Ručnímu mytí nádobí už pomalu odzvonilo. Myčka na nádobí je luxus, který si může dovolit každý. Jak ale vybrat tu nejlepší myčku do vaší kuchyně?

Mytí nádobí v ruce nebyla nikdy zábava. Zmínky o mechanickém mytí tak najdeme už v roce 1850. První motorem poháněnou myčku byste pak našli už v roce 1886. A není divu, že ten, kdo vynalezl myčku, je vlastně ta – věčným ručním mytí otrávená Josephine Cochranová. Dnešní myčky ušly pěkný kus cesty, takže nejsou nesmyslně obrovské a díky dostupné ceně je může mít doma opravdu každý. Tak si pojďte vybrat tu svou ideální pomocnici i vy.

Jak myčka na nádobí funguje?

Uvnitř myčky se v první mycí fázi rozprašuje horká voda se saponátem, která postupně rozpouští a umývá nečistoty z nádobí. Proud vody je dost silný, aby strhával nečistoty i sám o sobě, saponát a teplá voda tento proces ale zefektivňují. Po dokončení mycího cyklu se vše ještě několikrát opláchne, aby se odplavil mycí prostředek se všemi nečistotami. V této fázi se zároveň dávkuje leštidlo. Po odčerpání vody se nádobí začne sušit a poté už můžete vyndavat čisté a suché nádobí.

Díky tomu, že nepřijdete s nádobím při mytí do kontaktu, mohou se používat vyšší teploty i koncentrovanější mycí prostředky, které s nečistotami zabojují s mnohem menší spotřebou vody. U eko programů se pak sází na delší průběh mytí, kde se stejného efektu dosáhne i při nižších teplotách za ještě nižší spotřeby vody.

Proč je praktičtější a také úspornější použít myčku na nádobí, jsme psali článek, který si můžete přečíst tady.

Rozdělení myček podle druhu

Vybírat můžete z volně stojících, vestavných nebo stolních myček. Až na výjimky je můžete instalovat všude tam, kde je přívod energie, vody a také odpad.

Volně stojící myčky

Solitérní spotřebiče, které můžete umístit nezávisle na dalším nábytku. I to z nich dělá nejprodávanější typ myček. Pokud vyberete správný rozměr, můžete i volně stojící myčku schovat pod kuchyňskou linku, kde působí přeci jen nenápadněji. Také můžete zvolit myčku s možností podstavby – z té můžete sejmout horní desku a zasunout ji pod kuchyňskou linku.

+ jednoduchá instalace, velký výběr

horší estetika

Foto: Siemens.cz

Vestavné myčky

Vestavné myčky jsou velmi estetické a splynou s kuchyňskou linkou. Rozměrově jsou o něco menší než volně stojící. Ovládací panel mají umístěný na horní straně dveří, aby byl snadno přístupný.

+ vhodné pro většinu kuchyní, velký výběr, tišší než volně stojící

– složitější instalace, nutno dokoupit dekor dvířek

Foto: Bosch.cz

Stolní myčky

Ideální myčka pro jednotlivce nebo páry, případně do domácností, kde se nevaří moc často. Také najdou uplatnění v kancelářích i na chalupách. Z hlediska instalace není potřeba nic moc řešit – tento typ se umisťuje jednoduše na kuchyňskou linku.

Mezi stolními myčkami najdete i myčky bez přívodu vody. Mají v sobě zabudovaný zásobník na vodu (okolo 5 l), takže nemusíte řešit připojení. Vodu pak jednoduše vypustíte do dřezu nebo do kýble. Samozřejmě je tu i možnost připojit myčku k odtoku a přívodu vodu. Tento typ se hodí na cesty nebo do studentského bydlení na kolejích.

+ nenáročné na prostor, jednoduchá instalace, malá spotřeba

malá kapacita, zabírá prostor na kuchyňské lince

Foto: Philco

Na co se zaměřit při výběru?

 • Rozměry – jak velkou myčku si pořídit rozhodněte podle počtu osob v domácnosti a také podle toho, jak velkou máte kuchyň. Klasický rozměr je 60 cm, ale do malých domácností se lépe vměstnají myčky se šířkou 45 cm. Do malé kuchyně pak klidně stačí i malá stolní myčka. Při výběru také záleží na hloubce – ta je nejčastěji mezi 55 až 63 cm. Výška je u vestavných myček 82 cm, aby se pohodlně vešly do kuchyňské linky, volně stojící modely bývají o něco vyšší.
 • Kapacita – ta se udává počtem sad nádobí (sada = mělký, hluboký a dezertní talíř, hrnek nebo sklenice a příbor), které se do ní na jedno mytí vejdou. Do úzkých myček do 45 cm se vejde 8 až 10 sad, širší myčky okolo 60 cm hravě pojmou 12 až 15 sad.
 • Spotřeba vody a energie – parametr, který byste při výběru rozhodně neměli přehlédnout. Roční spotřeba na energetickém štítku se počítá na 280 mycích cyklů. Zatímco v ruce spotřebujeme při mytí okolo 40 litrů, v myčce je to okolo 15 litrů. Nejšetrnější modely zvládají mýt i s přibližně 10 litry, ale tam už stojí za zvážení, jestli se vám do takové myčky chce investovat, protože ne vždy se vám taková investice stihne vrátit. Z hlediska ekologie je samozřejmě lepší, čím je myčka úspornější.

Co se týká spotřeby energie, tak už nenajdete nižší třídu než A. Pokud byste chtěli neúspornější model, vyberte si takový, který nese označení A+++. Modely s takovým označením mívají roční spotřebu okolo 170 kWh.

 • Hlučnost – nejtišší myčky mívají okolo 40 dB, což je hlučnost třeba lednice, komfortní je ještě hodnota okolo 50 dB, cokoli nad hranici 60 dB je považované za hlučné a nemělo by se na spotřebiči vůbec objevit. Hlučnost si ohlídejte zejména pokud bydlíte v malém bytě, kde by vás hlasité mytí mohlo poměrně výrazně rušit.
 • Vnitřní uspořádání – u myčky oceníte, když má variabilní vnitřní uspořádání. To znamená vyjímatelné nebo sklápěcí trny a vyjímatelný košíček na příbory. Také jsou praktické různé přihrádky nebo držáky na drobnosti nebo ostré nože.
 • Účinnost sušení – na energetickém štítku najdete i údaj o třídě účinnosti sušení, která má označení A až G. Nejlepší výsledky získáte s třídou A, ale i C má ještě poměrně kvalitní výsledek, kdy z myčky vyndáte nádobí suché.

Programy

Standardní počet programů je 5 až 6, výjimečně jich výrobci nabízejí až k 10. Nejčastěji se tak setkáte s následujícími programy:

 • Preferovaný je tzv. ECO program, který trvá až 4 hodiny a myje za nejnižší možné teploty. Nenechte se zmást časem, i za cenu delšího trvání je spotřeba energie a vody minimální.
 • Pokud spěcháte na umytí, můžete zvolit rychlé mytí. Tento program se hodí ale jen na méně špinavé nádobí a špína by neměla být zaschlá. Rychlejší mytí znamená také větší spotřebu energie a vody.
 • Dále mají myčky speciální program na mytí skla, program na intenzivní mytí nebo třeba noční program.

Velmi záleží i na teplotě programu. 40 °C je ideální pro méně špinavé nádobí, při 50 °C se pak lépe využívají mycí prostředky a snáz se odstraní i zaschlejší špína. Pokud máte v myčce nádobí 1 až dva dny, volte teplotu 60 až 65 °C. V případě, že je nádobí zašpiněné opravdu intenzivně, nebo je v myčce déle než 3 dny, volte teplotu 70 °C, která si dokáže poradit i se zaschlou špínou.

Funkce a vychytávky

Kromě informací na energetickém štítku by vás měly zajímat i různé funkce a vychytávky, které moderní myčky nabízejí. Nejčastěji se setkáte s následujícími:

 • Aquastop – zabrání přetečení myčky a v případě prasklé hadice okamžitě zastaví přívod vody.
 • Aquasafe – rozpozná, pokud z myčky uniká voda a pokud se tak děje, myčku hned vypne.
 • Dětská pojistka – uzamkne ovládací panel, takže zvídavá dítka mohou mačkat tlačítka a nic u toho nepřenastavit.
 • Odložený start – jednoduchý program, díky kterému začátek mytí odložíte až o 24 h.
 • Senzor naplnění – dokáže regulovat spotřebu vody podle toho, jak je myčky naplněná.
 • Automatické otevření dvířek – jakmile mycí cyklus skončí, dvířka se automaticky otevřou a vám ušetří vstávání. Ideální také pro zapomnětlivé jedince.
 • Green Intelligence – pozná, jak je nádobí znečištěné a tomu přizpůsobí mytí, což může výrazně šetřit vodu i energii.
 • Samočistící filtr – skvělá vychytávka, která sama odstraní nečistoty z filtru.
 • Displej – ukazuje zbývající čas mytí a mnohdy i dostatek soli či leštidla.

Jak mýt nádobí v myčce co nejvíc ekologicky

Nízká spotřeba energie a vody jsou první krůčky k ekologickému mytí. Jak to posunout ještě o level dál?

 • Pouštějte myčku, až když bude úplně plná. Neplatí pro myčky, které umí rozpoznat nakolik je myčka naplněná a tomu přizpůsobit spotřebu.
 • Myjte na eko program, který je sice delší, ale spotřebuje méně vody i energie.
 • Hlídejte složení mycího prostředku – volte eko prostředky bez fosfátů, které způsobují eutrofizaci vod.
 • Používejte netoxická leštidla a sůl do myčky.
 • Nepoužívejte tablety, které jsou zvlášť balené do plastového obalu.
 • Samotnou myčku pak můžete také vyčistit ekologicky. A to za pomoci octa, jedlé sody nebo kyseliny citronové.

Nejčastější poruchy myček a jak je vyřešit

Co dělat, když myčka špatně myje, nesuší, nevypouští nebo nenapouští vodu? Během provozu se dřív nebo později nějaký problém objeví. Často jde o maličkost, kterou můžete vyřešit i svépomocí.

Než začnete volat opraváře, otevřete manuál. Není to zábavné čtení, ale většinu odpovědí se dozvíte právě v něm.

Myčka nejde spustit – nejčastější příčinou bývají nedovřená dvířka. Zkontrolujte, jestli v nich něco nepřekáží, a pořádně je dovřete. Také mohou být na vině vyhozené pojistky. Problém může být způsobený také tím, že v myčce zůstala voda. To by měl vyřešit její restart.

Myčka nenapouští nebo nevypouští vodu – nejspíše máte ucpanou přívodní nebo odtokovou hadici. Vypněte myčku, zavřete přívod vody a hadice pořádně vyčistěte. Dobré je taky zkontrolovat, jestli hadice není skřípnutá.

Myčka neohřívá vodu – umyté nádobí nevypadá vůbec čistě? Pokud po dokončení mycího cyklu máte nádobí špinavé, mokré a studené, je problém v ohřevu. Tady si už svépomocí neporadíte. Na výměnu topného tělesa nebo relé zavolejte odborníka.

Myčka špatně myje – špinavé nádobí i po intenzivním mytí? Možná je problém v uspořádání nádobí. Když není nádobí dobře naskladáné, voda se nedostane všude a to má za příčinu nedokonale umyté nádobí. Problém také může být v ucpaných tryskách nebo v zablokovaném ostřikovacím rameni. Další příčina může být v zaneseném filtru, v malé dávce mycího prostředku nebo v nedostatku regenerační soli či leštidla. Než zavoláte opraváře, doporučujeme všechny předchozí body projít a zkontrolovat.

Myčka zapáchá – pravděpodobně jste zvolili špatný program nebo máte ucpaný filtr. Pokud myčka zapáchá i po umytí nádobí na vyšší teplotu, doporučujeme ji zapnout naprázdno a přidat speciální přípravek na mytí myček.

Jak se o myčku starat

Nejlepší je problémům předcházet. A to jde nejsnáze správnou péčí. Proto myčku čas od času zapněte naprázdno, aby se vyčistila. Přibližně po 50 mycích cyklech je vhodné myčku vyčistit i pomocí prostředku určeného přímo k čištění myček. Ten do ní vložte a zapněte program s nejvyšší teplotou. Pokud máte tvrdou vodu, opakujte klidně častěji. Do myčky také nikdy nedávejte nádobí s velkými zaschlými kusy jídla, protože by se mohla poměrně rychle ucpat, a to jí na životnosti nepřidá.

Předchozí článekJak si konečně vybrat perfektní pohovku
Další článekNejpraktičtější víko láhve, jaké kdy bylo vyrobeno

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno