Jak se nespálit při výběru mikrovlnné trouby?
J

Chcete si pořídit novou mikrovlnnou troubu, protože ta stará už dosloužila? Nebo jste dosud tuhle vychytávku neměli a už pociťujete, že vám chybí? Není se čemu divit. Mikrovlnka je totiž v dnešní době jedním z nejoblíbenějších domácích pomocníků. Pomáhá zrychlit proces vaření, ale i ohřívání či rozmrazování. Abyste i vy měli doma ten nejvýkonnější kousek, stačí si podle našeho návodu vybrat.

Dva základní typy pro snadnou orientaci

Základní vlastnosti mikrovlnek můžeme jednoduše rozlišit do dvou typů. A to ať už se jedná čehokoli, kromě samotných funkcí.

Kam s ní?

V první řadě je potřeba zvážit, jaké máte možnosti. Respektive jestli plánujete mikrovlnku zabudovanou nebo volně stojící. To je totiž základní rozlišení tohoto spotřebiče. Volně stojící mikrovlnnou troubu můžete umístit kamkoli se vám zachce. Pokud ale plánujete tu vestavěnou, ušetříte si práci s údržbou. A také oceníte perfektní sladěnost celé kuchyňské linky.

Klarstein Caroline, mikrovlnná trouba 20 l, 700/1000 W, Ø 25.5 cm, quickselect, retro, červená
Klarstein Caroline, mikrovlnná trouba 20 l, 700/1000 W, Ø 25.5 cm, quickselect, retro, červená

Kolečka nebo tlačítka?

Nejzákladnější (a také nejlevnější) modely si vystačí se dvěma kolečky. Jedno je pro nastavení programu, druhé pro nastavení času. Mikrovlnky, které umožňují více funkcí, se ale samozřejmě neobejdou bez tlačítek. Ta mohou fungovat čistě mechanicky, stačí knoflík prostě menší silou zmáčknout. Dnes už ale seženete i senzorovou úpravu, která reaguje okamžitě na letmý dotek. Pokud tedy nemáte mokré prsty.

S displejem, nebo bez?

Samozřejmě i v tomhle případě platí, že základní modely se obejdou bez displeje. Otázkou je, jestli se bez něj obejdete i vy? Kromě zbývajícího času ohřevu vám totiž může ukazovat i nastavený program. A v případě nepoužívání třeba jen to, kolik je zrovna hodin.

Mikrovlnná trouba ECG MTD 205 SE
Mikrovlnná trouba ECG MTD 205 SE

Hlavní parametry, které určují vše

Když už víte, kam mikrovlnnou troubu umístíte a ujasnili jste si své nároky na její ovládání, je potřeba přejít k tomu nejdůležitějšímu. A tím není nic jiného než objem, výkon a potřebné funkce.

Velikost, která postačí

To, jaké rozměry bude vaše mikrovlnka mít, se odráží od vašich potřeb. Respektive od toho, pro kolik strávníků jídlo připravujete. Nebo jaké pokrmy u vás frčí. Pokud jste jedno či dvoučlenná domácnost, která si chce jen občas něco přihřát, postačí vám 14litrový objem a otočný talíř o průměru 24,5 cm. Pokud vás je doma hodně a rádi chystáte více věcí zároveň, nebojte se poohlédnout po 20 až 40litrovém objemu. A co se talíře týče, 32centimetrový kousek si poradí i s celou pizzou.

Klarstein Fine Dinesty, 1000 W, 23 l, 2 v 1 mikrovlnná trouba, retro, 12 programů, krémová
Klarstein Fine Dinesty, 1000 W, 23 l, 2 v 1 mikrovlnná trouba, retro, 12 programů, krémová

Fyzika jako na střední

Co se výkonnosti mikrovlnky týče, samozřejmě závisí na jejím výkonu. A abyste byli maximálně spokojení, potřebujete takový spotřebič, který bude mít co nejvyšší výkon a co nejnižší příkon. Výkon totiž udává, za jak dlouho bude jídlo, které chystáte, připraveno. Příkon zase prozrazuje celkovou spotřebu elektrické energie. Mezi standardní hodnoty pak patří 600 až 1100 W u výkonu a 1000 až 3000 W u příkonu.

Funkce, které vládnou všemu

Kromě klasického ohřívání pokrmů se dnes mohou mikrovlnky pyšnit spoustou dalších schopností. To, jaké funkce nejvíce využijete právě vy ve své kuchyni, záleží zcela na osobních preferencích. Možná ale netušíte, co všechno může obyčejná mikrovlnná trouba umět. A proto se detailní přehled hodí.

Monofunkční mikrovlnky

Jak už sám název napovídá, jde o spotřebič se základním vybavením. Ale nemyslete si, neznamená to jen obyčejné ohřívání jídla. Kromě ohřevu je to totiž samozřejmě i vaření a rozmrazování potravin.

Bifunkční trouby

Tak trochu vylepšená mikrovlnka. Zvládne totiž již zmíněný základ jako monofunkční typ, ale navíc umí i grilovat. A dobře. Hravě si poradí s čímkoliv, co byste jinak plánovali grilovat v klasické troubě.

Klarstein Brilliance Pro, mikrovlnná trouba, 43 litrů, gril, horkovzdušná recirkulace, dotykový panel, nerezavějící ocel
Klarstein Brilliance Pro, mikrovlnná trouba, 43 litrů, gril, horkovzdušná recirkulace, dotykový panel, nerezavějící ocel

Multifunkční zázrak

Mikrovlnné trouby, které jsou označované jako multifunkční, svedou kromě grilování ještě něco navíc. Obecně to bývá funkce horkého vzduchu (Forces Air), která umožňuje rychlejší přípravu pokrmů. Někdy se dokonce automaticky počítá i s vařením v páře, funkce Steam, kterou ocení milovníci zdravé stravy. Kromě toho se ale můžete potkat i s dalšími nadstavbami, které by vám kvůli cizojazyčným označením nemusely nic moc říkat. A přitom byste je tolik ocenili! Funkce 6 sense (šestý smysl) se zaměřuje na ekonomické využití energie a šetří tak vaše výdaje, protože uzpůsobuje ohřev daným podmínkám. Jet Defrost je zase nadstavbou klasického rozmrazování, která dovede připravit k úpravě jídlo až 7x rychleji. Quick Heat vám předehřeje mikrovlnku během okamžiku a Auto Reheat zase automaticky ohřeje vybrané pochutiny, jako je mléko či již hotový pokrm. No a co se samotné konkrétní přípravy týče, funkce Crisp zaručí křupavou krustu na povrchu jídla.

Jak se starat, aby vám sloužila dlouho?

Na kvalitě připravených pokrmů i životnosti mikrovlnné trouby se podílí to, jak o ni pečujete. Respektive v jakém pořádku ji udržujete. Většinou by vám měl stačit vlhčený hadřík, obzvlášť pokud používáte plastový poklop. Díky němu totiž zamezíte prskání po stěnách mikrovlnky. Pokud ale přesto k nějakým nečistotám dojde, setřete je okamžitě. Zaschlé skvrny se totiž odstraňují hůř, neboť na mikrovlnku nesmíte nikdy používat drátěnku nebo čisticí písek! Její povrch byste nenávratně poškodili. A kdyby vám nepostačil klasický jar nebo ocet, zvolte speciální čističe pro mikrovlnné trouby.

Na závěr už stačí jen připomenout, že do mikrovlnné trouby nepatří hliníkové předměty a opatrní byste měli být i s keramikou. Pokud není glazurovaná, umyjte ji v ruce. No a teď už jen vyberte model a šup na vaření!

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno