Bungalov vs. patrový dům – který vybrat?
B

Chystáte se stavět, ale zatím jste si neujasnili, jestli bude lepší patrový, nebo jednopodlažní dům? V současné době jsou oblíbené stejně. A oba typy mají samozřejmě svá pro a proti, která je třeba zvážit.

Patrový dům pro celou rodinu

Výhodou patrových domů je především jejich prostor, který může v čase fungovat jako dvougenerační obydlí. Když se totiž vaše dítě jednou rozhodne, že s vámi chce bydlet, můžete z druhého patra vyrobit samostatné bydlení pro jeho novou rodinu. Pokud jsou ale tyhle úvahy ještě vzdálené vašemu současnému stavu, stejně o výhody patra navíc nepřijdete.

Tři základní výhody patrových domů

Patrové domy jsou zpravidla méně energeticky náročné. To proto, že mají menší vytápěnou plochu a místnosti nad sebou. Takže teplo zespodu přirozeně putuje výš. A pozitivum dvou pomyslných bytových jednotek nad sebou je také místo. Konkrétně to okolo. Patrový dům se totiž vleze se všemi plánovanými pokoji i na malou parcelu. Takže až budete chtít koupit třeba bazén, budete mít na něj i zahradu. No a aby toho nebylo málo, ušetříte na těch nejdražších částech výstavby. Těmi jsou samozřejmě základová deska a střecha. Ty totiž budou mít jen poloviční plochu, než tomu bývá u bungalovů. Patrové bydlení tedy znamená především komfortní bydlení plné soukromí pro celou rodinu!

Bungalov pro snadné živobytí

Jednopodlažní dům neboli bungalov je oblíbený zejména pro své možnosti pohybu. Pokud se totiž do domu nastěhuje kdokoli se sníženou pohybovou schopností, nebude mít problém si vždycky poradit. Tahle dominující výhoda je daná samozřejmě absencí dalšího patra, a tudíž i schodů. Stoupání po schodech totiž může dělat problém dětem i starším lidem. A váš bungalov může být zcela bezbariérový. Díky správné izolaci (například foukané izolaci) navíc v bungalovu můžete mít v zimě hezky teploučko, v létě zase chládek.

A jaké že jsou další základní výhody jednopodlažních domů?

S hlavní výhodou tedy úzce souvisí schodiště. Respektive to, že bungalov žádné nemá. Bez něj totiž získáte prostor navíc. Nebo pro něj prostě nebudete prostor navíc potřebovat. To už záleží na vašem úhlu pohledu. Podstatné je, že můžete mnohem snáz manipulovat s rozčleněním i úklidem interiéru. Další výhodou je také to, že každý u vás doma může mít přístup ven. Dokonce svůj soukromý. Když se budou třeba chtít vaše dospívající ratolesti uklidit na zahradu, nemusí vám hlučně přecházet přes obývák. Budou mít své dveře ven. A když už jsme tedy na zahradě, představte si svůj budoucí bungalov. Vidíte jakou má střechu? Plochou, sedlovou nebo třeba pultovou? Je to jedno. U těchto typů domů totiž můžete mít jakýkoli typ střechy. A pod ní náležitě velký úložný prostor. Takže k tomu všemu si ještě můžete vybírat.

Ale ať už se rozhodnete pro bungalov nebo patro, musí se vám především dobře žít!

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno