kratší životnost. A „život“ je také omezený u náplně. Protože časem podléhá sesednutí, nebo se může stát, že omylem vak roztrhnete a kuličky se rozkutálí do stran. Je proto vhodné vybírat takový vak, který snadno výplní doplníte vy sami. Což oceníte i v případě, že na vás bude pytel příliš naplněný. Zkrátka proti gustu… Nebudete tak muset nejprve párat, doplňovat či vysypávat a poté zašívat. A abyste se u doplňovatelného vaku nebáli, že se vám snadno otevře, kupte ten, který kombinuje suchý i klasický zip.

Sedací vak SQUAREit Cobana Junior
Sedací vak SQUAREit Cobana Junior

Jak se starat, aby vám geniální posezení dlouho vydrželo?

To, jak pečovat o vak, závisí samozřejmě na materiálu, který zvolíte. Například umělou kožešinu sami moc dobře nevyčistíte. Bude potřeba odnést pytel do čistírny. Tuhle cestu můžete zvolit v případě jakéhokoli materiálu, abyste si byli jistí, že o něj bude dobře postaráno. Jsou ale vaky, u kterých se nemusíte bát přiložit ruku k dílu sami. Například skvrny na nylonu snadno odstraníte běžnými čisticími prostředky a houbičkou. A úplně nejlépe to půjde u těch výrobků, které můžete prát v pračce. Většinou musíte nejprve vyprázdnit obsah a potah až poté vyprat v pračce. Samozřejmě podle údajů na cedulce.

300x300-products-1416408011.gif

Takže teď už je jen a jen na vás, kam si chcete sedací vak pořídit. A také za jakým účelem. Důležité ale je, že se vám bude dobře sedět a nebudou vás bolet záda. A to ani tehdy, když si čistě náhodou zdřímnete. A vaše děti budou tuhle záležitost milovat také!

Jak vybrat sedací vak, aby splnil všechna vaše očekávání?
Jak se vám článek líbí?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here