Jak vybrat postel, abyste se vždycky vyspali dorůžova?
J

Blíží se doba, kdy se zvířata uchylují k zimnímu spánku. Pro nás tahle výsada neplatí, ale to neznamená, že by nás spánek neměl nabíjet energií. A právě kvalitně zvolená postel zaručí, že se vám bude nejen dobře spát, ale také vstávat.

 

Všechny proporce v souladu

Než vůbec začneme uvažovat o tom, jakou postel konkrétně koupit, je potřeba zhodnotit celkový prostor v ložnici. Je čistě jen na vás, kam chcete nábytek umístit. Ale samozřejmě musíte zohlednit možnosti vašeho pokoje. Může se vám líbit mít postel u okna, ale pokud pod ním máte topení, nepůjde to. Postel by totiž zbytečně bránila proudění tepla. Nehledě na to, že při výběru dvojlůžka je vhodné mít na obou stranách dostatek místa pro pohyb. I když se vám teď zdá, že jeden z vás přece vstává do práce dřív. Mnohdy budete potřebovat klidně i během noci vstát. A přelézat přes partnera nepotěší ani jednoho z vás.

 

Jaké jsou ideální rozměry postele?

Správnou délku postele, která vám bude vyhovovat, určíte snadno. Měla by totiž alespoň o 25 cm přesahovat toho, kdo v ní bude ležet. Je totiž nezbytné, abyste měli dostatek místa u hlavy i u chodidel. Tradiční dělení tohoto nezbytného nábytku je samozřejmě jasné. Pro jednolůžko jsou standardní rozměry 90×200 cm. Pokud ale toužíte po větším prostoru, můžete si pořídit pro jednoho spáče klidně postel o velikosti 140×200 cm. Co se dvojlůžka týče, vybírat můžete z rozměrů 160×200 nebo 180×200. Tyhle údaje se ale týkají plochy, na které budete ležet. Nejsou do nich započítané vnější rozměry. Takže až budete přikupovat matraci, kupujte totožnou velikost, jakou jste zvolili pro postel. Samozřejmě se nabídka neomezuje jen na tradiční dělení. Vyrábí se i postele s prodlouženou délkou až na 240 cm, nebo atypické druhy na zakázku.

Jak vysokou postel zvolit?

To, aby se vám pohodlně uléhalo, ale také vstávalo, závisí na výšce lůžka. Ze zdravotního hlediska je optimální výška bočnic 50 cm. V kombinaci s vhodnou matrací lze dosáhnout ideální výšky, která by měla činit 50-65 cm podle věku a výšky osoby. Nižší údaj platí především u dětí, které musí dosáhnout na podlahu. Vyšší hodnotu zase ocení starší a méně pohyblivé osoby, aby neměly problém se vstáváním. Takhle vysoká postel je navíc vhodná i hygienicky. Umožňuje totiž odvětrávání spodní části matrace. Nejmenší doporučená výška z hlediska víření prachu, proudění vzduchu a chladu od podlahy je 30 cm.

Jak je to s čelem a bočnicemi?

Co se čela týče, můžete si pořídit postel bez něj nebo s jedním i dvěma. Výhodou jednoho čela, konkrétně toho za hlavou, je, že chrání před průvanem. Samozřejmě je i praktické pro jiné činnosti, jako je čtení nebo sledování televize. Pohodlně se o něj můžete opřít a polštář vám nebude sjíždět. Čelo u nohou není z hlediska průvanu důležité, jde spíše o designový detail. Pokud ale máte méně prostoru v ložnici, opticky ji ještě víc zmenší a může vám spíše překážet. S bočnicemi to také záleží na vás. Pokud vám připadají nepraktické a máte strach, že se o ně občas uhodíte, vybírejte „letiště“ bez nich. Bočnice mohou být problém obzvlášť u jednolůžek, která byste chtěli sem tam srazit k sobě. Nábytek, u kterého je ale využijete, jsou samozřejmě dětské postele pro větší bezpečí.

Jaký materiál postele bude nejlepší?

Jednou z nejdůležitějších otázek je, jaký materiál pro vás bude ten pravý. I když se na kvalitě spánku podepisuje hlavně matrace a rošt, materiál nezůstává pozadu. Postel nesmí vrzat a rychle se opotřebovávat. Nehledě na to, že právě on určuje, jak dobře bude vypadat váš interiér.

Dřevo jako osvědčená klasika

Tradičním materiálem, ze kterého se postele vyrábí, je bezesporu dřevo. Nejen, že můžete mít přesně takový odstín, který se vám líbí. Bude na vás dýchat i kus přírody. S typem dřeva souvisí i cena postele. Měkké dřevo, to znamená borovice a smrk, je zpravidla levnější než to tvrdší. Tvrdý je pak buk, dub, bříza nebo olše. Postele z masivu jsou skutečně kvalitní. Budou vám sloužit dlouho a dobře. U dřeva se doporučuje také zvolit pevnější nohy, které zajistí dostatečnou stabilitu při spánku. Naopak lehčí postele z dřevotřísky nebo plastových komponentů je lepší nepořizovat. Mohly by vám spíše uškodit.

Kov a kování mělký spánek zahání

Další alternativou je pak samozřejmě kov. Nejčastěji se postele vyrábí ze železa a jeho slitin. To z nich dělá robustní a těžké kusy nábytku. Zároveň jsou ale maximálně odolné a stabilní. Navíc jde o skutečně hygienickou záležitost. Kov totiž není náchylný na usazování prachu a roztočů. Proto se skvěle hodí i pro alergiky. Kované postele jsou pak především špičkovou prací řemeslníků-kovářů. Kromě pohodlného kousku tak získáte i designový vzhled. Samozřejmě ale musíte počítat s vyšší cenou.

Čalounění jako nejoblíbenější volba

Čalouněné postele zabírají první příčky oblíbenosti v domácnostech. Nejen, že jsou jejich ceny příznivé, tenhle typ je vysoce praktický a také pohodlný. Jejich praktičnost spočívá v úložném prostoru, který je opravdu štědrý. Proto je čalouněná postel vítaným pomocníkem v menších bytech, kde není místa nazbyt. Pohodlí je zase dané měkkostí, kterou oceníte i ve chvílích obyčejného lenošení. Na trhu je spousta neobvyklých a krásných designů, takže nehrozí, že byste nenašli tu nejdokonalejší. Protože ale čalounění přitahuje víc prachu, musíte jej občas vysát a také větrat.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Takže jestli už máte svého favorita, přejme především příjemné a klidné snění!

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno