Čtyři základní tipy na prosvětlení tmavého interiéru

Může být spousta různých důvodů, kvůli kterým se do vašeho bytu dostává méně denního světla, než byste chtěli. Zastavěný výhled z okna, nízké podlaží, orientace na sever… Naštěstí nejde o neřešitelnou situaci. Nemusíte se hned stěhovat. Stačí se jen řídit pár triky a světla budete mít požehnaně.

V hlavní roli barvy

V první řadě je to samozřejmě bílá barva, která prosvětluje interiér. Ta totiž světlo nejen nepohlcuje, ale navíc ho odráží zpátky do místnosti. Ale není sama. Obecně světle vymalované stěny zařídí, že váš byt bude světlejší a navíc i opticky větší. Pokud si tedy potrpíte spíše na tmavé odstíny, volte je jen u menších doplňků. Pokud by vás ale přece jen klasická bíla nebo třeba světle modrá stěna nelákala, můžete sáhnout po žluté či oranžové. Tyhle vesele zářivé barvy vám rozsvítí jakoukoli činnost, které se budete doma věnovat.

Povrchy, které září

I konkrétní materiály odráží světlo tak, že navozují v bytě více jasu. Řeč není o ničem jiném než o skle a kovu. Skleněné zástěny, kovové doplňky, větší množství zrcadel – tohle všechno vám zvětší i rozzáří interiér. Abyste ale neměli zrcadlo na každé stěně, poohlédněte se i po světle laděných obrazech. I taková olejomalba hází jemné odlesky. Pokud jich ale chcete víc, volte třeba metalické mísy či svícny. Prosvětlení neuškodí ani světlá keramika.

Vychytané a okamžité světlo

Kam nemůže sluníčko, tam si vypomozte umělým osvětlením. Přírodní paprsky vám sice žádná lampa dokonale nenahradí, ale zařídí, že byt bude vypadat dostatečně osvětlený. Tedy pokud svítidel zvolíte víc. Na tmavé interiéry vám jedno stropní svítidlo nepostačí. Nehledě na to, že lampy i lampičky zútulní každý pokoj. Také ale dbejte na výběr vhodných žárovek. Ideální volbou jsou takové, které vyzařují světlo o 4 až 4,5 tisících Kelvinech. To se totiž nejvíce přibližuje k podobě denního světla.

Bílá stojací lampa TAMEGA
Bílá stojací lampa TAMEGA

Jak je to s nábytkem a doplňky?

Méně nábytku, více světlých a lesklých doplňků. Žádná skříň nesmí bránit slunečním paprskům, což platí i o dekoracích na okenních parapetech. Jinde si ale vyhrát můžete. A rozhodně ne všechno musí být v bílé! Tmavé interiéry snesou i drobný a světlý vzor na textiliích. To se týká zejména polštářů, koberečků a přehozů. Závěsy raději vynechte, protože by potřebné světlo pohlcovaly. Jemné a průsvitné záclonky jsou rozhodně lepší volbou. Stejně tak je tomu i u dveří. Pokud máte v bytě převážně plné dveře a máte tu možnost, vyměňte je za ty se skleněnou výplní.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Ať už se budete řídit jednou radou či všemi, rozhodně domů dostanete více světla než doposud. A protože světlo působí příznivě na lidský organismus, budete překvapeni, o kolik optimističtější pohled na svět získáte.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno