Jak vybrat sedací vak, aby splnil všechna vaše očekávání?
J

Sedací vaky představují v poslední době jednu z nejoblíbenějších podob příjemného posezení i poležení. Jsou snadno přenosné, pohodlné a podporují zdravé sezení. Navíc fungují i jako oživení interiéru nebo zkomfortnění venkovního posezení. A jsou určené všem věkovým kategoriím! Dospělí se v nich báječně odreagují a děti si v nich můžou bez obav hrát. Je čas, abyste si jeden pořídili i vy.

Sedací vak RETROit Dunes 2 barevných provedení
Sedací vak RETROit Dunes 2 barevných provedení

Kolik máš tvarů, tolikrát jsi sedacím vakem

Jednou z největších výhod je, že si můžete vybrat přesně takový tvar a odstín, jaký se vám bude líbit. Nebo který parádně zapadne do vašeho interiéru. Základním provedením je sedací polštář. Ten je dostatečně prostorný i pro dvě osoby či případné přespání. Proto ale samozřejmě zabírá více místa. Sedací pytel ve tvaru křesla nebo hrušky se zase naprosto snadno tvaruje a přizpůsobuje aktuální potřebě. Sáhnout ale můžete i po těch, které mají tvar jako křeslo daný a nepohnete s ním. Přesto vám přinese vytoužené příjemné posezení. Aby toho ovoce nebylo málo, na trhu najdete i vaky banány, které jsou spíše lehátkem, ale nezabírají moc místa. Proto je ocení zejména ti, kteří mají méně prostoru. Nebo ti, kteří si svůj pohodlný kousek rádi vezmou i na dovolenou. Pokud by vám ale všechny tvary připadaly tak trochu rozpustilé a nepatřičné do vašeho interiéru, nezoufejte. Můžete si totiž klidně koupit sedací pytel à la taburet, který poslouží i jako příjemná podnožka. V poslední době letí takzvané puffy, které jsou speciálně určené pro sezení nízko u podlahy. Jsou navíc dostatečně pevné, takže mohou posloužit i jako odkládací plocha. A ty ručně pletené dodají vašemu interiéru skvělý nádech přesně v období podzim/zima. No a proto, že byly sedací pytle původně zamýšlené pro děti, můžete si pořídit i míč nebo zvířátko. V dětském pokoji nezaberou moc místa a vaše ratolesti si je naprosto oblíbí.

Pouf Leeds 50cm šeda pletená židle
Pouf Leeds 50cm šeda pletená židle

Materiálu se meze nekladou

S materiálem je to dost podobné jako s tvarem. Ohromné množství! Můžete mít sedací vak z polyesteru, nylonu, plyše, ekokůže, bavlny i umělé kožešiny. Výběr pak čistě záleží na příjemnosti na dotek, která je otázkou individuality. Z praktického hlediska se materiály samozřejmě liší nároky na péči. Plyšové pytle a sedáky z umělé kožešiny vyžadují o něco víc péče. Už jen proto, že určitě chcete, aby vám ta hebkost vydržela. Ekokůže poskytuje značný komfort a navíc není zas tolik náročná na údržbu. Navíc je vhodná pro alergiky. Polyester a nylon jsou hladké materiály, které není těžké vyčistit a přitom si užít pohodlného odpočinku. Poslední doporučení ohledně materiálu se pak týká toho, kde chcete vak používat. Plyš, ekokůže a umělá kožešina je čistě interiérovou záležitostí. Polyester a nylon jsou voděodolné, takže ty klidně a bez obav můžete vytáhnout i na zahradu.

Praktický sedací vak - fotbalový míč 180 L bílošedá - AL12
Praktický sedací vak – fotbalový míč 180 L bílošedá – AL12

Podstatné je, co má uvnitř

U náplně se tradičně potkáte s polystyrenovou drtí, EPS kuličkami nebo vzduchem. Polystyrenová drť přestává být oblíbená. Je to zejména proto, že rychleji slehne a není tak rychle tvarovatelná. Výhodou ale je, že jsou vaky naplněné drtí zpravidla o něco levnější. EPS kuličky jsou z látek přírodního původu, což z nich dělá výplň nezávadnou pro životní prostředí. Navíc jsou značně odolné a hřejivé. Vyrábí se v různých velikostech a platí, že čím větší kuličky, tím pohodlnější sezení. No a co se vzduchu týče, i od něj můžete očekávat pohodlí. Oproti jiným jsou vaky plněné vzduchem mnohem lehčí. Což se vám může zalíbit zejména tehdy, když chcete s pytlem často manipulovat. Například v dětském pokoji. A nebo když si ho chcete vzít na dovolenou. Protože jsou tyhle druhy také maximálně skladné. Nehledě na to, že existují i varianty přímo na vodu.

Zkonstruování také hraje roli

A je ještě jeden aspekt, na který byste se měli zaměřit. A tím je samotné ušití a přístup k výplni. Většina vaků je sešita více stehy, což je ta ideální varianta. Můžete ale narazit i na lepené sedací pytle, které jsou sice levnější, zato ale mívají mnohem kratší životnost. A „život“ je také omezený u náplně. Protože časem podléhá sesednutí, nebo se může stát, že omylem vak roztrhnete a kuličky se rozkutálí do stran. Je proto vhodné vybírat takový vak, který snadno výplní doplníte vy sami. Což oceníte i v případě, že na vás bude pytel příliš naplněný. Zkrátka proti gustu… Nebudete tak muset nejprve párat, doplňovat či vysypávat a poté zašívat. A abyste se u doplňovatelného vaku nebáli, že se vám snadno otevře, kupte ten, který kombinuje suchý i klasický zip.

Sedací vak SQUAREit Cobana Junior
Sedací vak SQUAREit Cobana Junior

Jak se starat, aby vám geniální posezení dlouho vydrželo?

To, jak pečovat o vak, závisí samozřejmě na materiálu, který zvolíte. Například umělou kožešinu sami moc dobře nevyčistíte. Bude potřeba odnést pytel do čistírny. Tuhle cestu můžete zvolit v případě jakéhokoli materiálu, abyste si byli jistí, že o něj bude dobře postaráno. Jsou ale vaky, u kterých se nemusíte bát přiložit ruku k dílu sami. Například skvrny na nylonu snadno odstraníte běžnými čisticími prostředky a houbičkou. A úplně nejlépe to půjde u těch výrobků, které můžete prát v pračce. Většinou musíte nejprve vyprázdnit obsah a potah až poté vyprat v pračce. Samozřejmě podle údajů na cedulce.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Takže teď už je jen a jen na vás, kam si chcete sedací vak pořídit. A také za jakým účelem. Důležité ale je, že se vám bude dobře sedět a nebudou vás bolet záda. A to ani tehdy, když si čistě náhodou zdřímnete. A vaše děti budou tuhle záležitost milovat také!

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno