I zahrada potřebuje připravit na podzim
I

V momentě, kdy se sluneční paprsky začnou dotýkat záhonu pod nižším úhlem, je čas přemýšlet o přípravě zahrady na podzim. Nastává období sázení ovocných stromů, zastřihávání růží a posekání trávníku dříve, než ho pokryje sněhová peřina.

Kompostér pomůže s listím i trávou

Trávník určitě nesekejte příliš nízko. Pokud používáte chemickou ochranu, je nejvyšší čas trávník ošetřit. Určitě se hodí postřik proti plísním. Nezapomeňte ani na přihnojení třeba pohozením kompostu, který je přehozený přes síto. Klidně si ale vystačíte s přípravky zakoupenými v obchodě ve formě granulí nebo postřiku.

Listí ze stromů opadává a je třeba ho pravidelně hrabat. Avšak vyhazovat ho je škoda. Stačí jej uložit do kompostu. Pokud vám však na zahradě roste ořešák, tak listí vyhoďte. Ty do kompostu nepatří. Obsahují jedovaté látky, které mají vliv na jeho kvalitu.

Nepodceňujte hnůj a vápno

Záhony po sklizni zeleniny dobře poryjte. Před zimou je lepší zarýt do záhonů také hnůj, hlavně do míst, kam budete příští rok sázet rajčata, okurky, zelí apod. Pozor na záhony určené pro mrkev. Tam hnůj nepatří z důvodu možné nákazy pochmurnatkou mrkvovou. Určitě také nezapomeňte záhony odplevelit, ušetříte si tak mnoho práce na jaře. Plevel zjara roste velmi rychle.

Zarytí vápna do zeminy pomůže proti případným škůdcům. Aplikovat ho můžete na trávník, stejně jako na záhony. Ty je pak lepší překrýt černou folii, aby mělo vápno možnost účinkovat. Pozor však na teploty. Aby bylo vápno účinné, nesmí teplota půdy být nižší než 10 °C. I stromy si zaslouží být chráněné, proto na ně přilepte lepové pásky na škůdce.

Sázení nové generace

Podzim je obdobím sázení ovocných stromů, růži a bobulovin. Před samotným vysázením do dostatečně hluboké a široké jámy, nezapomeňte na vydatnou zálivku. Nejprve do jámy nalijte vodu a nechte ji vsáknout. Celá se určitě nevsákne. Pak naspod vložte zeminu s hnojivem a položte na ni strom nebo keř. Následně opět zalijte a zaplňte jámu zbývající zeminou.  

Počítejte s tím, že stromy je nutné ošetřovat. Pokud už předem víte, že na to nebudete mít tolik času, vybírejte si odrůdy, které jsou odolnější a nejsou příliš citlivé na nákazu. Při nákupu věnujte zvýšenou pozornost stavu rostlin. Nesmí mít zaschlé kořeny nebo poraněný kmínek. Při výsadbě ovocných stromů mějte na paměti, že očko roubu musí být nad úrovní půdy. U angreštů a rybízu je tomu naopak. Sází se asi 10 cm pod úrovní větvení.

Zahradní nábytek i nářadí si zaslouží taky péči

Nezapomeňte ani na zahradní nábytek, který přikryjte plachtou nebo uschovejte pod střechu. Zahradní nářadí dobře umyjte a uložte do suchých prostor. Z hadic a trubek nezapomeňte vypustit vodu, aby mrazem nepopraskaly.

Potah na kulatou sadu 200
Potah na kulatou sadu 200

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno