Komoda s přebalovacím pultem JULIA
Komoda s přebalovacím pultem JULIA

Připravujete se na příchod miminka a ještě vám zbývá najít vhodný přebalovací pult? Máme pro vás několik tipů, na co při výběru myslet. Víme totiž, že je pro vás nejdůležitější bezpečí vašeho drobečka. A také praktičnost, až vás ten malý ďáblík začne zlobit a prozkoumávat všechno okolo.

komoda s přebalovacím pultem
Komoda s přebalovacím pultem JULIA

Vhodný přebalovací pult? Ten bezpečný.

V prvním řadě je bezesporu tím hlavním bezpečnost. Zdravotně nezávadný výrobek musí nést označení EN 12221. To je norma, která specifikuje bezpečnostní požadavky. Z praktického hlediska by měla mít přebalovací podložka zvýšené okraje. Ty zabraňují pádu vašeho miminka. Bývají buď rovnou součástí, nebo snadno připevnitelným doplňkem. Zvýšený okraj, nebo přímo deska, musí být i na zadní straně. Což samozřejmě neplatí v případě, že pořizujete přebalovací stůl na stěnu. Nezapomeňte dohlédnout na to, aby byly všechny rohy a hrany zaoblené, nebo alespoň zakryté. A na nožičky (vašeho nového pultu, ne miminka) pořiďte protiskluzové násadky pro větší stabilitu.

Buďte praktičtí, zvlášť když nemáte místo nazbyt

Rozmyslete si, kde přesně by přebalovací souprava měla být umístěná. Respektive zase tak přesné to být nemusí. Stačí si ujasnit, co při přebalování očekáváte. Pokud máte malý byteček, nepořizujte si zbytečně velký „přebalovák“. Velmi dobře vám poslouží skládací pult, který můžete rozložit kdekoli. A který také můžete hravě schovat třeba do skříně. Nehledě na to, že může sloužit jako podložka pro cokoli, co vás při péči o děťátko napadne. A když už jsme u těch podložek, samostatnou přebalovací podložku zvolte v případě, že vám prostor nedovolí víc než přebalovat na pračce.

Pokud byste ale uvažovali o něčem větším, ale stále mobilním, pořiďte si plastový stolek na kolečkách. Ten umožní pohyblivost po celém bytě, ale také zabrzdění koleček, aby bylo miminko v bezpečí. Další výhodou takových přebalovacích pultů je také množství přihrádek a poliček, do kterých umístíte všechny hygienické potřeby.

Poslední variantou, která vám nebude v bytě absolutně překážet, je přebalovací pultík na zeď. Můžete ho umístit do takové výšky, aby vám maximálně vyhovoval a nemusela jste se stále hrbit nad svým pokladem. Takový výrobek obsahuje i poličky na všechny potřebnosti, takže máte pořád vše při ruce. Po přebalení stačí pult jen zaklapnout a máte hotovo. Při koupi tohoto přebalovacího lehátka ale musíte myslet na to, že má jen maximální hmotnost. Zpravidla je to 15 nebo 25 kilo. Protože až budete mít větší dítě a bude potřeba přebalovat, tahle vychytávka už by vám nemusela stačit. 

vyklápěcí přebalovací pult
MYHM závěsný přebalovací pult GOOGY sklopný – přírodní lak

A možnosti do dětského pokoje?

Pokud máte rozmanitější možnosti a připravujete miminku jeho vlastní pokojíček, není nic lepšího než přebalovací komoda. Je sice nepohyblivá, ale díky tomu zatraceně stabilní. Vyrábí se zpravidla ze dřeva či laminátu a snadno ji sladíte se zbytkem interiéru. Za tu největší výhodu je ale považovaná její využitelnost i v dalších letech, kdy už vás plínky nebudou obtěžovat. Z takto bytelné přebalovací komody totiž uděláte klasickou skříňku raz dva. A už je jen na vás, jestli vyberete tu s policemi, skříňkami a jinými odkládacími prostory. Nebo třeba s vaničkou.

Roli hraje i materiál přebalováku

I když si myslíte, že materiál přebalovacího pultu je jen otázkou vkusu, není tomu tak. Nejlepší variantou je takový výrobek, který je označený ekoznačkou zaručující prvotřídní kvalitu. U takového modelu se totiž nemusíte bát, že by vašemu dítěti cokoli hrozilo. Žádné nebezpečí v podobě rozpouštědel, lepidel či závadných barev. Dalším důvodem, proč přemýšlet nad materiálem, je čistě praktické hledisko. Dřevěné přebalovací stoly jsou sice pevné, ale také citlivější na vlhkost. Zlatou střední cestou jsou proto modely z masivu, které navíc obsahují vyměnitelný přebalovací nástavec z plastu.

V hlavní roli přebalovací podložka

Ale není to jen materiál nábytku. Tou zásadní součástí je samozřejmě přebalovací podložka, na které se odehrává to nejdůležitější. A musí být pro vaše nejmenší bezpečná a pohodlná. Bezpečnost zaručí protiskluzový povrch spodní strany podložky. Horní strana by naopak měla být vyrobená z omyvatelného materiálu. Nejčastějším a nejvhodnějším materiálem je v tomhle případě polyethylen či polypropylen. PVC totiž může obsahovat škodlivé látky. Potah na podložku už je spíše na vás, samozřejmě musí být pratelný a měkký. Jde jen o to, aby vaše děťátko neleželo přímo na studeném povrchu. Určitě vám postačí i ručník nebo dečka.

Přebalovací podložka - Cloud Pink
Přebalovací podložka – Cloud Pink

A na závěr dva základní typy pultíků i podložek pro ještě snazší orientaci

Obecně se rozlišují dva základní typy přebalovacích pultů. Typ 1 je pro děti od jejich narození až po první rok, tedy do 12 měsíců. Jeho minimální šířka musí být 38 cm a minimální délka 65 cm. Typ 2 je také pro miminka od narození, ale až do 36 měsíců. I proto jsou rozměry větší. Minimální šířka je 55 cm a minimální délka 75 cm. Co se podložek týče, můžete vybírat mezi těmi s pevným dnem nebo bez. Pokud ji plánujete mít položenou neustále na pevném povrchu, postačí vám ta bez pevného dna. V opačném případě ale pořiďte pevnou přebalovací podložku. Můžete ji totiž navíc položit třeba přes vanu či na komodu. Zkrátka vytvořit si přebalovací prostor tam, kde ho zrovna potřebujete.

Teď už zbývá jen dodat, že vše ostatní je jen na vás a vašich možnostech. A také interiéru, barvách v dětském pokoji či vašem osobním vkusu. Na design se totiž žádné normy nevztahují a vy můžete směle vybírat z nejrůznějších motivů a barev. Hlavní je, aby se i přebalování stalo zábavou!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno