Dělejte to, co máte opravdu rádi. Nejlépe na kvalitní sedací soupravě.
D

Již naši dávní předkové vynalezli techniku, pomocí které dokázali docela efektivně odbourávat stres po náročném dni a díky níž dokázali kvalitně zrelaxovat před dalšími nástrahami všedních dní. Prostě sebou švihli na pohovku a zírali do zdi (o něco mladší předkové pak na televizi). No a pokud byste i vy rádi ovládli tuto relaxační techniku, pak vězte, že jediným klíčem k ní je kvalitní gauč.

 

S čím začít?

Nejprve je potřeba si odpovědět na to, zda vůbec chcete kupovat sedací soupravu. Pokud jste ale dočetli až sem, zřejmě o ní vážně uvažujete. Jestli se tedy rozhodnete, že si přece jen nějakou pěknou pohovku koupíte, pak dříve, než se vydáte lovit tu pravou, vezměte do ruky metr a ujasněte si, jak velký kus budete chtít. A kam přesně jej umístíte. Každý centimetr v prostoru obývacího pokoje hraje roli, a tak tento krok opravdu nepodceňujte. Zvláště pak v případě, že obýváte prostory spíše méně rozlehlé. Pamatujte na to, že kolem sedačky se musí dát projít!

Co se týče poměru sedací (či lehací) plochy a zabraného prostoru v místnosti, nejlépe jsou na tom jednoduché rozkládací pohovky. Pokud však máte velikou rodinu a mnoho místa, pak je velmi dobrou volbou velká pohovka ve tvaru písmene U. Popřípadě pohovka doplněná o křesla ve stejném designu. Vše samozřejmě závisí především na tom, kolik lidí budete chtít na svou pohovku usadit. Nemá asi příliš smysl pořizovat si do bytu pro dva lidi ohromnou sedací soupravu pro celou rodinu a psa. Pro tyto případy jsou na trhu k dostání skvělé pohovky pro dva, které dobře poslouží svému účelu a zaberou minimální kus tolik drahocenného prostoru.

K čemu bude gauč sloužit?

Jako další je potřeba si ujasnit, k čemu všemu bude sedačka doma sloužit. Pokud doma máte často hosty, kterým byste rádi poskytli i kvalitní nocleh, pak se určitě dívejte po rozkládacích sedačkách. Na těch opravdu kvalitních se dá příležitostně přespat, aniž by byli návštěvníci rozlámaní po celý zbytek týdne. Pokud máte doma mnoho věcí, které už pomalu nemáte kam dávat, mohla by se vám zase hodit pohovka s úložným prostorem. Pokud však nikoho ubytovávat nechcete a úložných prostor máte dostatek, pak stačí podle počtu obyvatel vašeho příbytku koupit obyčejnou sedačku, na které bude radost posedět.

Rozměry a účel máme, přichází konstrukce.

Teď přichází na řadu především vaše pohodlí, tedy konstrukce sedačky a její zpracování. A dále také design. Tedy to, co když je vybráno špatně, budete pociťovat celé dlouhé roky.

Co se týče konstrukce sedacích souprav, je nejlepší volit tu z masivního dřeva, případně z kovu. Pořizovací cena bývá sice v těchto případech o něco vyšší, avšak tyto materiály zaručují opravdu dlouhou životnost. Čili se z dlouhodobého hlediska jedná o velmi dobrou investici. Dále je určitě dobře zhodnotit i materiály všech detailů, jako jsou například nožičky, na kterých pohovka stojí. Ty jsou často zhotoveny z plastu, který nemusí vydržet vše a po čase mohou přestat sloužit úplně. Stejně tak se podívejte na mechanismus otevírání pohovky.

Materiály není radno podceňovat.

Není dobré zanedbat ani to, z jakých materiálů je vyrobena výplň sedáků či opěráků. Často se k těmto účelům používá levný molitan, který se však časem prosedí a nepřizpůsobuje se tak dobře vašemu tělu. Z tohoto hlediska jsou nejlepší paměťové pěny či silikonová výplň. Tyto materiály se dokáží anatomicky přizpůsobit a vydrží opravdu hodně (pravda, i zde jsou pořizovací náklady vyšší).

A nakonec to, co je vidět na první pohled. I zde může nevhodný výběr napáchat mnoho škody. Řeč je o čalounění, tedy o materiálu a provedení potahu sedačky. Zde se nabízí opravdu mnoho řešení. Je potřeba dbát především na to, aby materiál dlouho vydržel a aby byl snadno udržovatelný. Raději se proto vyhněte bavlně, která nevydrží tolik a špatně se čistí.  Mnohem častěji se proto setkáte s mikroplyšem nebo s mikrovláknem. Tyto materiály jsou velmi příjemné na dotek a jsou i velmi dobře omyvatelné. Mezi luxusní materiály, které vydrží dlouho a působí opravdu elegantním dojmem, se bezpochyby řadí kůže, popřípadě eko-kůže, která má podobné vlastnosti, zároveň není zvířecího původu. Pokud možno se vyhněte kožence, tedy materiálu, který se v minulosti používal opravdu hojně, především proto, že vypadá trochu jako kůže, ale opravdu toho moc nevydrží. Výběr materiálu pro vás bude opravdu důležitou otázkou například ve chvíli, kdy máte doma nějaké to zvíře, popřípadě nějakého toho alergika.

Luxusní sedačka rozkládací Felipe - HIT 2016 Roh: Orientace rohu Levý roh, Potah BNX : Potah BNX Eko-kůže Bronco 04 krémová
Luxusní sedačka rozkládací Felipe – HIT 2016 Roh: Orientace rohu Levý roh, Potah BNX : Potah BNX Eko-kůže Bronco 04 krémová

Aby se líbila.

Co se designu týče, určitě by měla sedačka ladit s ostatními prvky v interiéru. Nebo spíše ostatní prvky s pohovkou. Ta je totiž skutečnou dominantou pokoje, proto pečlivě vybírejte i designové provedení. Pokud máte interiér zařízený moderně nebo třeba v provensálském stylu, bezpochyby najdete sedací soupravu, která dokáže dobře podtrhnout jedinečnou atmosféru vašeho obydlí.

Co všechno si můžete dopřát?

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Už víme to nejnutnější k výběru kvalitního a pohodlného gauče. Ten však může disponovat celou řadou doplňků, které vám mohou v mnohém zpříjemnit život. Může se jednat například o zabudované elektrické zásuvky, do kterých můžete zapojit svůj notebook a surfovat po internetu nebo koukat na oblíbený seriál. Sedačka může mít i zabudovaný stolek, na který si můžete odložit třeba kafe nebo víno k večernímu filmu. A dnes dokonce seženete i sedačky s vestavěnou ledničkou! Teď už stačí se jen pohodlně usadit.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno