Jak si ustelete, tak si lehnete aneb jak vybrat správnou matraci
J

Spánek je pro člověka stejně tak důležitý jako třeba dýchání nebo příjem potravy. A stejně jako se snažíme nedýchat znečištěný vzduch nebo nejíst zkažené jídlo, měli bychom dbát i na kvalitu spánku. A nestačí jen jít do postele včas a spát přiměřeně dlouho. Je taky třeba myslet na to, na čem ležíme. Tedy na matraci.

Jak tvrdou matraci potřebujete pro tvrdý spánek?

Samozřejmě se na tuto otázku nedá odpovědět jinak, než že každému vyhovuje něco jiného a podle toho by měl vybírat. Obecně platí, že spíše lehčí lidé by měli volit měkčí matrace. V tomto případě ale tvrdá rozhodně neuškodí. Těžší lidé by oproti tomu měli uléhat na tvrdší. Existuje škála tvrdosti, podle které se můžete při výběru orientovat. Zpravidla je tento údaj udáván čísly od 1 (nejměkčí) do 4 či 5 (nejtvrdší). A stejně tak je vhodné zkontrolovat i maximální nosnost.

A co děti?

Jistá specifika přináší výběr matrace pro dítě. Zde se nemůžeme tolik řídit celkovou hmotností, avšak zpravidla se doporučuje koupě středně tvrdé či tvrdší. A to především kvůli správnému růstu. A taky aby dítě netrpělo problémy se zády již v útlém věku.

Na výšce záleží.

Nejen tvrdost je důležitá. Pro kvalitní spánek je podstatná i výška matrace. Zde se také můžeme spolehnout na obecné tvrzení, že čím vyšší, tím lepší. A to především kvůli dostatečnému rozložení váhy. Vyšší matrace se vám lépe přizpůsobí a spánek je o to sladší.

Materiály a jejich pro a proti

Materiálů, z nichž se matrace vyrábí, je mnoho. A proto je dobré znát jejich základní odlišnosti a výhody. Například pružinové matrace jsou dnes již na ústupu, ale stále ještě k sehnání. Dají se koupit i za velmi rozumnou cenu a jsou tak vhodné např. pro příležitostné přespání na chatě. Navíc jsou velmi vzdušné a dobře větratelné. Speciální typ pružinových matrací jsou tzv. taštičkové. Pružiny jsou však v tomto případě v textilních pouzdrech. Vyrábí se v hustotě od 200 do 1000 taštiček na 1 metr čtvereční. A platí, že čím více jich je, tím je matrace komfortnější. Velkou výhodou je zde dobrá prodyšnost, dlouhá životnost a komfort. Latexové (ortopedické) se zase dobře přizpůsobí tělu. Dokonce každé části tak, jak potřebuje. Jsou tedy vysoce komfortní, ale bývají spíše měkčí. A nakonec pěnové. Ty jsou vyráběny z různých druhů pěn a jejich kombinací (PUR, studená, líná, polyuretanová). Každá má pak svá specifika. Některé jsou hypoalergenní, jiné dobře rozkládají váhu těla. Každopádně se jedná o nejprodávanější typy. A to z dobrých důvodů.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Zvažte své požadavky a nakupte. Pak už si jen lehněte kdykoli se vám zachce. Se vstáváním to nebude těžké, tělo bude zregenerované. A vy se na matraci budete těšit celý den!

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno